Oglasi - Advertisement

Grčevi ili stezanje u mišićima potkoljenice, koji se mogu proširiti na bedra, povremeno mogu biti povezani s nedostatkom minerala u tijelu, često povezanim s pretjeranim znojenjem. Unatoč tome, ovi simptomi mogu ukazivati ​​i na ozbiljnije probleme, poput suženih ili potpuno začepljenih arterija u nogama.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Prema riječima dr. Dragice Stepić, specijalistice opće kirurgije, regije koje osjećaju bol ili stezanje mogu upućivati ​​na probleme s femoralnim arterijama, a mogu biti i sužene arterije u području zdjelice ili prepona. U takvim slučajevima provodi se procjena koja se sastoji od provjere pulsa u nozi i inspekcije stopala radi bilo kakvih promjena na koži koje bi mogle biti povezane s ishemijom.

Grčevi u nogama su nagli i bolni grčevi mišića koji obično pogađaju potkoljenice ili stopala, a često se javljaju tijekom noći ili nakon fizičkog napora. Ovi grčevi mogu biti posljedica dehidracije, nedovoljne razine minerala poput magnezija i kalija, loše cirkulacije ili naprezanja mišića. Iako su obično kratki, mogu biti vrlo neugodni i mogu smetati spavanju. Kako biste spriječili grčeve u nogama, bitno je održavati pravilnu hidrataciju, imati dobro uravnoteženu prehranu i lagano se istezati prije spavanja.

Nakon toga izračunava se kolor Doppler indeks koji omogućuje procjenu povezanosti krvnog tlaka u rukama i nogama. Ova procjena daje informacije o učinkovitosti isporuke krvi u noge preko manjih krvnih žila. Nakon završetka pregleda, liječnik će odlučiti je li potrebna hitna angiografija ili kontrastno snimanje, zajedno s potrebom za revaskularizacijskim metodama poput postavljanja stenta ili operacije premosnice, ako se smatra prikladnim.

Za blagu vaskularnu stenozu stručnjaci predlažu konzervativnu strategiju liječenja koja naglašava važnost redovite tjelesne aktivnosti, poput svakodnevnog hodanja, čak i u područjima koja bi mogla izazvati nelagodu, jer to poboljšava cirkulaciju krvi. Osim toga, bitno je prestati pušiti, jer studije pokazuju da pušenje pogoršava aterosklerozu, povećavajući rizik od komplikacija poput gangrene.

DODATNI TEKST:

Hummus je ukusan namaz napravljen od slanutka, tahinija, maslinovog ulja, soka limuna, češnjaka i raznih začina. Poznat po svojoj kremastoj konzistenciji i snažnom okusu, ovaj je sastojak glavna namirnica mediteranske i bliskoistočne kuhinje.

Sastojci i priprema Osnovni sastojci humusa sastoje se od slanutka, koji se obično suši i kuha ili konzervira. Tahini, pasta od mljevenog sezama, doprinosi bogatstvu i kremasti jelu. Maslinovo ulje nudi aromu i poboljšava glatkoću. Limunov sok unosi kiselost i svježinu. Češnjak daje poseban okus.

  • Začini, uključujući sol, kumin i crvenu papriku, mogu se dodati prema osobnim željama. Humus je prepun hranjivih tvari, nudi značajnu količinu proteina, vlakana i zdravih masti. Služi kao izvrstan izvor energije, podržava zdravlje srca, poboljšava probavu i može pomoći u regulaciji tjelesne težine.

Humus se obično predstavlja kao umak ili predjelo, obično uz povrće, kruh ili pita. Dobro služi kao namaz za sendviče, može se dodati u salate ili dodati glavnim jelima. Osim toga, postoje brojne varijacije humusa koje uključuju različite sastojke poput pečene crvene paprike, avokada ili začinskog bilja.

 Humus služi kao hranjiv i prilagodljiv dodatak prehrani koji je jednostavan za napraviti i može se modificirati kako bi odgovarao različitim preferencijama. Njegova globalna popularnost nastavlja rasti zahvaljujući njegovim zdravstvenim prednostima i raznolikoj primjeni u kulinarstvu. Bilo da se koristi kao međuobrok, predjelo ili glavno jelo, hummus ostaje ukusan i zdrav izbor.

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU "Bogati otac, siromašni otac". Otkrijte jednostavne korake za postizanje finansijske slobode i izgradnju budućnosti o kojoj ste oduvijek sanjali! 😎

Preuzmite knjigu jednim klikom!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here