Oglasi - Advertisement

U svom izvornom okruženju, biljka Adam doseže impresivne visine, nudeći dovoljno hlada za opuštanje pojedinaca. No, na ovim prostorima se uzgaja kao manja sobna biljka. Adam (Alocasia) je među najčešće viđenim ukrasnim biljkama u našim krajevima. Kao član obitelji Araceae, postao je prilično popularan, osobito u zajednici Adama i Eve.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Poznata kao slonovo uho, ova biljka je dobila ime po velikim listovima koji vrlo podsjećaju na slonove. Zanimljivo je da su cvjetovi adamantijuma u Europu doneseni iz daleke Indije. Rod Alocasia sadrži oko 70 vrsta. Adamov cvijet, višegodišnja sorta, prepoznatljiva je po svojim podzemnim stabljikama u obliku gomolja ili rizoma.

Ova sobna biljka, Adam, prvenstveno se uzgaja zbog svojih širokih listova, koji obično imaju oblik srca.Tačnije, cvjetovi ove biljke su zeleni i pojavljuju se samo jednom godišnje. Donji Adamovi listovi blijede dok gornji listovi polako sazrijevaju.

U svojoj matičnoj regiji, biljka Adam raste do nevjerojatnih visina, nudeći dovoljno hlada u kojem pojedinci mogu uživati. Kao što je već spomenuto, u ovoj regiji se uzgaja kao sobna biljka. Značajna karakteristika Adamove biljke je njen brzi rast.

Bitno je da pH tla u kojem se Adam uzgaja bude neutralan ili kisel. Iznenađujuće, Adam je zapravo kategoriziran kao otrovna biljka. Iako su gomolji ove biljke konzumni, bitno je razumjeti da oni sadrže znatne količine kristala oksalne kiseline. Gutanje ovih gomolja može rezultirati nekoliko negativnih učinaka, uključujući oticanje grla i jezika, poteškoće s disanjem, pa čak i halucinacije.

Što dovodi do Adamovih suza? Fenomen poznat kao drenaža, gdje se voda ispušta iz vrhova lišća biljke, vrlo je čest. Ovaj proces olakšava glatko kretanje vode kroz biljku kada transpiracija postane otežana. Ako primijetite povećanje vlažnosti u svom domu zbog pretjeranog zalijevanja, mogli biste vidjeti kako vaša Adamova biljka “plače”. Osim toga, uključivanjem biljke Alocasia u okoliš potencijalno biste mogli smanjiti ovaj proces odvodnje.

Kao što je prethodno navedeno, najbolja metoda je uzgajati Adamov cvijet u blizini Evinog. Postavljanje blizu Evinog cvijeta ključno je za izbjegavanje osjećaja tuge. Adamovi cvjetovi su znatno veći i imaju poseban izgled, dok su Evini cvjetovi manji i imaju složenije razgranate listove. Ukratko, Adam je patio od trovanja, budući da jaka tekućina sadržana u njemu može izazvati alergijske reakcije.

Preporučljivo je suzdržati se od uzgoja adamantiuma na mjestima koja posjećuju djeca, jer alergijske reakcije na sok biljke mogu biti kobne i dovesti do gušenja. Pravilna njega i pažnja ključni su za Adamovo zdravlje. Da biste učinkovito njegovali Adama, pridržavajte se sljedećih preporuka:

Svjetlo
Izbjegavajte postavljanje biljke na izravnu sunčevu svjetlost ili previše zasjenjena okruženja. Umjesto toga, tražite ravnotežu između ove dvije krajnosti.

Zalijevanje
Za stvaranje optimalnih uvjeta za kompostiranje, održavanje komposta konstantno vlažnim od ključne je važnosti. Važno je osigurati da tlo ostane vlažno, održavajući ravnotežu između previše suhog i prezasićenog. Adamantium biljke uspijevaju kada im je korijenje donekle suho, jer višak vode može uzrokovati truljenje korijena. Najbolji pristup je redovito, ali rijetko zalijevanje biljaka.

Preporučljivo je koristiti mlaku kišnicu za zalijevanje Adamsa kad god je to moguće. U kućnom okruženju, ove biljke teško uspijevaju na pretjerano suhom zraku, jer su tropske prirode i potrebna im je normalna do visoka vlažnost da bi cvjetale. Za pravilnu ishranu dovoljna je primjena gnojiva jednom mjesečno. Međutim, tijekom zime, ako biljka ne pokazuje znakove rasta poput nicanja novog lišća, možete preskočiti gnojidbu.


Kada biljka uđe u fazu mirovanja, gnojidba je nepotrebna. Preporučljivo je odabrati vodotopivo gnojivo. Za promicanje najboljeg rasta cvjetova adamantiuma, ključno je održavati stalno toplo okruženje, osiguravajući da temperatura ne padne ispod 15°C ni u jednom trenutku tijekom godine.

Istraživanje koje je proveo Steel pokazuje da iako je moguće nositi se s povremenim promjenama temperature, produženo trajanje hladnog vremena može stvoriti poteškoće i dovesti do mirovanja cvijeća. Iako presađivanje obično nije potrebno, preporuča se premjestiti biljku u veću posudu tijekom proljeća ako je “natekla” ili prerasla postojeću posudu.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here