Oglasi - Advertisement

Tema današnjeg članka jeste ishrana poslije 60.godine života. Poznato je da u današnjem suvremenom i brzom načinu života nemamo basš vremena da vodimo računa o svojoj ishrani, pa tako je sve više osoba koji se hrane u restornima brze prehrane.

U savršenom životu, ljudi bi njegovali zdrave prehrambene navike puno prije nego što navrše 60 godina. Nažalost, to nije često stvarnost. Prema nutricionistu Tobyju Amidoru iz Paradea, rano uspostavljanje zdravih prehrambenih navika ključno je za održavanje tih navika tijekom odrastanja.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

  • Nutricionistica Marisa Moore slaže se s Amidolom, navodeći: “Dvije su činjenice istinite: Kako starimo, povećava se vjerojatnost razvoja kronične bolesti, a naš izbor prehrane dramatično se mijenja s vremenom. Država utječe na ovaj rizik. Sada je uvijek dobro vrijeme da počnete razvijati zdrave prehrambene navike.

Moore predlaže da je ključna dobro zaokružena prehrana koja uključuje puno voća, povrća, zdravih masti i dobrih izvora proteina.

Kako starimo, mišićna masa općenito opada, zbog čega je neophodan dovoljan unos proteina. Za većinu pojedinaca preporučena količina je 0,8 grama proteina po kilogramu tjelesne težine, što obično znači najmanje 75 grama dnevno.

Ključno je fokusiranje na vitamin D, kalcij, kalij i vitamin B12. Osim toga, od vitalne je važnosti povećati konzumaciju vlakana jer probavni sustav ima tendenciju usporavanja s godinama, a vlakna su ključna u podržavanju zdrave probave. Prehrana bogata vlaknima također pomaže u prevenciji bolesti povezanih sa starenjem i smanjuje rizik od smrtnosti od kardiovaskularnih problema.

Nadalje, ponavljanje važnosti vitamina D, kalcija, kalija i vitamina B12 ostaje važno. Jedna specifična namirnica koju Amidor predlaže da bi svi stariji od 60 godina trebali povećati u svojoj prehrani je grah. „Grah nije samo izvrstan biljni izvor proteina i fantastičan izvor vlakana, već je i ekonomičan i jednostavan za pripremu“, navodi ona.


Amidole se poziva na nedavnu studiju koja pokazuje da konzumacija otprilike dvije porcije graha dnevno može uvelike povećati vaš unos tri bitna hranjiva: vlakana, kalija i kalcija. Osim toga, povećava razine nekoliko drugih nutrijenata, poput željeza, magnezija i vitamina E, u usporedbi s osobama koje ne konzumiraju grah. Amidor je utvrdio da su pojedinci koji su uključili više graha u svoju prehranu imali niži indeks tjelesne mase, iskusili gubitak težine i imali veći obujam struka od onih koji nisu uključili grah u svoje obroke.

DODATNI TEKST

Iako vježbe za oči ne mogu poboljšati vid za osobe s očnim stanjima poput katarakte, kratkovidnosti ili makularne degeneracije, one mogu pomoći u ublažavanju naprezanja očiju za one koji većinu dana provode pred ekranom. Digitalno naprezanje očiju čest je problem za ljude koji cijeli dan rade na računalima. Evo kako izvoditi ove vježbe.

Ovo stanje može dovesti do simptoma kao što su suhe oči, vizualni umor, zamagljen vid i glavobolja. Međutim, učinci digitalnog naprezanja očiju mogu se smanjiti izvođenjem nekoliko jednostavnih vježbi. Kako biste preusmjerili fokus, udobno se smjestite kako biste bili sigurni da se možete učinkovito koncentrirati. Kažiprst držite nekoliko centimetara od očiju i koncentrirajte se na njega. Polako ispružite prst dalje od lica, zadržavajući fokus netaknutim.

Zastanite na trenutak i pogledajte u daljinu. Koncentrirajte se na ispružene prste i polako ih povucite natrag u svoj vidokrug. Preusmjerite pogled na udaljene predmete i usredotočite se na njih. Vježbe fokusiranja mogu pomoći u smanjenju naprezanja očiju.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here