Sve više istraživanja pokazuje da plinske peći mogu emitirati štetne tvari u zatvorenom prostoru, čak i kada ne rade. Nedavna otkrića povezuju plinske peći sa značajnim zdravstvenim problemima, uključujući astmu kod djece.
U svjetlu ovih zdravstvenih rizika, Američka komisija za sigurnost potrošača razmatra zabranu ovih uređaja. Iako se mnogi pojedinci nerado odvajaju od svojih plinskih peći, postoje dostupne metode za ublažavanje njihovih štetnih učinaka.
Na koje načine plinske peći doprinose onečišćenju zraka? Plinske peći utječu na kvalitetu zraka na dva primarna načina: dok rade i kada ne rade. Kada se koristi, izgaranje plina stvara štetne nusprodukte, uključujući dušikove okside (NOx), koji mogu izazvati iritaciju pluća i povećati vjerojatnost respiratornih bolesti. Osim dušikovih oksida, kuhanje s plinom ispušta i druge štetne tvari poput ugljičnog monoksida, čestica, pa čak i formaldehida, a sve to može dovesti do štetnih učinaka na zdravlje.
- Nedavne studije pokazuju da čak i kada ne rade, plinske peći mogu ispuštati štetne tvari poput benzena. Ovaj spoj je prepoznat kao kancerogen i prisutan je u 99 posto kućanstava opremljenih plinskim pećima, na temelju istraživanja provedenog u Kaliforniji. Osim toga, identificirani su i drugi spojevi poput toluena, ksilena i etilbenzena, od kojih svi imaju potencijal štetiti dišnom sustavu.
Rizici od kontaminacije – pasivno pušenje u kuhinji Prema nalazima PSE Health Energy Research Centera, plinske peći ispuštaju benzen u razinama sličnim onima koje nalazimo u pasivnom pušenju. Seth Shonkoff, koji vodi PSE-ov Centar za energetsko zdravlje, istaknuo je da prisutnost benzena u plinskim pećima predstavlja opasnost jednaku izlaganju pasivnom pušenju u kućanstvu u kojem se puši, bez obzira na to je li štednjak isključen.
Je li moguće pratiti kvalitetu zraka u mom domu? Nažalost, u ovom trenutku ne postoji jednostavan način za precizno mjerenje koncentracije dušikovog oksida ili benzena u zatvorenom prostoru. Većina dostupnih senzora kvalitete zraka izgrađena je za mjerenje ugljičnog dioksida ili čestica, ali nisu namijenjeni preciznom otkrivanju plinovitih zagađivača.
Koji su neki od načina za smanjenje onečišćenja zraka u kuhinji? Prilikom rada plinskog štednjaka, preporučljivo je uključiti ispušni ventilator kako bi se izbacio kontaminirani zrak iz kuće. Ova metoda smanjuje razinu štetnih tvari prisutnih u kuhinji; međutim, to ne rješava u potpunosti problem, jer se zagađivači samo prenose van. Ako kuhinjska napa nije dostupna, otvaranje prozora ili korištenje ventilatora također može pomoći u smanjivanju onečišćenja.
Alternativne opcije – električne i indukcijske ploče za kuhanje Električne i indukcijske ploče za kuhanje pružaju zdraviji izbor za pojedince koji žele ukloniti štetne emisije iz svojih domova. Standardne električne ploče za kuhanje stvaraju toplinu putem električne energije, dok indukcijske ploče za kuhanje koriste elektromagnetska polja za izravno zagrijavanje posuđa, smanjujući mogućnost ispuštanja štetnih tvari. Osim toga, indukcijske ploče su energetski učinkovitije jer mogu brzo zagrijati posuđe bez gubitka topline.