Od davnina je praksa pravljenja zimnice služila kao sredstvo za osiguranje zaliha hrane za hladnije mjesece kada su svježi proizvodi ograničeni. Iako je u suvremenim trgovinama mješovitom robom dostupno svježe i konzervirano voće i povrće tijekom cijele godine, običaj pripreme zimnice ostao je duboko ukorijenjen u našim krajevima.
Hranjiva i uravnotežena prehrana ne može se smatrati potpunom bez uključivanja voća i povrća. Kada se beru na vrhuncu zrelosti, ove namirnice ne samo da izgledaju najprivlačnije, već nude i najviše razine korisnih hranjivih tvari. Unatoč dostupnosti uvoznih proizvoda tijekom cijele godine, oslanjanje na svježe voće i povrće tijekom hladnijih mjeseci kada su izvan sezone predstavlja određene izazove. Produljeni transport, skladištenje i izlaganje niskim temperaturama mogu uvelike umanjiti hranjivu kvalitetu ovih proizvoda.
Za one koji žele napraviti prave domaće kisele paprike za spremanje za zimu, ova metoda je izvrstan izbor. Proces je jednostavan, a okus gotovih paprika doista izvanredan. Ovaj recept, koji su koristile i naše bake, pokazao se kao jedan od najboljih.
Sastojci:
Tri litre vode odgovaraju tri kilograma babure ili somborka.
Litra octa s udjelom alkohola. Savjetuje se koristiti dvije do tri žlice šećera.
Mjera za 100 grama soli. Jedna glavica luka namijenjena za kućnu upotrebu.
papar u zrnu
Dovoljna bi bila mala količina sjemena gorušice. Listove celera pomiješajte s peršinom.
priprema:
Pripazite da paprika bude temeljito očišćena i da su joj izvađene sjemenke. Prije upotrebe provjerite da matična paprika nije na bilo koji način pokvarena. Odbacite sve paprike koje se čine upitnim. Ako želite kiseliji okus, pomiješajte 3 litre vode s 1 litrom octa u velikom loncu. Za manje intenzivnu kiselost upotrijebite samo 1/2 litre octa, što je moj osobni izbor. Smjesi dodajte šećer i sol, pa lonac stavite na štednjak da prokuha. Nakon što ubacite papriku, ostavite da lagano kuha samo jednu minutu prije nego što smjesu brzo prebacite u poklopljenu posudu.
Zatim ljute papričice rasporedite u dobro oprane staklenke. Između slojeva paprika staviti prepolovljen češnjak, papar u zrnu i sol. Staklenke stavite u hladnu pećnicu i zagrijte temperaturu na 90 Celzijevih stupnjeva. Postavite tajmer na 90 minuta i pričekajte da se proces kuhanja završi. Nakon što izvadite staklenke iz pećnice, ostavite ih da se ohlade preko noći bez paljenja pećnice. Primjenom ove tehnike sterilizacije staklenke se mogu čuvati do dvije godine.