Kako bi voće, osobito jabuke, tijekom zimskih mjeseci ostalo svježe, često se tretira nizom kemikalija koje mogu predstavljati rizik po zdravlje. Ovo dovodi do pitanja: je li sigurno konzumirati ove namirnice zajedno s njihovom kožom?
Tijekom proljetne sezone na tržnicama i u trgovinama prezentirano je voće i povrće koje se čuvalo tijekom zimskih mjeseci. Da bi se produljio rok trajanja jabuka, tretiraju se raznim tvarima, uključujući vosak, glicerin, parafin, kalcijev klorid i najopasniji među njima, definil. Ova tvar, nusprodukt prerade nafte, može biti kancerogena.
Stručnjaci su raspravljali o metodama zaštite od trovanja voćem koje je tretirano kemikalijama. Početna mjera je ispiranje u toploj vodi, a sigurnost može povećati dodavanje sode bikarbone. Kada kupujete “domaće” artikle od pouzdanih prodavača na tržnici, gdje ste sigurni da se ne koriste nikakve kemikalije, dovoljno je jednostavno pranje za uklanjanje prljavštine i prašine s kore. Međutim, ako voće kupujete u trgovini i niste sigurni kako je obrađeno, savjetuje se oguliti ga prije jela.
- Konzumacija hrane koja je tretirana kemikalijama može predstavljati značajnu opasnost i može dovesti do ozbiljnog trovanja. Međutim, guljenjem kore jabuke uklanjaju se primarni izvori vitamina A i C, kao i kalcija, fosfora, željeza i korisnih antioksidansa. Postoji nekoliko metoda za procjenu toksičnosti voća i povrća. Na primjer, ako jabuka brzo potamni nakon rezanja, to znači da je sigurna za jesti s netaknutom korom. Kombinacija karcitina i vitamina C pomaže u zaštiti tijela od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima.
Vrijedne kore uz razno voće i povrće.
Kora limuna sadrži značajne količine vitamina C i P, uz značajnu količinu pektina. Međutim, ovo voće može biti podvrgnuto kemijskim obradama kako bi se produžila njihova svježina, zbog čega je neophodno temeljito ih oprati prije upotrebe. Korištenje tople vode, sode bikarbone i deterdženta može pomoći u ovom procesu čišćenja.
Kako možete utvrditi jesu li vaši krastavac i rajčica tretirani pesticidima?
- Kako biste provjerili prisutnost pesticida u povrću, možete otvoriti krastavac ili rajčicu i pregledati unutrašnjost. Tipično, krastavci i rajčice koji su bili izloženi štetnim tvarima pokazat će žute pruge ili žutu “pjegu” u središtu.
Tijekom zimskih mjeseci skladištenje voća i povrća često uključuje korištenje raznih kemikalija koje mogu predstavljati rizik po zdravlje. Za uklanjanje ovih tvari učinkovito je pranje proizvoda u toploj vodi pomiješanoj sa sodom bikarbonom.
Dok piling može ukloniti neke štetne kemikalije, on također uklanja vitalne hranjive tvari poput vitamina i minerala. Stoga je bitno postići ravnotežu između osiguravanja sigurnosti hrane i održavanja nutritivne vrijednosti. Kad god je to moguće, kupujte voće i povrće iz pouzdanih izvora i temeljito ga operite prije jela. Redovito pregledavanje unutrašnjosti voća i povrća omogućuje otkrivanje pesticida i drugih toksina, čime se dodatno čuva vaše zdravlje. U konačnici, informiranost o tome kako se tretira hrana koju konzumiramo može dovesti do poboljšanja zdravlja i produljene dugovječnosti.
Budite informirani i budite oprezni u pogledu izvora svoje hrane kako biste smanjili rizik od negativnih učinaka kemikalija. Kvalitetna prehrana ne podrazumijeva samo hranjive tvari, već i sigurnost i čistoću onoga što konzumiramo. Mudrim odabirom namirnica, uz pravilnu pripremu i temeljito pranje voća i povrća, može se uvelike smanjiti izloženost štetnim tvarima i poboljšati cjelokupno zdravlje.