Bez obzira na to koliko često perete ili nosite donje rublje tamne boje, izblijedjele mrlje obično ostaju. Ova pojava nije posljedica neadekvatnog pranja ili česte uporabe; nego je rezultat prirodnog otpuštanja kiseline iz zdrave maternice, što dovodi do stvaranja bijelih ili žutih mrlja u području prepona.
Ova kiselina obično ima raspon pH od 3,5 do 7 i igra ulogu u održavanju zdrave vaginalne flore. Međutim, kontakt s tkaninom može dovesti do izbjeljivanja ili promjene boje. Kako biste izbjegli oštećenje odjeće, možete poduzeti nekoliko koraka. Korištenje uloška tijekom dana stvara barijeru između vulve i donjeg rublja, što pomaže u sprječavanju prijenosa boje. Osim toga, ključno je oprati donje rublje odmah nakon nošenja umjesto da ga stavljate u košaru za rublje, jer to pomaže u sprječavanju lijepljenja sluzi za tkaninu.
Kako biste izbjegli promjenu boje, odlučite se za deterdžent za pranje rublja koji sadrži enzime, poput sredstva za uklanjanje mrlja. Nanesite proizvod na područja gdje su prisutne mrlje i pustite da se upije prije ispiranja. Pridržavajući se ovih preporuka, spriječit ćete izbjeljivanje donjeg rublja i produljiti mu vijek trajanja. Osim toga, održavanje intimne higijene ključno je za smanjenje kontakta između vaginalnog sekreta i odjeće. Često mijenjanje donjeg rublja i osiguravanje pravilne higijene vulve može pomoći u smanjenju izbjeljivanja i neželjenih mrlja. Također je preporučljivo izbjegavati jake deterdžente ili izbjeljivače prilikom pranja donjeg rublja, jer oni mogu dodatno oštetiti tkaninu i ubrzati proces izbjeljivanja.
Naposljetku, važno je imati na umu da je izbljeđivanje donjeg rublja tipična pojava koja se može dogoditi tijekom vremena, osobito kod česte uporabe. Stoga je važno redovito provjeravati donje rublje i trebali biste ga odmah zamijeniti ako primijetite jasne znakove istrošenosti ili promjene boje.
Pet teških bolesti koje možemo naslijediti od svojih roditelja: mogu biti vrlo smrtonosne, a evo načina da smanjite rizik. Određene bolesti mogu se prenijeti s naših roditelja, zbog čega je neophodno poduzeti mjere opreza kako bismo smanjili šanse za njihov razvoj. Genetika značajno utječe na prijenos određenih osobina, kao što su boja očiju, kosa ili oblik nosa, koje nasljeđujemo kroz naše DNK kromosome. Osim fizičkih osobina, neki su geni povezani s nasljednim bolestima i poremećajima.
Prema Nacionalnom centru za biotehnološke informacije pri Nacionalnoj medicinskoj knjižnici SAD-a, ovo su neki od najčešćih problema genetskog zdravlja.
1. Kardiovaskularna stanja
Očekuje se da će se srčana bolest pojaviti na ovom popisu, jer stoji kao primarni uzrok smrti u Sjedinjenim Državama. Najrašireniji oblici nasljedne bolesti srca uključuju bolest koronarnih arterija (CAD) i hipertenziju.
Nakupljanje plaka i kolesterola na unutarnjim stijenkama arterija dovodi do CAD-a. Ovo stanje utječe na dovod krvi i kisika u srce. Tijekom vremena CAD se pogoršava i svrstava se među primarne uzroke srčanih udara u Sjedinjenim Državama.
Visok krvni tlak nastaje kada vaše srce ulaže pretjeran napor da pumpa krv u arterije. Ako roditelj ima bolest srca, vaš bi rizik mogao biti povećan; međutim, moguće je smanjiti ovaj rizik ili učinkovito upravljati simptomima. Usvajanje određenih modifikacija načina života može biti korisno, kao što je pridržavanje hranjive dijete, uključivanje u redovitu tjelesnu aktivnost, održavanje zdrave tjelesne težine, smanjenje unosa alkohola, suzdržavanje od pušenja i zakazivanje rutinskih pregleda kod liječnika.
2. Astma
Astma je respiratorno stanje izazvano različitim čimbenicima kao što su alergeni, onečišćenje zraka, dim, plijesan, grinje, kućni ljubimci i drugi podražaji. Osobe koje pate od astme mogu se susresti sa simptomima kao što su stezanje u prsima, kašalj, otežano disanje i zviždanje.
Načini minimiziranja rizika.
Najučinkovitija metoda za sprječavanje simptoma astme je smanjivanje kontakta s okidačima. Također je preporučljivo nositi lijekove sa sobom u slučaju pojave simptoma.
3. Šećerna bolest
U Sjedinjenim Državama jedna od svake tri osobe ima dijabetes. Ovo stanje može nastati kombinacijom genetskih utjecaja, uvjeta okoline i načina života. Bez obzira na to radi li se o dijabetesu tipa 1 ili tip 2, rano otkrivanje i liječenje su ključni jer bolest može rezultirati teškim komplikacijama poput zatajenja bubrega, bolesti srca, amputacije i sljepoće.
Načini minimiziranja rizika.
Djeca s dijagnosticiranim dijabetesom suočena su s većom vjerojatnošću razvoja tog stanja. Unatoč tome, možete smanjiti rizik ili poboljšati svoje simptome smanjenjem unosa šećera i masti, održavanjem zdrave tjelesne težine, redovitom tjelovježbom, upravljanjem stresom i traženjem savjeta od svog liječnika za odgovarajuće mogućnosti liječenja.
4. Depresija
U 21. stoljeću istraživači još uvijek istražuju elemente koji dovode do raznih mentalnih stanja i poremećaja. Iako to što član obitelji ima depresiju ne jamči da ćete je i vi doživjeti, vaše šanse za razvoj depresije povećavaju se ako više članova obitelji pati od te bolesti.
5. Rak
Rak se manifestira u različitim oblicima. Nastaje zbog nekontrolirane proliferacije i širenja abnormalnih stanica u određenim dijelovima tijela. Osim odluka o načinu života, i genetski i okolišni utjecaji mogu igrati ulogu u nastanku raka. Među najčešćim oblicima raka su rak pluća, dojke i prostate.
U Sjedinjenim Američkim Državama, rak pluća je vodeći uzrok smrtnih slučajeva povezanih s rakom među muškarcima i ženama.
Načini minimiziranja rizika.
Simptomi i rizici povezani s rakom razlikuju se ovisno o vrsti raka. Međutim, prema Tanet Healthu, općenito možete smanjiti rizik održavanjem hranjive prehrane, redovitom tjelesnom aktivnošću, suzdržavanjem od pušenja, umjerenim unosom alkohola i zakazivanjem rutinskih zdravstvenih pregleda.