S dolaskom jeseni brojne domaćice počinju isprobavati recepte za razne zimnice koje nadilaze ono što se može pronaći u trgovinama. Ovaj pristup ne samo da nudi ekonomičniji način opskrbe povrćem za hladnije mjesece, već također promiče bolje zdravlje izbjegavanjem kemikalija.
Neki pojedinci već su kupili kupus u iščekivanju nadolazećih tjedana. Međutim, konzumiranje proizvoda koji nisu potpuno zreli predstavlja rizik za zdravlje zbog povišene razine nitrata.
Ovi kemijski spojevi obično se koriste za ubrzavanje procesa sazrijevanja voća i povrća, ali njihova prisutnost u hrani može biti potencijalni zdravstveni problem. Istraživanja pokazuju da rani kupus, primjerice, ima najveću koncentraciju nitrata u korijenu i vanjskim listovima, a najmanje u središtu glavice.
- Prilikom pripreme kupusa za kiseljenje, neki bi ljudi mogli doći u iskušenje da grickaju korijen, ali stručnjaci upozoravaju na takvo ponašanje. Bitno je zapamtiti da kod kuhanja slatkog kupusa treba baciti vanjske listove jer sadrže nitrate. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, preporučeni maksimalni dnevni unos nitrata je 5 mg po kilogramu tjelesne težine.
Na primjer, osoba teška 60 kg može sigurno unijeti do 300 mg nitrata iz hrane, što je otprilike isto kao i 400 g svježeg kupusa. No, uklanjanjem korijena i vanjskog lišća smanjuje se koncentracija nitrata po gramu kupusa.
Iako to može zabrinjavati, stručnjaci naglašavaju da nije svaki kupus podvrgnut kemijskom tretiranju. Prilikom konzumiranja proizvoda gnojenih organskim ili mineralnim materijalima za pospješivanje rasta i veličine, neophodan je oprez. Za odabir kvalitetnog kupusa potreban je pažljiv proces selekcije. Prilikom odlučivanja koje glavice kupusa kupiti treba uzeti u obzir nekoliko čimbenika. Ključno je pregledati vanjske listove na znakove kvarenja ili promjene boje.
Da bi se osigurao odabir najfinijeg kupusa, potrebno je procijeniti njegove osobine. Dobra glavica kupusa treba biti teška i čvrsta pri rukovanju. Njegova boja mora biti živahna i postojana.
Prilikom odabira savršenog kupusa treba obratiti pažnju na njegov miris i izgled. Miris kupusa treba biti jasan, a vanjski listovi trebaju zadržati svoju tipičnu boju i oblik, koji može biti u rasponu od bijele do zelene ili ljubičaste. Osim toga, vanjski listovi trebali bi djelovati hidratizirano i pokazivati zamjetan sjaj, osobito kod bijelih ili ljubičastih varijanti.
BONUS TEKST :
Nakon ulaska u nečiji dom, početni aspekt koji zaokupi našu pozornost je miris, koji može biti neprijatan iz različitih razloga. Točnije, kuhanje se događa u kući, a neki pojedinci puše, uzrokujući da ti mirisi prodiru u zavjese, tepihe i namještaj.
Ugodan i čist miris je nešto što svatko želi u svom domu. Međutim, samo pospremanje možda neće biti dovoljno, a iako mnogi kupovni osvježivači zraka sadrže štetne kemikalije, stvaranje vlastitog osvježivača zraka kod kuće praktična je alternativa. Korištenjem nekoliko jednostavnih i ekonomičnih tehnika sa sastojcima koje vjerojatno već imate pri ruci, možete održavati svježu aromu u svom domu bez ovisnosti o skupim osvježivačima zraka.
Započnite proces stvaranja domaćeg osvježivača zraka korištenjem klinčića. Pomiješajte grubu sol s omekšivačem, zatim dodajte alkohol poput votke, a zatim dodajte klinčiće ili zvjezdasti anis. Ova mješavina će proizvesti divnu aromu za vaš okoliš koja se može raspršiti po bilo kojem području. Izrada vlastitog spreja jednostavna je metoda za održavanje svježeg mirisa u vašem domu.
Da biste napravili otopinu za čišćenje, uzmite željeni omekšivač, alkohol i sredstvo za čišćenje ili deterdžent za namještaj. Započnite miješanjem omekšivača s alkoholom, zatim dodajte malu količinu sredstva za čišćenje, temeljito miješajući dok se smjesa potpuno ne sjedini i ne bude spremna za upotrebu. Ova otopina dobro funkcionira za brisanje prašine; međutim, budite oprezni i suzdržite se od primjene na elektroničkim uređajima kako biste spriječili moguću štetu.