U nastavku današnjeg članka vam donosimo jednu veoma zanimljivu priču . Naime , riječ je o jednoj baki koja je doživjela čak 129 rođendan , a čiji je život kako ona kaže bio kazna koju nikome nebi poželjala.
Koku Istanbul, izvanredna žena koja je dosegla nevjerojatnih 129 godina prije smrti u lipnju 2019., imala je osebujnu perspektivu svoje dugovječnosti. Unatoč tome što je priznata kao najstarija osoba na svijetu, svoj produženi život nije doživljavala kao blagoslov. Umjesto toga, Koku je svoju dugovječnost smatrala teretom, a ne darom.
Koku, rođena 1. lipnja 1889. u Rusiji, kroz život je prošla kroz brojne povijesne događaje i preokrete. Svjedočila je posljednjim danima cara Nikolaja II., proživjela Drugi svjetski rat i proživjela raspad Sovjetskog Saveza. U trenutku abdikacije posljednjeg ruskog cara, Koku je imao više od 27 godina; imala je 55 godina na kraju Drugog svjetskog rata i dosegla 102 godine kada je Sovjetski Savez došao kraju.
Tema njezine dugovječnosti zaokupila je mnoge, no ona sama nije znala objasniti svoj produljeni životni vijek. Izrazila je da se izvor njezinog produljenog života više može pripisati “Božjoj volji” nego bilo kakvim osobnim nastojanjima ili tajnama u vezi sa zdravim životom. Koku svoju dugovječnost nije doživljavala kao blagoslov, već prije kao “kaznu”. U intervjuu je primijetila: “Živjela sam toliko dugo, ali nisam bila sretna niti jedan dan. Život je bio kazna.” Tijekom svog postojanja osjećala se uskraćenom za užitke koji se obično povezuju s dugim životom, gledajući na svoje godine kao na teret.
Koku je pretrpio brojne povijesne tragedije, uključujući ugnjetavanje koje je nanosio Staljinov režim. Optuživanje njezine obitelji, zajedno s drugim etničkim skupinama kao što su Čečeni i Sibirci, za tajni dogovor s nacistima dovelo je do njihovog protjerivanja. Ta su je iskušenja duboko pogodila, a tijekom Drugog svjetskog rata šokirala ju je prizor njemačkih tenkova koji su prolazili kraj njezine kuće. Nakon što je izgubila i dom i bivši život, Koku je često žudjela za povratkom u svoju domovinu. “Briga o vrtu omogućila mi je da odagnam negativne misli, ali moj je duh čeznuo za domom”, primijetila je. Dok je vrtlarstvo služilo kao sredstvo za suočavanje s vlastitim promišljanjima i sjećanjima, osjećala je da je cijelo njezino postojanje zasjenjeno strahom i tugom.
Koku je nadživjela cijelu svoju obitelj, uključujući svoju kćer Tamaru, koja je i sama doživjela nevjerojatne 104 godine. Štoviše, Koku je doživjela gubitak nekoliko djece, uključujući sina koji je imao samo šest godina, što je pojačalo njezine osjećaje tuge i tuge. Naposljetku, Koku je shvatila da je njezin dugi životni vijek bio više puko postojanje, a ne istinski život. “Dok radiš, živiš dan po dan; više nisi živ, samo postojiš”, primijetila je otkrivajući duboku tjeskobu i umor od života obilježenog neprestanim tragedijama i nepravdama. Zanimljivo je da je u mladosti imala priliku upoznati poznatog slikara Vincenta van Gogha, što je dodalo još jedan sloj u njezin dug i buran život.
DODATNI TEKST
Redovita tjelesna aktivnost ključna je za očuvanje optimalnog zdravlja i opće dobrobiti. Aktivnosti kao što su lagano hodanje, trčanje, vožnja bicikla, plivanje ili vježbanje u teretani pružaju mnoštvo zdravstvenih prednosti koje su ključne za kvalitetan život.
Za početak, redovito bavljenje tjelesnom aktivnošću poboljšava zdravlje kardiovaskularnog sustava. Tjelovježba igra ključnu ulogu u jačanju srca, poboljšanju cirkulacije i smanjenju krvnog tlaka. Posljedično, to smanjuje vjerojatnost razvoja kardiovaskularnih stanja, uključujući srčani i moždani udar.
Nadalje, bavljenje tjelesnom aktivnošću ključno je za očuvanje zdrave tjelesne težine. Vježbanje olakšava potrošnju kalorija i ubrzava metabolizam, čime pomaže u upravljanju težinom. Osim toga, dosljedna tjelovježba igra ključnu ulogu u razvoju i održavanju mišićne mase, što dodatno pridonosi povećanju bazalnog metabolizma.
Tjelesna aktivnost značajno doprinosi mentalnom zdravlju. Redovito vježbanje potiče oslobađanje endorfina, poznatih kao hormona sreće, koji pomažu u ublažavanju stresa, tjeskobe i depresije. Osim toga, tjelovježba poboljšava kvalitetu sna, bitan čimbenik za održavanje mentalnog blagostanja.
U konačnici, bavljenje tjelesnom aktivnošću jača imunološki sustav, povećava razinu energije i podiže ukupnu kvalitetu života. Dosljedna tjelovježba omogućuje pojedincima da iskuse poboljšanu dobrobit, poboljšani izgled i priliku da vode duži i zdraviji život.