Oglasi - Advertisement

Pravoslavni vjernici obilježavaju korizmu koja se bliži kraju jer se približava radosni blagdan Uskrsa. Ovaj praznik okuplja porodicu i ona se drži tradicije koja traje još od davnina , a riječ je o tradiciji farbanja i ukrašavanja jaja.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

U povodu obilježavanja Velikog petka, običaj je da pojedinci sudjeluju u tradiciji bojanja jaja raznim bojama i različitim umjetničkim tehnikama. Ipak, najveći značaj ima početni čin farbanja jednog jajeta u crveno.

Crvena je nijansa povezana s Uskrsom, simbolizirajući Isusovu krv; običaj je prvo jaje obojati u crveno i čuvati ga u kućanstvu cijelu godinu.

Nazivaju ga zaštitnikom doma, ovo jaje preuzima funkciju zaštite i stanara i njihovih stanova. Nadalje, smatra se da ovaj obrambeni simbol odvraća štetne sile i negativne utjecaje, uspješno odbijajući sve vrste negativnosti.

U nekim krajevima čuvar doma ostaje do iduće godine, točnije dok se ne kiti novo jaje, s namjerom da tijekom cijele godine čuva dom i njegove stanovnike. Nakon što je novi zaštitnik odlikovan, dotadašnji se čuvar baca u rijeku, simbolično odvozeći sve nedaće i nedaće koje je doživio, sprječavajući ih da utječu na ukućane koje je vjerno štitio.

Na Uskrsno jutro opće se poštuje tradicija započinjanja dana jajima. Tijekom trodnevnog slavlja Uskrsa, članovi obitelji, prijatelji i sudionici zajednice dolaze noseći bogato ukrašena jaja. Uključivanje u razmjenu uskrsnih jaja ključno je za druženje, a također je malo vjerojatno da će itko posjetiti a da ne pokloni jaja tijekom ove blagdanske sezone.

Dana 5. svibnja 2024. godine pravoslavni vjernici slave Uskrs, koji predstavlja najznačajniji kršćanski blagdan u spomen na Kristovo uskrsnuće. Popraćen brojnim tradicijama i propisima, ovaj blagdan izaziva i velik interes za primjereno vođenje čuvarske kuće iz prethodne godine.

Povijesno gledano, prvo uskršnje jaje koje je ukrašeno bojom obično je crveno i naziva se “čuvareva kuća”. Ovo se jaje čuva u kući do sljedećeg Uskrsa, jer se smatra da donosi blagostanje i sreću ukućanima. Zbog toga se mnogi pojedinci odlučuju čuvati ga u posebno dizajniranim ukrasnim posudama namijenjenim za tu svrhu.

Dok uspostavljamo novu stražarnicu u spomen na povoljnu prigodu Uskrsa, mnogi pojedinci razmišljaju o sudbini prošlogodišnjeg jajeta, strukture za koju se smatra da štiti kućanstvo od zlih sila, bolesti i zla.

Preporuča se izbjegavati zadržavanje stare osmatračnice ili njeno nepromišljeno odbacivanje. U pojedinim krajevima Srbije postoji običaj da se stara čuvarkuća zakopa u zemlju dvorišta, bašte ili vinograda. Smatra se da ovaj ritual štiti zemlju od štetočina, tuče i raznih drugih prirodnih katastrofa.

Lijepa i sretna napominje da se u nekim regijama ljuska jajeta melje i daje kao hrana za kokoši, dok se u drugim regijama ljuska jajeta baca preko krova kuće domara.

Ustaljeni običaj podrazumijeva puštanje kuće čuvara nizvodno, praksa za koju se smatra da omogućava vodi da odnese sve negativnosti, bolesti i nesreće koje je kuća čuvara možda nenamjerno apsorbirala, a ne samo kućanstvo. U nekim krajevima Srbije čuvareva kuća se potapa u posudu s vodom, nakon čega se ukućani, a posebno djeca, čiste tom vodom kako bi poboljšali svoje zdravlje i blistav izgled.
U svjetlu nedostatka rijeka u brojnim urbanim mjestima, značajan broj kućanstava okrenuo se praksi paljenja jaja u vlastitom dvorištu.

Povijesno gledano, znatna pozornost bila je usmjerena prema jajetu, koje se obično smatralo izvorom svijeta. U kontekstu kršćanstva, jaje ima duboku simboliku, utjelovljujući život i njegovu povezanost s oživljavanjem prirode, bujanjem vegetacije, kao i idejama rađanja i plodnosti.

Prvo jaje, koje se naziva čuvareva kuća, kiti se živo crvenom bojom i ostaje u kući do Jurjevo. Tada se uroni u vodu obogaćenu raznim biljkama i ostavi da se natapa preko noći. Po dolasku jutra, svako se kućanstvo pročišćava ovom revitalizirajućom vodom, čime osigurava svoju snagu i ružičasti ten. Naknadno se čuvareva kuća premješta u vinograd, jer se smatra da pruža zaštitu od štetnog djelovanja tuče.

Kako bi zaštitio dom od nedaća, anđeo čuvar može ostati u stanu do sljedeće godine, kada se brige ponovno pojave. Smatra se arhetipskim uskršnjim jajetom, ima izuzetnu važnost kao zaštitna barijera protiv zlonamjernosti i bolesti.

U skladu s tradicijom, na Uskrsno jutro čuvarkuća se potapa u zdjelu s vodom u kojoj se nalaze bosiljak, sedum i drijen. Ukućani, osobito djeca, čiste se ovom vodom kako bi pospješili dobro zdravlje i živahan ten. Nadalje, običaj je da se djeci na uskrsno jutro na čelu “naslika” crveno jaje, što simbolizira i tjelesno zdravlje i obred krštenja.

  • Na Veliki petak običaj je bio rješavanje stare stražarnice na razne načine kako bi se usjevi zaštitili od tuče i nametnika. Neki bi ga pojedinci bacili preko krova svojih domova, dok su ga drugi odlučili zakopati u svojim dvorištima, poljima ili vinogradima. Druga uobičajena praksa bila je bacanje u rijeku, čime su se simbolično iskorijenjivale sve nedaće i zla koja su pogodila vlasnika, prenoseći ga tako dalje od zaštićenog prebivališta. Mnogi ljudi vjeruju da čuvar kuće u ukrasnim posudama ima sposobnost donijeti prosperitet i radost njihovim kućanstvima.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here