Volite li više kafu s mlijekom ili bez? Postoje brojne perspektive o utjecaju mlijeka u kavi na naš organizam, a dr. Vojislav Perišić, gastroenterolog, nudi intrigantne uvide o tome.
Preporučena količina kave: Preporučljiv dnevni unos kave sastoji se od dvije velike šalice ili četiri manje. Kofein, koji je primarni sastojak kave, može izazvati ovisnost. Nagli prekid konzumacije može rezultirati glavoboljom, umorom, pa čak i blagim simptomima depresije.
Prednosti kave
Kava ima brojne blagotvorne učinke na organizam. Kao snažan diuretik, uz njega je neophodno piti vodu. Uz to, kava ima značajna antioksidativna svojstva.
Rasprave oko mlijeka su se pojačale jer se kravlje mlijeko, zajedno s bijelim brašnom, bijelim šećerom i soli, sve više smatra spornom prehrambenom namirnicom. Istraživanja pokazuju da mliječni proizvodi koji sadrže laktozu često uzrokuju gastrointestinalne tegobe.
Dr Perišić navodi da 15-17% stanovništva Srbije pati od intolerancije na laktozu. Simptomi povezani s ovim stanjem uključuju bol, nadutost, podrigivanje i proljev. Suprotno tome, ako pojedinac nema ove simptome, vjerojatno je da je tolerantna na laktozu.
Potreba za mlijekom u odrasloj dobi tema je rasprave. Dr. Perišić poziva se na perspektivu profesora iz Sheffielda koji tvrdi da odrasli mogu održati dobro zdravlje konzumiranjem mesa i masnoće, čime mlijeko postaje nepotrebno. Dok mlijeko ima značaj tijekom prve godine života, njegova važnost nakon toga opada.
Kava s mlijekom: je li preporučljivo ili ne? Postoji mišljenje da kombiniranje mlijeka s kavom može dovesti do gastrointestinalnih problema. No, dr. Perišić se s tim ne slaže i kaže: “Zalažem se za miješanje kave s mlijekom, radi se samo o poboljšanju okusa.” U 75. godini života konzumiram instant kavu s mlijekom i nisam osjetio nikakve nuspojave.
- Prema riječima dr. To Perišića, magareće mlijeko je najprikladniji izbor za kavu jer ne izaziva nikakve štetne učinke; međutim, njegova snažna aroma čini ga teškim za konzumiranje, čak i odraslima.
Utjecaj na antioksidativna svojstva: Ugradnja mlijeka u kavu rezultira smanjenjem njezinih antioksidativnih svojstava, što predstavlja jednu od značajnih prednosti povezanih s konzumacijom kave.
Mit: Tamnija kava sadrži veće razine kofeina Postoji uobičajena zabluda da kava tamnijeg pečenja ima veći sadržaj kofeina. U stvarnosti, iako tamniju kavu karakterizira veća koncentracija antioksidansa i pokazuje jači, gorči okus, ona sama po sebi ne sadrži više kofeina.
Daljnja razmatranja u vezi s konzumacijom kave s mlijekom otkrivaju da ovo sparivanje nadilazi puke preferencije okusa i također uključuje zdravstvene implikacije. Stjecanje uvida u to kako ova široko rasprostranjena kombinacija utječe na naše tijelo omogućuje pojedincima da donesu dobro informirane odluke o svojim potrošačkim navikama. U nastavku je nekoliko dodatnih čimbenika o kojima treba razmisliti:
1. Odnos mlijeka i kave u kontekstu probave.
Iako neki pojedinci mogu piti kavu s mlijekom bez ikakvih štetnih učinaka, drugi bi mogli imati gastrointestinalne tegobe. Prisutnost mlijeka može spriječiti probavu kave, potencijalno dovodeći do osjećaja punoće u želucu. Ako osjetite takve simptome, bilo bi dobro razmisliti o konzumiranju kave bez mlijeka ili se odlučiti za mlijeko bez laktoze.
2. Zamjena za mliječne napitke
Za osobe koje ne mogu konzumirati kravlje mlijeko postoje brojne alternative, uključujući bademovo, sojino, kokosovo i zobeno mlijeko. Ove opcije su lišene laktoze i nude niz nutritivnih prednosti. Svaka vrsta mlijeka ima svoj poseban okus, koji može poboljšati ukupni doživljaj vaše kave.
3. Učinci na zdravlje zuba
Opće je poznato da kava može uzrokovati bojenje zubi, iako uključivanje mlijeka može ublažiti taj učinak. Mijenjajući pH razinu kave, mlijeko je čini manje kiselom, što može rezultirati smanjenim rizikom za zubnu caklinu. Unatoč tome, i dalje je ključno provoditi redovitu oralnu higijenu kako bi se osiguralo održavanje zdravih zubi.
4. Izvedba energije
Dodavanje mlijeka u kavu može produžiti energizirajuće učinke kofeina. Proteini i masti prisutni u mlijeku doprinose postupnoj apsorpciji kofeina u krvotok, što rezultira stabilnijom opskrbom energijom tijekom dana. Ovaj pristup može biti koristan za pojedince koji žele spriječiti nagle fluktuacije u razinama energije.
5. Vrijednost prehrane
Sama kava ima relativno malo kalorija; međutim, uključivanje mlijeka može znatno povećati njegovu kalorijsku vrijednost. Ovo razmatranje je ključno za pojedince koji prate svoju potrošnju kalorija. Osim toga, mlijeko daje proteine, kalcij i razne bitne hranjive tvari kojih nema u običnoj crnoj kavi.
6. Utjecaj na psihologiju
Za mnoge pojedince praksa pripreme i uživanja u kavi s mlijekom predstavlja značajan element njihovog dnevnog režima. Ova praksa može polučiti korisne psihološke učinke, nudeći trenutak opuštanja i zadovoljstva. Važnost ovog aspekta ne treba zanemariti, budući da pozitivno mentalno zdravlje igra ključnu ulogu u općem blagostanju.
7. Odnos između kave s mlijekom i sportskih rezultata
Neki sportaši uključuju kavu s mlijekom u svoju prehranu prije treninga. Kofein poboljšava sportsku izvedbu potičući budnost i izdržljivost, dok mlijeko osigurava esencijalne proteine potrebne za oporavak mišića.
Međudjelovanje kafe i mlijeka je diskutabilno. Postoje osobe kojima ova kombinacija pravi veliki probleme kada je u pitanju probava , međutim ima i onih kojima uopšte ne smeta.