Oglasi - Advertisement

Leukemija se često dijagnosticira u uznapredovalom stadiju jer su osobe koje obole  sklone zanemariti početne simptome , i bolest se ubog toga ne otkrije na vrijeme. Javnost je ostala zatečena  objavom o smrti hrvatske folk pjevačice Morene Marjanović, koja je nakon dugotrajne borbe s teškom bolešću umrla u 37. godini života.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Veću afirmaciju među srpskom publikom stekla je angažmanom u reality showu, a nesretnu vijest potvrdio je njezin bivši suprug Manuel Curi.

– Jučer u 10 sati Morena je preminula u bolnici nakon borbe s leukemijom. Iako je u početku preboljela bolest, ona se nažalost vratila. – Ne znam što bih rekao, teško je obitelji – ispričao je Manuel za Kurir. Ova podmukla i opasna bolest odnijela je živote mnogih poznatih pojedinaca. Svijet je oplakivao gubitak legendarnog Siniše Mihajlovića, a uz njega od leukemije su umrle i mlada glumica Dostana Nikolić, blues ikona Etta James, te oskarovka Jill Kelejberg…

Što je zapravo leukemija i što dovodi do njenog razvoja?

Leukemija je kancerogeno stanje koje zahvaća krvne stanice i koštanu srž. Nastaje zbog nekontroliranog rasta krvnih stanica unutar koštane srži. Obično su bijela krvna zrnca ta koja su pogođena, što rezultira velikim brojem nezrelih leukocita u krvi pacijenta, koji se nazivaju prekursorskim ili leukemijskim stanicama. Kako se te stanice repliciraju bez kontrole, one inhibiraju funkciju zdravih stanica, što dovodi do smanjenja razine crvenih krvnih stanica i trombocita. Ovu bolest prvi je dokumentirao kirurg Armand-Louis-Marie Velpeau 1827. godine.

Unatoč tome što je poznata već gotovo 200 godina, točan uzrok leukemije ostaje nepoznat. Smatra se da je rezultat kombinacije genetskih i okolišnih utjecaja, pri čemu nasljedstvo značajno pridonosi stanju. Izraz “akutni” opisuje brzu proliferaciju nezrelih krvnih stanica. Zbog nedovoljnog broja zrelih i zdravih krvnih stanica, stanje se brzo pogoršava, pa je potrebno intenzivnije liječenje. Nažalost, ova vrsta leukemije se najčešće javlja kod djece.

Kronična leukemija također utječe na zrele krvne stanice, ali one se razmnožavaju sporije. Za razliku od akutnog tipa, ovaj oblik napreduje postupno, što dovodi do inicijalno blagih simptoma koji s vremenom postaju sve teži.

Iako se simptomi mogu razlikovati ovisno o vrsti leukemije, primarni pokazatelj je anemija. Ovo stanje se manifestira kroz znakove kao što su slabost, brza iscrpljenost, blijeda put i potencijalni problemi sa srcem.

 


Modrice i manja krvarenja na koži i sluznicama nastaju zbog nedostatka trombocita, poznatog kao trombocitopenija. Smanjenje zdravih leukocita dovodi do veće vjerojatnosti infekcija, što zauzvrat ugrožava imunološki sustav. Uobičajeni povezani simptomi uključuju glavobolje, povraćanje i bol u gornjem lijevom dijelu trbuha koji su posljedica povećanja slezene. Dodatni znakovi mogu uključivati ​​bol u kostima, krvarenje desni, noćno znojenje i neobjašnjivi gubitak težine.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here