Život u sibirskoj tundri predstavlja znatan izazov. Zime, obilježene ekstremnom hladnoćom i oštrinom, mogu trajati čak 8 mjeseci godišnje, sa sibirskim mrazevima i temperaturama koje se mogu spustiti do -50 stepeni celezjusevih.
Ljetnu sezonu karakteriziraju niske temperature, pri čemu kolovoz obično ne prelazi 10 stupnjeva Celzijevih, a ostaje iznad točke smrzavanja.
Međutim, koje metode pojedinci koriste da bi se održali u takvim okolnostima?
WC
Smještena iza šatora, stvorena je određena rupa, često označena štapom na koji povremeno može biti pričvršćen toaletni papir. Neophodno je izvršiti čin defekacije brzo kako biste spriječili da neki dijelovi tijela postanu hladni. Osim toga, treba biti oprezan zbog prisutnosti jelena u blizini, jer ih privlači sol prisutna u ljudskom urinu.
Čišćenje, pranje i kupanje.
Da bi dobili vodu za kupanje, pojedinci koji žive u sibirskoj tundri tope snijeg. Na ulazima u njihove šatore mogu se naći rudimentarni umivaonici, a uobičajeno je da se ljudi čiste pomoću kante koja se nalazi iza zastora, polijevajući vodu po tijelu šalicom ili čašom. Obično se peru samo određena područja tijela, dok se čišćenje cijelog tijela rijetko događa.
Osim toga, postoji metoda čišćenja koja ne uključuje vodu. Ova tehnika podrazumijeva nanošenje jelenje masti na kožu. Čovjek sjedi kraj peći da se zagrije prije nego što nastavi s uklanjanjem masnoće i prljavštine s tijela.
Prljavi predmeti obješeni su uz šator, gdje mraz i snijeg obavljaju svoju funkciju; ovo služi kao jedina metoda dezinfekcije i pranja odjeće.
Porođaj
Primalje dolaze u šator žene koja rađa, pomažući joj u procesu poroda zajedno s njezinim mužem. U suvremeno doba porođaj se ne događa u tundri; stoga se porodilje prevoze u najbliži grad ili naselje na porod.
Suvremene stočarske obitelji odgovorne za brigu o sobovima opremljene su satelitskim telefonima koji im omogućuju da u bilo kojem trenutku pozovu pomoć u slučaju ozljede, poroda ili drugih hitnih slučajeva.
U suvremeno doba, ti isti stočari sve se više približavaju civiliziranim naseljima kako bi pristupili objektima za pranje, dobili kuhane obroke i zatražili liječničku pomoć prije nego što nastave s radom.
BONUS TEKST:
S temperaturama koje su pale na rekordno niskih minus 64,4 stupnja, stanovnici ovog hladnog grada izvještavaju da su ozebline i hipotermija česte pojave.
U prosincu se temperature u Jakutsku kreću od minus 35 do minus 41 stupanj Celzija, a stanovnici dožive samo četiri sata sunčeve svjetlosti dnevno; stoga ne čudi da je ovaj grad prepoznat kao najhladniji na svijetu.
Dana 5. veljače 1891. godine Yakutsk, grad koji se nalazi u Rusiji, zabilježio je temperaturu bez presedana od minus 64,4 stupnja Celzijusa. Unatoč tome što nije najbliži grad Sjevernom polu, Yakutsk prolazi kroz teške zimske uvjete zbog kombinacije čimbenika, uključujući njegov geografski položaj unutar riječne doline koja učinkovito zadržava hladan zrak.
Najhladnija metropola na svijetu.
Prema izvješću BBC-ja, “približava se arktička hladna fronta, što rezultira produljenim trajanjem ozbiljnog zahlađenja.
Među 355.000 stanovnika Jakutska nalazi se i influencerica Kiun Bi. U jednom od svojih videa razradila je svoje strategije za upravljanje tim okolnostima, ističući da gusti smog zaklanja sunčevu svjetlost veći dio godine. “Podsjeća na scenu iz znanstveno-fantastičnog filma”, primijetila je.
Kiun je doživjela blage ozebline na nosu i obrazima zbog dugotrajne izloženosti vani, zbog čega je bio neophodan unos vitamina D i dodataka željeza kako bi održala svoje zdravlje, budući da prohladnom gradu nedostaje sunčeve svjetlosti i svježih proizvoda.
Stanovnici ovog grada podliježu velikoj hladnoći.
Usprkos tome, život u Jakutiji se nastavlja nesmanjenim tempom, čak i usprkos temperaturama koje padaju na minus 40 stupnjeva.
“I dalje se bavimo aktivnostima na otvorenom, idemo u školu i ispunjavamo svoje radne obveze. Ozebline i hipotermija u Jakutsku su gotovo jednako rašireni kao i samo hladno vrijeme. Ekstremno niske temperature mogu uzrokovati smrzavanje akumulatora, ostavljajući putnike na cedilu, što se može pokazati kobnim, svake godine stotine pojedinaca podležu uvjetima smrzavanja u Jakutsku,” primijetio je mještanin. stanovnik.