Oglasi - Advertisement

Obično se tvrdi da je pas čovjekov najbolji prijatelj, a to mišljenje potvrđuje svatko tko ga drži kao kućnog ljubimca. Iznimno inteligentni, psi posjeduju sposobnost raspoznavanja čak i nepouzdanih pojedinaca, o čemu svjedoči njihovo ponašanje pri susretu s takvim ljudima.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Psi posjeduju sposobnost prepoznavanja ljudskih karakteristika i mogu identificirati primjere nepoštenja kod pojedinaca. Poznate po svojoj odanosti i sposobnosti da se snažno privrže svojim vlasnicima, nedavna istraživanja pokazuju da ove životinje pokazuju još dublje sposobnosti. Konkretno, studije su pokazale da psi mogu razaznati ljudske osobine i otkriti kada osoba vara ili govori neistinu. Ovo istraživanje provela je Akiko Takaoka, istraživačica pridružena Odsjeku za psihologiju na Sveučilištu u Tokiju.

Takaoka se već nekoliko godina bavi istraživanjem kognitivnog razvoja životinja, s posebnim fokusom na hipotezu da su psi sposobni prepoznati kada se jedinka ponaša prijevarno.

Rezultati su bili iznenađujući: psi ne samo da prepoznaju one koji su ih prevarili, već pokazuju i smanjenu razinu povjerenja prema toj jedinki nakon čina prijevare. Proveden je eksperiment koji je uključivao raspored različitih praznih posuda za hranu. Iako psi nisu mogli svjedočiti položaju ovih spremnika, dopušteno im je da ih naknadno istraže.

U eksperimentu u kojem su pojedini volonteri prevarili pse, životinje su pokazale sjećanje na one koji su ih zaveli. Dok je većina pasa pokazala ravnodušnost prema prevarantima, podskupina je pokazala jasne znakove ljutnje, u oštrom kontrastu s privrženošću i poštovanjem usmjerenim prema pojedincima koji su postupali s integritetom. Ova studija potvrđuje tvrdnju da psi, poput ljudi, uspostavljaju emocionalne veze utemeljene na povjerenju. Osim toga, posebna studija provedena na Sveučilištu Kyoto otkrila je da psi posjeduju sposobnost razaznavanja kada su njihovi vlasnici izloženi nepravednom ili agresivnom tretmanu.


U ovom istraživanju psi su komunicirali s volonterima pokazujući dva različita ponašanja: neki su bili prijateljski raspoloženi, dok su drugi pokazivali agresiju i vikali na svoje vlasnike. Rezultati su bili posebno fascinantni kada su ovi volonteri naknadno ponudili hranu psima.

  • Psi koji su se družili s prijateljski nastrojenim volonterima spremno su prihvaćali hranu i pokazivali privrženost. Nasuprot tome, oni koji su naišli na negativne dobrovoljce ili su odbili hranu ili su je prihvatili s primjetnim oklijevanjem, pokazujući nevoljkost da sudjeluju u daljnjoj društvenoj interakciji.

Ovaj istraživački rad pokazuje da psi imaju sposobnost ne samo prepoznati ljudske emocije, već i odgovoriti na njih pod utjecajem svojih prethodnih iskustava. Nalazi podupiru ideju da su psi više od pukih odanih suputnika; oni pokazuju inteligenciju, emocionalnu složenost i perceptivnost, što im omogućuje da osjete kada nešto nije u redu.

Kačamak sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto bjelančevina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti prisutni u kukuruznom brašnu pozitivno pridonose zdravlju, posebice u radu crijeva.

Znatna količina vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, pojačava osjećaj sitosti. Te se hranjive tvari asimiliraju sporije, čime se pomaže normalnim probavnim funkcijama unutar crijeva. Glavna prednost kačamaka kao dijetetske opcije proizlazi iz njegove vrijednosti za konzumaciju, bez obzira na probleme s probavom. Uz to, kukuruz obiluje karotenoidima, koji su, u kombinaciji s korisnim biljnim mastima, ključni za poticanje učinkovite crijevne peristaltike.


Ovaj mehanizam igra vitalnu ulogu u regulaciji probave i sprječavanju zatvora. Osim toga, kukuruz se preporučuje kao koristan prehrambeni izbor za osobe s visokim razinama kolesterola, zbog sadržaja zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana. Osim toga, neophodan je za prevenciju kardiovaskularnih bolesti i poboljšanje zdravlja srca.

  • Kačamak se posebno savjetuje dojenčadi i djeci jer pročišćava i jača crijevnu floru, pospješuje probavu i jača imunitet. Za osobe s celijakijom ili upalnom bolesti crijeva važno je razumjeti da kukuruz ne sadrži gluten. Stoga se pacijentima s Crohnovom bolešću, upalnim bolestima crijeva i dijabetesom preporučuje da uvrste kačamak u svoju svakodnevnu prehranu.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here