Oglasi - Advertisement

– Gotovo svakodnevno na raznim internetskim platformama možete pronaći slične savjete koji vam mogu uvelike pomoći u vašim vrtlarskim nastojanjima. Kada proljeće počinje, značajan broj štetočina tada napada vaše sadnice, zbog čega je pravovremena priprema ključna.

Vjerojatno vam prije nije pala na pamet pomisao da stavite žlicu šećera u svoje dvorište. Ipak, ova bi vas ideja mogla potaknuti na drugačije razmišljanje. David Attenborough, poznati britanski prirodoslovac, ponudio je neobičnu, ali značajnu preporuku za one koji strastveno razmišljaju o očuvanju okoliša. Evidentno je da bi to trebao biti zajednički cilj svih nas.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

U današnjem svijetu većina hrane se tretira pesticidima, što ukazuje na nužnost zaštite preostalih područja prirode. Pčele, neophodne za oprašivanje, ključne su za prehranu gotovo 90 posto svjetske populacije i uključene su u proizvodnju jedne trećine hrane koju jedemo. Kako bi pomogao ovim pčelama da se vrate u svoje košnice, David preporučuje da ostavite žlicu šećera u svom dvorištu.

Možda je iznenađujuće, ali pčele se mogu umoriti i teško se vratiti kući nakon što su prešle velike udaljenosti, izvještava 24 sedam. Osiguravanje izvora energije omogućuje im da se napune i uspješno pronađu put do svojih košnica.

Gubitak pčela iz našeg ekosustava doveo bi do ozbiljnih posljedica, a naše oslanjanje na pesticide svakako pogoršava ovaj problem. Ipak, nisu samo ljudi ti koji doprinose ugroženosti pčela; urbanizacija i klimatske promjene također značajno utječu na njihov pad populacije.

Kako navodi Attenborough, čovječanstvo bi se suočilo sa samo četiri godine preživljavanja ako pčele nestanu s planeta. Kako biste zaštitili ova vitalna bića i osigurali njihove povremene posjete vašem vrtu, važno je pomiješati jednake količine šećera i vode i postaviti na vidljivo mjesto. Ova mješavina omogućit će pčelama da se hidriraju i steknu potrebnu energiju za nastavak svojih osnovnih zadataka, koji igraju značajnu ulogu u našem ukupnom blagostanju.

Dodatni tekst:

Proljeće je savršeno vrijeme za početak sadnje i kopanja, čak i prije nego što se snijeg potpuno otopi. Tijekom ljeta vrtlari se usredotočuju na njegovanje svojih biljaka osiguravajući im dovoljno vode i eliminirajući dosadne korove. Kako dolazi jesen, postaje pogodno vrijeme za sadnju drveća, grmlja, gomolja i nekih trajnica. 1. Važno je jasno definirati svoje ciljeve. Razmišljate li o povrtnjaku, prostoru ispunjenom ljekovitim biljem ili možda vrtu ukrašenom ljupkim cvijećem? Ako odaberete cvijeće, hoćete li se odlučiti za jednogodišnje biljke koje je potrebno presađivati ​​svake godine, ali nude živopisno cvjetanje cijelo ljeto? Ili ćete se prikloniti trajnicama, koje imaju kraće razdoblje cvatnje, ali stalno cvjetaju iz godine u godinu?

Svakako, imate slobodu urediti svoj vrt kako vama odgovara jer on pripada vama. Koristan savjet je da počnete u maloj mjeri. Postizanje uspjeha s kompaktnim vrtom često je isplativije nego prihvaćanje izazova većeg vrta. Bitan je odabir pravog mjesta. Većina povrća i gotovo svo cvijeće treba oko šest sati sunčeve svjetlosti svaki dan. Zabilježite kako se sunce kreće tijekom dana na vašem odabranom mjestu; mogli biste otkriti da prima više svjetla nego što ste u početku mislili.

Međutim, ako vaše područje nema puno sunčeve svjetlosti, nemojte očajavati – mnoge biljke mogu cvjetati u zasjenjenim okruženjima. Pogledajte kartice s podacima o biljci i posavjetujte se s stručnim osobljem u vašem lokalnom vrtnom centru za savjet o specifičnim zahtjevima svake biljke za sunčevom svjetlošću. Sljedeći korak je očistiti područje.

Kako biste mjesto pripremili za sadnju, uklonite busen koji je prisutan. Iako bi kopanje moglo biti brže, korištenje novina za gušenje trave prikladniji je pristup. Obično će pet listova novina pružiti odgovarajuću pokrivenost, ali ako vaš travnjak ima prstenasti šaš ili portugalsku travu, razmislite o upotrebi dvostrukih slojeva. Zatim nanesite sloj komposta debljine otprilike 2 inča (6,7 cm) ili upotrijebite mješavinu zemlje za posude i gornjeg sloja zemlje preko novina. Nakon toga imajte strpljenja otprilike četiri mjeseca dok se kompost i papir ne razgrade.

4. Poboljšajte kvalitetu planeta Obnavljanje zemljinih resursa stalna je potreba. Srećom, rješenje je jednostavno: koristite prirodne materijale. Raširite debeli sloj, oko 3 inča (7,6 cm) duboko, komposta, raspadnutog lišća, osušene pokošene trave ili dobro odležalog stajnjaka. Ako odlučite preokrenuti tlo (pogledajte korak 5), dodajte organsku tvar u njega. S druge strane, ako kopanje nije opcija ili ako ste zabrinuti zbog zbijenog sloja koji se ne može poremetiti, jednostavno stavite organski materijal na površinu, dopuštajući mu da se polako stopi s tlom tijekom nekoliko mjeseci.

Odluka kopati ili ne je stvar razmatranja. Rahljenjem tla kopanjem potičete bolje prodiranje korijena.


Ključno je suzdržati se od kopanja kada je tlo ili prevlažno ili presuho, jer to može oštetiti njegovu strukturu. Kako biste procijenili odgovarajuću razinu vlage, provjerite može li se tlo u vašoj ruci oblikovati u loptu koja se drži zajedno kada je pustite. Kada prozračujete tlo, lagano obradite 20-30 cm grabljama ili lopatom, ubacujući organsku tvar navedenu u koraku 4. Za povrtnjake i gredice s jednogodišnjim biljkama, tlo je prikladno okrenuti jednom godišnje, osobito u proljeće prije sadnje. Odaberite biljke koje odgovaraju vašim željama.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here