Legendarni pjevač Džej Ramadanovski često je isticao značaj Svete Petke u svom životu i često je posjećivao kapelu posvećenu njoj, kao i crkvu Ružicu na Kalemegdanu, iako je po nacionalnosti musliman.
Jayeva priča koja uključuje patrijarha Pavla.
Stanovnik Dorćola ostat će u radom sjećanju po bogatstvu legendarnih priča i anegdota koje će se i dalje dijeliti. Poznat po svojoj spontanosti i čistoj naravi, bio je istinski čovjek iz naroda. Njegov smisao za pripovijedanje omogućio mu je da podijeli jedinstvena iskustva iz svog života. Jedna takva priča govori o susretu s patrijarhom Pavlom ispred Saborne crkve u Beogradu. Dok je vozio taksi pored crkve, ugledao je patrijarha Pavla na trotoaru i odmah zatražio od vozača da zaustavi vozilo.
Izjurio je i prišao starješini.
Obratio mu se sljedećim riječima:
“Tata, mogu li ti poljubiti ruku?” prisjetio se taksista koji je svojevremeno vozio Ramadanovskog, a pjevačica je kasnije potvrdila priču.
Iako je slavio Veliki petak, tradiciju koju je preuzeo od bivše supruge Nade, i često odlazio u crkvu na Kalemegdanu, ostao je nepokolebljiv u svojoj vjeri.
Nakon smrti oca Djeja Ramadanovskog, njegova kći Maria odlučila je progovoriti i razjasniti očeva vjerska uvjerenja, osvrćući se na brojne glasine koje kruže u medijima.
Marija je na svom Instagram profilu objavila:
“Dragi novinari, moj otac, Džej Ramadanovski, prakticirao je islamsku vjeru. Rođen je u obitelji Mazlam i Barije Ramadanovski, oboje muslimanskog podrijetla iz Makedonije. Iako je bio čovjek vjere, svake je godine njegovao i poštovao Veliki petak. Međutim , za razliku od pravoslavne tradicije koja uključuje paljenje svijeće i uživanje u slavenskom kolaču, za njega je postojao samo jedan Bog i nije osjećao potrebu da mijenja svoja uvjerenja drugoj vjeri. Molimo vas da se suzdržite od objavljivanja naslova i članaka koji kaljaju ugled i čast našeg voljenog oca, ispratimo ga u miru”, napisala je Marija prenijevši želje obitelji Ramadanovski.
Iako je često slavio Svetu Petku, tradiciju koju je naslijedio od bivše supruge Nade, i često posjećivao crkvu na Kalemegdanu, nije mijenjao svoja vjerska uvjerenja.
Džej je prethodno otvoreno govorio o svom vjerskom identitetu, govoreći o tome kako su različiti utjecaji oblikovali njegov život dok je ostao vjeran svojim islamskim korijenima.
“Rođen sam u muslimanskoj obitelji”, rekao je Jay za časopis Scandal. Njegov otac prakticirao je islam, a Jay je naslijedio tu vjeru; međutim, stjecajem životnih okolnosti, nije previše razmišljao o tome kako će se javno identificirati. U mladosti mu je bilo svejedno hoće li biti katolik, pravoslavac ili musliman. Kako je vrijeme prolazilo, počeo je razvijati čvršću vezu s Bogom. Često je posjećivao crkvu Svete Petke, gdje je palio svijeće za svoje najmilije. U jednom se trenutku našao u crkvi gotovo svaki dan, dok su njegovi posjeti džamiji bili ograničeni na samo nekoliko prilika.
Kapela Svete Petke, koja se nalazi na Kalemegdanu, ubraja se među najposjećenija sakralna mjesta u Beogradu. Tijekom cijele godine posjećuju ga brojni vjernici kako bi se pomolili i iskazali zahvalnost svecu. No, na sam blagdan, 27. listopada, pristiže hrpa vjernika s raznih strana kako bi počastili i povezali se sa sveticom koja je zaštitnica brojnih kućanstava i vjernika. Među tim štovateljima možda je bio i Jay Ramadanowski, poznat po svojoj pobožnosti. Svećenik, koji ga je promatrao u crkvi, primijetio je da je uobičajeno da se pojedinci različitih vjera okupljaju na takvim mjestima uz svoje molitve.