Oglasi - Advertisement

Jaja se smatraju najzdravijom namirnicom , osim toga veoma je i svestrana odonosno jajase mogu kuhati na brojne načine, pristupačne su cijene za svakoga i vjerojatno se nalaze u hladnjacima većine ljudi. Također su hranjivi i korisni za naše zdravlje.

Mnogi pojedinci ne prepoznaju razliku između smeđih i bijelih jaja. Ovu temu okružuju brojni mitovi. Neki ljudi misle da su jaja svjetlije boje bolja, dok drugi tvrde da smeđa jaja imaju bolji okus. No, kako napominje portal facedobra, između njih dvojice nema prave razlike. Glavne razlike leže u njihovoj boji i cijeni. Na nijansu jaja utječe pasmina kokoši koja ih nosi; bijele kokoši nose bijela jaja, dok tamnije kokoši daju smeđa jaja. Ne postoje dostupne tehnike za promjenu boje jaja.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Na svojstva jaja ne utječe njihova boja. I smeđa i bijela jaja imaju isti energetski sadržaj, bitne hranjive tvari i minerale u tragovima. Osim toga, imaju iste preferencije, što vam omogućuje slobodu odabira jaja koja želite. Obično su bijela jaja jeftinija. Za meko kuhana jaja, najbolje je izvaditi ih iz hladnjaka i ostaviti ih da odstoje na kuhinjskoj plohi otprilike 10 do 15 minuta dok ne postignu sobnu temperaturu. Važno je napomenuti da su naši djedovi i bake svježa jaja čuvali na sobnoj temperaturi bez hlađenja.

Napunite lonac srednje veličine s dovoljno vode da u potpunosti prekrije jaja. Kako biste pojačali čvrstoću ljuski jajeta i olakšali guljenje, na litru vode dodajte pola žličice soli. Stavite lonac na štednjak i zakuhajte vodu. Nakon što zavrije, smanjite vatru na srednju temperaturu da lagano kuha. Žlicom lagano spuštajte jaja u kipuću vodu pazeći da ljuske ne popucaju. Za meke žumanjke, kuhajte jaja otprilike 4 do 5 minuta; za čvršće bjelanjke, produžite vrijeme vrenja na 6 do 7 minuta.

Dok se jaja kuhaju, pripremite zdjelu napunjenu ledenom vodom. Nakon određenog vremena, rešetkastom žlicom premjestite jaja iz vruće u hladnu vodu oko 1 do 2 minute. To će zaustaviti proces kuhanja i olakšati guljenje. Pažljivo ogulite ljusku s jaja i poslužite ih meko kuhana, začinite solju i paprom po ukusu. Sjajno se slažu uz krišku svježeg kruha. Savršeno kuhana tvrdo kuhana jaja često se mogu pokazati kao zahtjevan pothvat.

Kožice se često lijepe jedna za drugu, što ih čini teškim za guljenje. Ne samo da izgledaju neprivlačno na tanjuru, već im i nedostaje okus. Kako biste jamčili da vaša tvrdo kuhana jaja svaki put budu besprijekorna, evo jednostavnog savjeta! Tvrdo kuhana jaja obično se nalaze u svečanim jelima ili se koriste kao nadjev za sendviče. Koji je najbolji način da ih pripremite tako da ne popucaju ili cure, osiguravajući da zadrže atraktivan izgled i da se lako gule?

Ono što se može činiti jednostavnim zadatkom može predstavljati različite izazove. Vodit ćemo vas kroz proces pripreme kuhanih jaja koja ne samo da izgledaju sjajno već imaju i savršenu teksturu. Vrijeme kuhanja jaja varira ovisno o željenoj konačnoj gustoći. Meko kuhano jaje, koje se obično poslužuje bez vrha i uživa žlicom, ima bjelanjak koji je još djelomično kuhan i žumanjak koji je bogat i tekući.

Idealno trajanje kuhanja za ovaj stil je 5 minuta. Ako više volite meko kuhano jaje gdje je bjelanjak prilično čvrst dok žumanjak ostaje mekan i tekući, ciljajte na 6 i pol minuta; ona se često nazivaju savršenim jajima. U ovom trenutku jaja se lako gule, bjelanjci su potpuno kuhani, a žumanjci mekani i kremasti.

  • Nakon 10 minuta jaje će imati i bjelanjak i žumanjak potpuno kuhane. Ako ne možete izvaditi jaja iz hladnjaka prije kuhanja, ovaj savjet će vam dobro doći. Ako jaja nisu izvađena iz hladnjaka prije kuhanja, nema razloga za brigu. U ovom slučaju važno je započeti s hladnim jajima i hladnom vodom. Kako biste postigli željenu teksturu, smanjite vrijeme kuhanja za dvije minute u usporedbi s vremenom koje je potrebno da voda zavrije.

Na primjer, tvrdo kuhano jaje treba 8 minuta da se skuha umjesto 10 minuta, dok će jaje koje je savršeno skuhano za 6 ½ minuta trebati samo 4 ½ minute. Važno je čuvati jaja na hladnom i suhom mjestu sa šiljastim krajem okrenutim prema dolje. Kad pripremate tvrdo kuhana jaja, prije kuhanja ih izvadite iz hladnjaka i ostavite na sobnoj temperaturi. Idealno bi bilo da se svježa jaja koriste nakon nekoliko dana jer ih je obično teško odmah oguliti. Preporučljivo je odabrati jaja s tamnom ljuskom jer se svjetlija također teško gule.

Svježina jaja može se procijeniti pomoću testa s vodom. Započnite punjenjem posude vodom i nježno stavite jaje unutra. Svježe jaje će potonuti na dno. Ako jaje pluta na sredini posude, nije posve svježe, ali je sigurno za konzumaciju. Jaja koja isplivaju na površinu treba baciti jer više nisu svježa. Koje čimbenike treba uzeti u obzir kod pripreme jaja? Za kuhanje jaja na sobnoj temperaturi, potopite ih u kipuću vodu, dodajte malu količinu soli kako biste olakšali guljenje i dodajte malo octa ili soka od limuna.

Neophodno je jaja prije kuhanja imati na sobnoj temperaturi, jer velika razlika u temperaturi između jaja i vode u kojoj se kuha može dovesti do pucanja ljuske zbog toplinskog šoka. Da biste to spriječili, potopite jaje u vruću vodu nekoliko minuta prije nego što ga stavite u kipuću vodu. Osim toga, suzdržite se od kuhanja jaja izravno u kipućoj vodi, jer se zbog miješanja mogu skupiti i rezultirati preranim pucanjem ljuske.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here