Ljudsko tijelo je izvor beskrajne fascinacije, neprestano iznenađujući istraživače i znanstvenike na različite načine. Čini se da možda nikada nećemo u potpunosti razotkriti sve misterije vlastitog postojanja. Danas istražujemo jednu intrigantnu karakteristiku muškaraca.
Muškarci su jednako fascinantni kao i žene, osobito u pogledu njihovih tijela, koja pokazuju niz funkcija koje i dalje zbunjuju istraživače. Možda je iznenađenje, ali i muškarci posjeduju G točku. Muško tijelo krije nekoliko iznenađenja, a mnoge od njegovih misterija često zanemaruju, ne samo žene nego i muškarci.
Muško lice nastoji zadržati mladenački izgled znatno dulje nego žensko. To se može pripisati sporijem opadanju razine kolagena u muškoj koži, što rezultira većom otpornošću na bore i oštećenja kože.
Što se tiče mogućnosti dojenja, u pravu ste; mužjaci imaju žlijezde sposobne za proizvodnju mlijeka. Ova pojava naglašava anomaliju unutar muške fiziologije. Postoji nekoliko stanja koja mogu rezultirati prekomjernom proizvodnjom hormona prolaktina. Čimbenici koji mogu pridonijeti tome uključuju određene lijekove, terapije usmjerene na stimulaciju srca, probleme povezane s hipofizom i hipotalamusom, konzumaciju opioida ili čak jaku glad.
Gubitak kose Iako može pružiti utjehu vjerovati da se sklonost ćelavosti nasljeđuje isključivo preko X kromosoma od majke, ova tvrdnja nije točna. Drugi značajni elementi također igraju ulogu.
Muškarac ima 60% veće šanse da će doživjeti gubitak kose ako mu je otac ćelav. Osim toga, muški hormoni utječu na folikule dlake, što dovodi do polaganog opadanja sposobnosti tijela da stvara nove dlake. Uvjeti poput stresa i nezdrave prehrane dodatno povećavaju šanse za razvoj ćelavosti.
Neočekivano je da 26% muškaraca doživi simptome slične PMS-u, koji mogu uključivati povećanu osjetljivost, razdražljivost, porast apetita, pa čak i grčeve u trbuhu tijekom tih razdoblja. U biti, muškarci pokazuju simptome koji se mogu usporediti s onima kod žena. Hormon testosteron koji se nalazi u muškaraca doprinosi tome da je njihova koža otprilike 25% deblja nego kod žena.
Kako vrijeme prolazi, koža muškaraca uglavnom postaje tanja, dok koža žena zadržava svoju debljinu sve do menopauze. Vidljivost tiroidne hrskavice je fascinantna tema. Jeste li razmišljali o jasnoj razlici između muškaraca i žena u Adamovoj jabučici?
Kod žena je prisutna manja izbočina na vratu, sastavljena od štitnjače hrskavice, koja uglavnom služi za zaštitu glasnica. Ova hrskavica doprinosi stvaranju bogatijeg tona u ljudskom glasu. Fiziološki gledano, muškarci mogu percipirati znatno manji raspon boja od žena.
Malo poznata činjenica s kojom se muškarci susreću ujutro, a koju žene često prođu nezapaženo, jest da razina testosterona kod muškaraca može varirati od 25% do 50% tijekom ranih sati, ali se obično smanjuje tijekom dana.
BONUS TEKST:
Za osobe koje pate od zatvora, pražnjenje crijeva može biti izazovno, što laksative čini vrlo učinkovitim lijekom. Ovi lijekovi namijenjeni su ublažavanju zatvora i pomoći u normalizaciji pražnjenja crijeva. Alternativno, ako se radije klonite farmaceutskih laksativa, razmislite o uključivanju određene hrane u svoju prehranu koja potiče redovitost pražnjenja crijeva.
Prema riječima Jasne Vujičić, više dijetetičarke-nutricionistice, zatvor je čest kod osoba koje jedu velike količine prerađene hrane, onih neaktivnih i starijih osoba. Također napominje da jabuke mogu pružiti blagi laksativni učinak. Prilikom odabira hrane, preporučljivo je dati prednost masnoj hrani, kao i onoj bogatoj topivim i netopivim vlaknima.
Osobama koje imaju tvrdu i neredovitu stolicu savjetuje se da u prehranu uvrste određene namirnice. Jasna Vujičić ističe suhe šljive, tradicionalno poznate kao prirodni laksativ, uz sjemenke lana, bobičasto voće poput borovnica, kupina, malina i jagoda, smokve, mahunarke poput leće, graha i graška, marelice, jabuke, maslinovo ulje, laneno ulje , i lisnato povrće bogato magnezijem poput špinata, blitve, kelja i rikule, uz drugo sušeno voće i suhe šljive.
Nutricionisti ukazuju da laksativni učinak nije posljedica samo prisutnih vlakana, već i šećernog alkohola sorbitola, koji se ne apsorbira i povlači vodu u debelo crijevo. Suhe smokve i marelice imaju sličnu situaciju.
Pektini su primarna komponenta u jabukama koja pomaže u omekšavanju stolice i potiče kretanje debelog crijeva. Topiva vlakna djeluju tako da upijaju vodu kako bi omekšala stolicu, dok joj netopiva vlakna dodaju masu; obje vrste svakako djeluju laksativno. Ističe se da su ove sjemenke bogate topivim vlaknima, što ih čini izvrsnim dodatkom vašoj svakodnevnoj prehrani ako patite od zatvora.
- Kad je riječ o masnoj hrani, mljevene sjemenke lana, laneno ulje i maslinovo ulje učinkovito pomažu probavi, a nude i dodatnu prednost omega-3 masnih kiselina koje doprinose smanjenju razine kolesterola i triglicerida. Osim toga, mahunarke poput leće, graha i graška bogate su vlaknima i pretvaraju se u maslačnu kiselinu, koja djeluje kao laksativ.
Magnezij, mineral prisutan u zelenom lisnatom povrću, nalazi se u nekoliko laksativa, zbog čega je korisno odabrati hranu s visokim udjelom ove hranjive tvari kako bi se izbjegao zatvor. Uz ove namirnice, određeni čajevi poput kruške i sene mogu pojačati laksativni učinak, kao i dodaci prehrani poput psiliuma. Međutim, preporuča se razgovarati s liječnikom prije korištenja ovih opcija.