Stručnjaci upozoravaju da korištenje ovog suplementa može predstavljati rizike nakon 50. godine jer može povećati šanse za smrtnost.
Kalcij igra ključnu ulogu u održavanju zdravlja kostiju u svim fazama života, osobito u starijoj dobi kada raste vjerojatnost osteoporoze i prijeloma. Kako bi se zaštitili od gubitka koštane mase, mnoge starije osobe okreću se dodacima kalcija kako bi zadovoljile svoje potrebe za mineralima. Unatoč tome, nedavne studije sugeriraju da korištenje dodataka kalcija nakon 50. godine života može predstavljati značajan rizik za zdravlje srca.
Studija objavljena u uglednom časopisu BMJ, koju je provela Britanska liječnička udruga, pokazuje da nadomjesci kalcija mogu znatno povećati rizik od smrtnosti kod osoba starijih od 50 godina. Ovo istraživanje uključilo je preko 2600 sudionika, prosječne starosti 74 godine, koji su pokazali blaga do umjerena kalcifikacija aortnog zaliska. Sudionici su bili kategorizirani u tri različite skupine: jedna trećina je konzumirala samo dodatke kalcija, druga trećina je uzimala mješavinu kalcija i vitamina D, dok posljednja grupa nije uzimala nikakve dodatke prehrani.
Nalazi studije otkrili su zabrinjavajuće informacije. U razdoblju od pet i pol godina, pojedinci koji su konzumirali samo kalcij bili su suočeni s 24% većim rizikom od smrtnosti. Nadalje, za one koji su uzimali i kalcij i vitamin D, rizik je porastao na čak 31%.
Dr. Samir Kapadia, koji vodi kardiovaskularni odjel na klinici Cleveland, naglašava: “Dodaci kalcija mogu predstavljati rizike, osobito za zdravlje srca. Najnovija istraživanja pokazuju da kalcij može dovesti do štetnih učinaka, poput nakupljanja kalcija u krvnim žilama, čime se povećava vjerojatnost srčanih bolesti.
Dr. Ariel Levitan, stručnjak za internu medicinu i autor knjige o vitaminima, savjetuje oprez s dodacima kalcija. “Ove dodatke treba uzimati umjereno, jer previše može rezultirati značajnim nuspojavama”, upozorava dr. Levitan. Ističe da prekomjeran unos kalcija može rezultirati raznim problemima, poput razvoja bubrežnih kamenaca, zatvora, te najzabrinjavajućim rizikom – nakupljanjem kalcija u tkivima, uključujući ona srca i prsnog koša.
- Dr. Levitan ističe da uravnotežena prehrana može pomoći većini pojedinaca da zadovolje svoje potrebe za kalcijem bez oslanjanja na dodatke prehrani, što prirodne izvore čini zdravijim izborom. Hrana bogata kalcijem uključuje mliječne proizvode poput mlijeka, sira i jogurta, zajedno s lisnatim povrćem poput špinata i kelja, kao i orašastim plodovima poput badema. Osim toga, mahunarke, uključujući slanutak, služe kao još jedan izvrstan izvor ovog vitalnog minerala.
Stručnjaci preporučuju davanje prioriteta raznolikoj prehrani u odnosu na dodatke prehrani kako bi se osiguralo da se svi bitni hranjivi sastojci, poput kalcija, unose sigurno i prirodno.
Kolika je stvarna potreba za kalcijem? Za osobe u dobi od 50 i više godina preporučeni dnevni unos kalcija kreće se od približno 1000 do 1200 mg. Prehrana koja obiluje mliječnim proizvodima, zelenim povrćem, ribom poput lososa i sardina, kao i orašastim plodovima i sjemenkama, obično omogućuje većini ljudi da zadovolje ovaj unos.
Suplemente trebaju koristiti isključivo osobe s dijagnosticiranim nedostatkom kalcija ili one koje ne mogu unijeti dovoljno kalcija prehranom. Liječnici mogu razviti prilagođenu strategiju prehrane i suplementacije kako bi smanjili moguće nuspojave i rizike za zdravlje srca.
Nedavne studije ukazuju na moguće opasnosti povezane s velikom konzumacijom dodataka kalcija, osobito za osobe u dobi od 50 godina i starije. Dok je kalcij vitalan za održavanje zdravlja kostiju, uzimanje previše putem dodataka prehrani može rezultirati značajnim zdravstvenim problemima, poput povećanog rizika od srčanih bolesti i smrti.
Kalcij je preporučljivo uzimati iz prirodnih izvora hrane, a suplementaciju treba uzeti u obzir samo pod nadzorom liječnika.