Iz Zavoda za sigurnost prometa istaknuli su da uključivanje u promet sa zamračenim staklima, nakupljanjem snijega na krovu, prljavim svjetlima, retrovizorima, registarskim pločicama ili senzorima predstavlja opasnost za sigurnost prometa te je ujedno i protivzakonito. Primjenjuju se kazne.
Prljava stakla smanjuju vidljivost tijekom vožnje, čineći pješake posebno osjetljivima jer ih je teže uočiti. Osim toga, snijeg koji nije očišćen s krovova može skliznuti na vjetrobransko staklo tijekom kočenja, potpuno ometajući vidokrug vozača, što može izazvati reakciju panike i potencijalno rezultirati prometnom nesrećom.
Štoviše, zbog nekoliko čimbenika, snijeg se može pomaknuti i sletjeti na druga vozila, što rezultira reakcijama koje mogu uzrokovati prometne nesreće. Stoga se preporuča krenuti od kuće nekoliko minuta prije vremena i dok se motor zagrijava uklanjati snijeg s vozila. Agencija je ranije istakla da Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima predviđa kazne za takve prekršaje u rasponu od 3.000 do 10.000 dinara.
Prema stručnjacima agencije, zamagljena stakla automobila predstavljaju ozbiljan rizik tijekom vožnje, parkiranja i manevriranja na cestama s više traka.
“Potrudite se održavati čistoću svih staklenih površina, kako iznutra tako i izvana, jer se prljava stakla lakše zamagljuju.
Dostupni su brojni proizvodi protiv zamagljivanja, a većina je vrlo učinkovita. Dodatno, postoje maramice i maramice dizajnirane za slične svrhe. Ako je vaše vozilo opremljeno klima uređajem, jednostavno korištenje može pomoći u izbjegavanju zamagljivanja zrak i sprječava zamagljivanje prozora.” Ovu informaciju ranije je prenio Zavod za sigurnost prometa.
BONUS:
Trnci u prstima mogu signalizirati zdravstvene probleme. Osjećaj trnaca u prstima ne smijete zanemariti jer može ukazivati na ozbiljne zdravstvene probleme.
Prsti imaju brojne živčane završetke, što dovodi do česte pojave trnaca. Iako trnci nisu uvijek razlog za zabrinutost, stručnjaci preporučuju brzo istraživanje njihovog porijekla kako bi se osiguralo brže i učinkovitije liječenje. Neophodno je potražiti liječničku pomoć ako trnci postanu redoviti ili ako osjetite bol, slabost, blagu paralizu ruku, tikove, gubitak svijesti, dezorijentiranost ili poteškoće s govorom ili vidom. Ignoriranje bilo kojeg od ovih simptoma nije preporučljivo.
Potencijalni razlozi Osjećaj trnaca u prstima može biti rezultat zadržavanja u istom položaju dulje vrijeme, bilo da sjedite, stojite ili ležite. Ostali čimbenici mogu uključivati lošu cirkulaciju, pritisak na periferne živce ili kompresiju živaca duž kralježnice.
bolesti
Osjećaj trnaca može poslužiti kao znak različitih medicinskih stanja, uključujući dijabetes, multiplu sklerozu, migrene, srčane ili moždane udare. Osim toga, mogu biti rezultat nedostatka esencijalnih vitamina i minerala, kao i prekomjernog pušenja, uzimanja kave ili upotrebe droga. Općenito, ako se trnci često javljaju, savjetuje se da se odmah posavjetujete s liječnikom kako biste identificirali i riješili temeljni problem.
Prijedlozi za prevenciju i liječenje Kako biste izbjegli trnce, važno je pripaziti na svoje navike i životni stil. Redovita tjelesna aktivnost može poboljšati cirkulaciju i smanjiti vjerojatnost pojave trnaca. Pobrinite se da se dovoljno odmorite i suzdržite se od ostajanja u istom položaju duže vrijeme, bilo da sjedite ili stojite. Osim toga, održavajte uravnoteženu prehranu koja uključuje puno voća, povrća, orašastih plodova i sjemenki kako biste osigurali dovoljno vitamina i minerala.
Ako osjećate trnce, razmislite o nježnom istezanju i masiranju ruku kako biste poboljšali cirkulaciju. Preporučljivo je ograničiti unos kave i cigareta jer oni mogu pogoršati simptome. Ako simptomi potraju, važno je posjetiti liječnika kako bi se utvrdio temeljni uzrok i primio odgovarajući tretman.
Pravovremeno reagiranje na simptome može spriječiti ozbiljnije zdravstvene probleme i potaknuti opće bolje tjelesno stanje. Važno je ne zanemariti signale koje vaše tijelo šalje i poduzeti odgovarajuće mjere za očuvanje zdravlja.
Dodatne informacije i prijedlozi Osjećaj trnaca u prstima također može biti povezan s određenim zadacima povezanim s poslom koji zahtijevaju ponavljajuće pokrete ruku i prstiju, poput tipkanja na računalima, korištenja alata ili sviranja glazbenih instrumenata. U takvim situacijama preporučljivo je uzimati česte pauze, izvoditi vježbe istezanja te koristiti ergonomski dizajnirane alate i opremu.
Ako mislite da bi trnci mogli biti povezani s kroničnim stanjem, važno je promatrati sve dodatne simptome i obavijestiti ih svog liječnika. Dosljedni pregledi i učinkovito upravljanje kroničnim bolestima mogu znatno smanjiti vjerojatnost pojave trnaca i drugih povezanih simptoma.
Emocionalni stres ili tjeskoba također mogu dovesti do osjećaja trnaca. Za ublažavanje stresa i minimiziranje simptoma trnaca, tehnike opuštanja poput dubokog disanja, meditacije i joge mogu biti korisne.
Važno je upamtiti da su brza reakcija na simptome, vođenje zdravog načina života i dosljedno praćenje stanja tijela ključni za očuvanje zdravlja. Dajte prednost svojoj dobrobiti i budite pažljivi na signale koje vaše tijelo šalje.
Osjećaj trnaca u prstima može ukazivati na ozbiljne zdravstvene probleme i ne smije se zanemariti. Dok neki uzroci mogu biti benigni, poput nepravilnog držanja ili kompresije živca, trnci također mogu signalizirati teža stanja uključujući dijabetes, multiplu sklerozu, migrene, srčane ili moždane udare. Brzo ispitivanje i utvrđivanje temeljnog uzroka trnaca ključni su za brzo i učinkovito liječenje.
Kako bi se smanjio rizik od trnaca, korisno je usvojiti preventivne mjere poput bavljenja redovitom tjelesnom aktivnošću, održavanja uravnotežene prehrane i izbjegavanja duljih razdoblja sjedenja ili stajanja u jednom položaju. Ako se ti simptomi javljaju često ili su upareni s drugim ozbiljnim problemima, ključno je konzultirati se sa zdravstvenim djelatnikom.
Biti pažljiv prema svom zdravlju i načinu na koji vaše tijelo reagira pokazatelj je odgovornog odnosa prema brizi o zdravlju. Obratite pozornost na svoje tijelo, pridržavajte se zdrave prakse i ne ustručavajte se potražiti liječnički savjet kada je to potrebno. Brzom akcijom mogu se spriječiti ozbiljniji zdravstveni problemi i pridonijeti općem poboljšanju dobrobiti.