Tijekom tekuće ekonomske krize koja se globalno pogoršava, mnogi građani se suočavaju sa značajnim financijskim izazovima samo da bi preživjeli. U međuvremenu, i dalje dobivamo račune svaki mjesec, a ti troškovi rastu sa svakim razdobljem.
Građani su dužni podmiriti troškove komunalnih usluga, električne energije, kabelske televizije te mobilnih i fiksnih telefonskih usluga u roku od godinu dana. Važno je prepoznati da se dugovi mogu naplatiti čak i nakon što prođe ovo jednogodišnje razdoblje. Kako bi izbjegli prisilnu naplatu, potrošači imaju mogućnost podnijeti prigovor u navedenom roku.
Osim toga, zakon kaže da dužnici nisu dužni naplatiti stara potraživanja ili ponovno aktivirati usluge nakon godinu dana.
Mladen Alfirović, predstavnik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, kaže da prema Zakonu o obveznim odnosima nepodmirene mjesečne usluge zastarijevaju nakon godinu dana.
Neophodno je čuvati dokaz o plaćanju 12 mjeseci. Nepridržavanje ove obavijesti može dovesti do angažiranja sudskog izvršitelja. Alfirović je istaknuo važnost promišljanja rješenja koja nudi jer bi njihovo zanemarivanje moglo rezultirati visokim kamatama.
Alfirović je istaknuo važnost brzog postupanja u slučaju zastare potraživanja, jer građani moraju podnijeti prigovor na odluku ovršenika u strogom roku od osam dana. Za njih je bitno da u svojim podnescima navedu rok zastare. Jedini način da se zaštite od prisile je podnošenje žalbe bez odlaganja.
Prema njegovim zapažanjima, mnogi građani često ne shvaćaju da dugovi nakon godinu dana postaju nenaplativi ili da nepoštivanjem rješenja ovrhovoditelja mogu izbjeći otplatu. Pojasnio je, međutim, da zastara ne nastupa sama od sebe; ima učinak samo ako se dužnik na njega posebno pozove u roku od osam dana.
Alfirović je upozorio da bi bez odgovarajućih mjera došlo do značajnog poskupljenja i prisilne naplate duga. Potrošači se suočavaju s izazovima zbog nepoštivanja sudskih rokova. Osim toga, postoji zbunjujuće pitanje u vezi s javnim poduzećima koja pokušavaju prikupljati podatke na temelju zastarjelih izvješća.
Dužnik je podnio prigovore na ova zastarjela potraživanja putem ovrhovoditelja, zbog čega je sud zaustavio postupak naplate. Bitno je da je ovaj podnesak u skladu s utvrđenim propisima. Također, važno je istaknuti da Zakon o zaštiti potrošača izričito zabranjuje pružateljima usluga uvjetovanje ponovnog aktiviranja ili pružanja usluga plaćanjem dospjelih dugovanja, iako se takva praksa nastavlja.
Davatelji mobilnih i kabelskih usluga mogu u roku od dva mjeseca obustaviti usluge korisnicima koji nisu platili račune. Usluge će se ponovno uspostaviti nakon što se nepodmireni dug podmiri. Međutim, ako je prošlo godinu dana i reklamacija se smatra nevaljanom, pružatelj ne može tražiti plaćanje od korisnika za vraćanje usluge.
Nacionalna organizacija potrošača Srbije (NOPS) savjetuje da pojedinci koji se vode sudski sporovi zbog zastarjelih potraživanja nikada ne smiju zanemariti rješenje koje je predložio izvršitelj.
Marko Dragić, pravni savjetnik NOPS-a, napominje da se prema Zakonu o obveznim odnosima sve usluge koje se obračunavaju na mjesečnoj razini automatski završavaju nakon godinu dana.
Preporuča ljudima da svoje potvrde o plaćanju čuvaju 12 mjeseci.
Ako ljudi slučajno propuste račun ili ne dobiju podsjetnik, mogli bi biti tuženi za potraživanje koje je postalo nevažeće jer je zastario. Po primitku rješenja ovršenika, bitno je da u roku od osam dana ulože prigovor uz zastaru. To je jedini način da se zaustavi postupak ovrhe duga.
Dragić pojašnjava da mnogi pogrešno misle da se dug ne može naplatiti nakon godinu dana ili da se naplati može izbjeći odbacivanjem rješenja ovrhovoditelja.
Zastara nije retroaktivna; vrijedi samo ako dužnik to izričito napomene u roku od osam dana.
Upozorava da će nepoštivanje rezultirati značajnim povećanjem njegovih troškova i obvezom vraćanja duga. Naglašava da Zakon o zaštiti potrošača jasno zabranjuje pritisak na korisnike da podmire stara potraživanja za dobivanje usluge. Unatoč tome, takva praksa se i dalje događa.
Dragić navodi da davatelji mobilnih i kabelskih usluga imaju pravo ukinuti usluge korisnicima koji dva mjeseca uzastopno ne plaćaju račune.
Sud ne uzima u obzir rokove po službenoj dužnosti, stavljajući na potrošače teret njihovog upravljanja i rješavanja.
Kako navodi Dragić, dužnik svoj prigovor na zastarjela potraživanja iznosi preko ovršenika, koji ga potom podnosi sudu. Sud tada donosi odluku i na kraju odlučuje zaustaviti postupak naplate. Prilikom podnošenja zahtjeva obavezno se pridržavati propisa.