Naša tijela proizvode niz zvukova, od pucketanja do zvonjenja, bili mi toga svjesni ili ne. Ključno je priznati da iako su ovi zvukovi općenito normalni, oni također mogu ukazivati na ozbiljne zdravstvene probleme u određenim situacijama, posebno kada su popraćeni bolom ili ako traju već duže vrijeme.
Što uzrokuje zvukove koji se najčešće javljaju u našem tijelu?
Tinitus u ušima odnosi se na zvuk zvonjenja ili zujanja koji se može pojaviti nakon dugog dana, a koji je zapravo šum krvi koja se kreće kroz vratne vene smještene iza uha. Ako se ovaj zvuk čuje tijekom dana, mogao bi biti povezan s alergijom ili infekcijom. Dekongestiv bi mogao pomoći u tim situacijama, ali ako se problem nastavi, preporuča se potražiti savjet liječnika.
Može se pojaviti nelagoda u ušima i osjećaj pucanja u vratu. Ovaj pucketavi zvuk, koji se često čuje pri okretanju glave, obično je posljedica oslobađanja mjehurića zraka u zglobovima vrata. Međutim, ako je ovaj zvuk popraćen jakom boli koja se proteže niz ruke, to može ukazivati na problem sa živcima, zbog čega je potreban posjet liječniku. Osim toga, uobičajeno je kruljenje u trbuhu. Općenito, visoki zvukovi iz želuca proizlaze iz kretanja zraka i tekućine unutar probavnog trakta.
Kada su zvukovi prisutni uz grčeve, bol ili mučninu, zajedno s nedostatkom pražnjenja crijeva, to može ukazivati na djelomičnu opstrukciju crijeva koja zahtijeva medicinsku intervenciju. Buka tijekom disanja tijekom vježbanja, primjerice tijekom joge ili istezanja, sasvim je normalna tjelesna reakcija koja se događa pri udisaju u određenim položajima.
Ako primijetite sličan zvuk zajedno s nedostatkom daha dok stojite, to može biti povezano s alergijama ili mogućim ozbiljnijim zdravstvenim problemima. Može se pojaviti osjećaj pucketanja u stražnjem dijelu ramena, a pucketanje pri podizanju ruke može ukazivati na upalu ramenog zgloba ili burze. Ovaj problem može nastati zbog ponavljajućih pokreta iznad glave, a ako uz pucanje osjetite bol, preporučljivo je potražiti savjet ortopeda.
BONUS TEKST
Klinčić, vitalni aromatični začin, važan je u brojnim napitcima, jelima i poslasticama, a svoju primjenu nalazi i u tradicionalnoj medicini. Unatoč tome što je malen i ima oblik klina, to je cvjetni pupoljak tropskog zimzelenog stabla koje nosi svoje ime i potječe iz Indonezije. Klinčić je priznat kao jedan od najzdravijih začina, posebno poznat po svojim antioksidativnim prednostima.
Jova Mijatović, poznati travar koji se obično naziva Jova iz Rumunjske, raspravljao je o ljekovitim svojstvima klinčića u svojoj knjizi “Bilje i melemi: izvorna formula čaja od klinčića od travara Jove”. Za pripremu čaja od klinčića pomiješajte 10 grama klinčića s 250 ml vode u posudi i ostavite smjesu da stoji 24 sata.
Pijte dvije žlice ove tekućine sat vremena prije svakog obroka. Za svaku popijenu količinu tekućine vratite jednak volumen vode u posudu s klinčićima. Održavajte ovaj ciklus pijenja i dopunjavanja vodom sve dok klinčići ne izgube snagu. Ako krvni tlak ostane nepromijenjen, ponovite postupak. Klinčići su bogat izvor vitamina i minerala, osiguravaju značajnu količinu beta-karotena uz bogatstvo vlaknima i drugim bitnim hranjivim tvarima.
Klinčići nude niz vitalnih hranjivih tvari, uključujući kalcij, mangan, selen, željezo i vitamine B6, C i K. Nadalje, bogati su eugenolom, kariofilenom i taninom — tvarima poznatim po svojim snažnim antimikrobnim svojstvima, pojedinačno i u kombinacija. Upravo zbog toga klinčići su pokazali učinkovitost u borbi protiv virusa, bakterija, gljivica i parazita.