Izbjegavanje određenih kombinacija hrane može poboljšati probavu i ublažiti probavne smetnje. Poznavanje vremena probave različitih namirnica veoma je važno za konzumaciju obroka kako bi se spriječili štetni uticaji na probavu.
Miješana salata popularna je nadopuna brojnim jelima, ali nije dovoljno samo biti ukusna; treba uzeti u obzir kombinacije sastojaka. Dok se rajčice i krastavci često nalaze u salatama, njihovo kombiniranje može uzrokovati probavne probleme zbog njihove različite brzine probave. Ayurveda naglašava važnost razumijevanja vremena probave potrebnog za svaku hranu prije kombiniranja.
- Kombinacije kojih se treba kloniti: rajčice i krastavci: ovo dobro poznato sparivanje može dovesti do fermentacije u želucu, što potencijalno može dovesti do problema s probavom. Konzumiranje rajčica uz krastavce pokreće proces fermentacije koji može uzrokovati nadutost, plinove i nelagodu.
Voće nakon obroka: Konzumacija voća odmah nakon obroka može dovesti do probavnih problema, uključujući refluks kiseline, budući da je voću potrebno dosta vremena da se probavi. Za optimalnu probavu voće je preporučljivo jesti ili na prazan želudac ili kao poseban obrok.
Tjestenina i sir: ovo je jelo vrlo popularno, ali kombinacija škrobne tjestenine sa sirom bogatim proteinima može dovesti do fermentacije i probavnih problema. Isto vrijedi i za miješanje tjestenine s mesom.
Kombinacija povrća i sira može dovesti do nadutosti i probavnih smetnji, stoga je preporučljivo izbjegavati ovu kombinaciju.
Mnogima su popularan spoj mlijeko i banana, ali ova kombinacija može znatno otežati probavu. Preporučljivo je jesti ove namirnice u različito vrijeme.
Mlijeko i citrusno voće, uključujući naranče i grejpfrutove, ne slažu se dobro. Kiselost u citrusima može dovesti do zgrušavanja mlijeka u želucu, što dovodi do nelagode, nadutosti i probavnih problema. Kako bi se spriječili štetni učinci na probavu, preporučljivo je ove namirnice konzumirati odvojeno.
Proteini i ugljikohidrati: Spajanje izvora proteina poput mesa i ribe s izvorima ugljikohidrata poput krumpira i tjestenine može ometati probavni proces. Dok proteini trebaju kiselo okruženje za pravilnu probavu, ugljikohidrati uspijevaju u alkalnom okruženju. Ovaj sukob može rezultirati fermentacijom, nadutošću i osjećajem punoće u želucu. Bjelančevine i ugljikohidrate poželjno je unositi u različitim obrocima.
Voće i mliječni proizvodi: probava voća odvija se brzo, dok je mliječnim proizvodima poput sira ili jogurta potrebno više vremena da se razgrade. Ova kombinacija može dovesti do fermentacije voća u želucu, što rezultira nadutošću, plinovima i nelagodom. Voće je najbolje konzumirati samostalno ili kao međuobrok između obroka.
Hrana i gazirana pića: Konzumacija gaziranih pića uz hranu može otežati probavu i dovesti do nadutosti. Ova pića često sadrže puno šećera i kiseline, što može negativno utjecati na probavni proces. Preporučljivo je da se odlučite za vodu ili biljne čajeve tijekom obroka umjesto gaziranih pića.
Alkohol i kofein: Miješanje alkohola s kofeinom, poput kave s alkoholom, može pretjerano opteretiti jetru i probavni sustav. Ovo uparivanje može dovesti do dehidracije, povišene razine stresa i probavnih smetnji. Preporučljivo je izbjegavati ovu kombinaciju i konzumirati ove napitke odvojeno.
Rajčice i škrobni ugljikohidrati: kiseline prisutne u rajčicama mogu poremetiti probavu škrobnih ugljikohidrata poput krumpira ili tjestenine, potencijalno dovodeći do problema kao što su plinovi, probavne smetnje i nelagoda. Umjesto toga, preporučljivo je kombinirati rajčice s povrćem bez škroba ili proteinima.
Kruh i sir često su kombinacija koju uživamo, ali mogu predstavljati izazove za probavu. Sadržaj ugljikohidrata u kruhu, u kombinaciji s mastima i proteinima koji se nalaze u siru, može dovesti do fermentacije i nelagode u probavnom sustavu. Kako biste olakšali probavu, razmislite o odvojenoj konzumaciji ovih namirnica.
Banane i mliječni proizvodi: Kombinacija banana s mliječnim proizvodima poput mlijeka ili jogurta može dovesti do sporije probave i osjećaja težine u želucu. Dok se banane brzo prerađuju, mliječni proizvodi se dulje probavljaju. Preporučljivo je jesti banane same ili uz drugo voće.