Oglasi - Advertisement

Kada je u pitanju čuvanje hrane, zamrzavanje je jedan od najpopularnijih i najpraktičnijih metoda. Međutim, nije svaka namirnica pogodna za ovu vrstu očuvanja. Da bi hrana nakon odmrzavanja bila što kvalitetnija, važno je razmisliti ne samo o tome šta ćete zamrzavati, već i kako i za šta ćete koristiti te namirnice nakon što ih odmrznite. Zamrzavanje može uticati na teksturu, ukus, pa čak i nutritivne vrednosti, pa je zato dobro znati koji su proizvodi pogodni za zamrzavanje, a koji nisu.

Namirnice koje nisu pogodna za zamrzavanje

Neke namirnice sadrže visoke količine vode, što može dovesti do promjena u njihovoj strukturi nakon zamrzavanja. U ovom tekstu, razmotrićemo koje su namirnice koje treba izbegavati da bi se izbegli neželjeni efekti poput gubitka teksture ili ukusa.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

 

1. Hrana sa visokim sadržajem vode

Namirnice kao što su krastavci, tikvice i zelena salata nisu idealne za zamrzavanje. Zbog visoke količine vode, ove namirnice doživljavaju promene u ćelijskoj strukturi, što može dovesti do toga da postanu kašaste i gube svoju hrskavost nakon odmrzavanja. Iako možete zamrznuti takvu hranu, nakon odmrzavanja više nije pogodna za direktnu konzumaciju, ali je i dalje korisna u kuvarstvu – na primer, u supa ili varivima.

2. Voće s visokim sadržajem vode

Slično povrću, voće poput jagoda, grožđa i citrusa gubi svoju teksturu tokom zamrzavanja i odmrzavanja. Iako ovo voće može postati mekano i mokro, i dalje ga možete koristiti za pripremu smoothie-a, sladoleda ili kolača, gde promena teksture neće biti toliki problem.

3. Mliječni proizvodi

Mnogo mliječnih proizvoda, poput jogurta, pavlake i svježeg sira, ne podnosi zamrzavanje dobro. Ovi proizvodi mogu promijeniti konzistenciju i postati vodenasti, a to nije idealno za direktnu konzumaciju. Ipak, tvrdi sirevi kao što je parmezan bolje podnose zamrzavanje i nakon odmrzavanja mogu zadržati svoju kvalitetu.

4. Jaja u ljusci

Zamrzavanje cijelih jaja u ljusci je nešto što treba izbegavati. Tokom zamrzavanja, ljuska jajeta se širi, što može izazvati pucanje ljuske, a samim tim i rizik od kontaminacije. Ako želite zamrznuti jaja, najbolje je da ih prethodno razbijete, lagano promešate i smestite u hermetički zatvorenu posudu.

5. Kuvana tjestenina i pirinač

Ove namirnice takođe gube svoju teksturu kada se zamrznu i odmrznu. Kuvana tjestenina i pirinač postaju kašasti, ali ako ih želite zamrznuti, najbolja opcija je da ih zamrznete zajedno sa sosom kako bi se sačuvala tekstura i ukus.

6. Pržena hrana

Pohovana ili pržena hrana obično gubi svoju hrskavost nakon zamrzavanja i odmrzavanja. Ova hrana postaje kašasta i nije baš prijatna za jelo. Međutim, ako je ponovno zagrejete u rerni ili fritezi, postoji mogućnost da se ponovo delimično povrati njena hrskavost.

7. Sosovi i kreme sa visokim sadržajem kreme

Kremasti sosovi i kreme mogu postati grudvasti nakon zamrzavanja i odmrzavanja, što negativno utiče na njihovu konzistenciju. Međutim, ako ih dobro promešate nakon odmrzavanja i koristite u kuvanju, mogu i dalje biti korisni.

8. Majonez i prelivi na bazi ulja

Prelivi poput majoneza i drugih preliva na bazi ulja se mogu razdvojiti tokom zamrzavanja, jer se emulzija koju sadrže raspada. Nakon odmrzavanja, ulje se odvaja od drugih sastojaka, što može uticati na izgled i ukus.

9. Krompir

Svjež krompir se ne preporučuje za zamrzavanje jer postaje vodenast i menja boju u sivo-braon. Da bi krompir mogao da zadrži bolju teksturu nakon zamrzavanja, preporučuje se da ga prvo blanširate. Ipak, čak i nakon tog postupka, rezultat neće biti isti kao kod kupovnog smrznutog krompira.

10. Začini i aromatične biljke

Svježe začinsko bilje poput bosiljka, peršuna i mirođije gubi strukturu i aromu nakon smrzavanja. Bolja opcija je da ove biljke osušite ili ih zamrznete u maslinovom ulju u posudama za led kako bi zadržale što više okusa. Nakon smrzavanja, mogu se koristiti u supama i čorbama, jer promjena teksture u tim jelima nije toliko problematična.

Zaključak

Zamrzavanje hrane može biti izuzetno korisno za produženo čuvanje namirnica, ali nije svaka namirnica pogodna za ovu metodu očuvanja. Hrana s visokim sadržajem vode, poput povrća i voća, kao i mliječni proizvodi i sosovi, mogu se promeniti u teksturi i ukusu nakon odmrzavanja, zbog čega možda neće biti pogodni za direktnu konzumaciju. S druge strane, tvrdi sirevi, začinsko bilje koje je pravilno zamrznuto, kao i kuvani pirinač ili tjestenina sa sosom, mogu biti uspešno zamrznuti i koristiti u raznim jelima.

Kada planirate zamrzavanje, važno je da unaprijed razmislite kako ćete koristiti zamrznute namirnice. Pravilno pakovanje i odabrane metode zamrzavanja mogu značajno uticati na kvalitet hrane nakon što je odmrznuta.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here