Nokti i njihov izgled kod svake osobe uglavnom zavisi od genetskih predispozicija a i oni se kao i ostali dijelovi našeg tijela mijenjaju tokom godina. Što smo stariji nokti su krtiji i lomljiviji a postoje načini da tu situaciju poboljšamo.
Znakovi nedostatka mangana mogu se očitovati na različite načine, uključujući slabost, mučninu, povraćanje, vrtoglavicu, oštećenje sluha i probleme vezane uz kosu i nokte. Kako biste spriječili nedostatak mangana, savjetuje se uključivanje određenih namirnica u prehranu.
- Dagnje, školjke i rakovi, koji obiluju manganom, izvrstan su izvor esencijalnih hranjivih tvari poput B-vitamina, omega-3 masnih kiselina i vitalnih aminokiselina. Mangan, vitalni nutrijent, može se naći u izobilju u orašastim plodovima i sjemenkama poput oraha i makadamije. Ovi hranjivi zalogaji ne samo da sadrže mangan, već su prepuni i drugih bitnih elemenata kao što su vitamin E, bakar i magnezij.
Mangan se također može dobiti iz špinata, što ga čini vrijednim izvorom. Jedna šalica špinata nadmašuje preporučeni dnevni unos vitamina A za više od dva puta i premašuje preporučeni dnevni unos vitamina K za više od šest puta.
Dok genetski čimbenici prvenstveno određuju oblik i čvrstoću noktiju, na njihov cjelokupni izgled mogu značajno utjecati različiti vanjski čimbenici, uključujući: Primarni uzroci oštećenja i pucanja noktiju pripisuju se različitim čimbenicima, uključujući neadekvatan unos esencijalnih vitamina i minerala kao što su vitamini A, D i C, kao i proteina, željeza, cinka i kalija.
Osim toga, uobičajena navika grickanja noktiju značajno pridonosi propadanju i pucanju noktiju. Nadalje, nepovoljni vremenski uvjeti, posebno tijekom zime, sa suhim i hladnim zrakom, dovode do gubitka vlage u koži i noktima, što rezultira razvojem pukotina i ljuštenja. Također je ključno osigurati dovoljan unos tekućine jer hidratacija igra vitalnu ulogu u očuvanju zdravlja noktiju.
Štoviše, uporaba jakih sredstava za čišćenje koja sadrže abrazivne sastojke može oslabiti i oštetiti površinu noktiju. Na kraju, treba izbjegavati nanošenje nekvalitetnih lakova za nokte i korištenje sredstava za uklanjanje laka za nokte koja sadrže aceton, toluen i formaldehid, jer mogu biti štetni za zdravlje noktiju. Gljivične infekcije mogu izazvati razne promjene na noktima, poput ljuštenja.
Slično tome, nepravilnosti u radu štitnjače mogu se očitovati kroz promjene na kosi i noktima. Kako biste osigurali zdravlje i snagu svojih noktiju, razmislite o primjeni ovih korisnih savjeta. Osiguravanje dovoljne količine esencijalnih nutrijenata kao što su vitamini i minerali ključno je za promicanje zdrave kose i noktiju. Jedan određeni vitamin koji igra vitalnu ulogu u njihovom rastu i pomlađivanju je vitamin A.
Dobra vijest je da ne nedostaje slatkih i lako dostupnih izvora hrane koji su prepuni ove bitne hranjive tvari. Neki primjeri uključuju ribu, mlijeko, mliječne proizvode, špinat, mrkvu i citrusno voće. Provođenje vremena na otvorenom ključno je za naše tijelo za prirodnu proizvodnju vitamina D, koji igra vitalnu ulogu u zdravlju naših stanica kože, kostiju, kose i noktiju. Riba i riblje ulje, zajedno s gljivama, izvrsni su izvori ove esencijalne hranjive tvari.
Pojava bijelih mrlja na noktima, popraćena ljuštenjem, ukazuje na nedostatak vitamina C, nutrijenta kojim obiluje zeleno povrće i citrusno voće. Važno je zapamtiti esencijalnu potrošnju minerala. Željezo se u izobilju nalazi u crvenom mesu, dok je zeleno povrće poput blitve, špinata, kelja i kupusa također odličan izvor ovog vitalnog minerala.