Oglasi - Advertisement

Činjenica je da dlake na bradi nisu samo karakteristične za muškarce. Žene također mogu imati dlake na bradi, iako obično u manjim količinama i često finije i svjetlije u usporedbi s muškarcima.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Ovo stanje se naziva “hirzutizam”, a može nastati zbog genetskih čimbenika, hormonalnih fluktuacija, određenih medicinskih problema ili određenih lijekova. Iako su rjeđe i općenito manje uočljive nego kod muškaraca, dlake na bradi mogu predstavljati estetski problem za neke žene. Postoji više dostupnih metoda za uklanjanje dlačica s brade, poput depilacije voskom, elektrolize ili laserskog uklanjanja dlačica.

Za žene koje se suočavaju s ovim problemom ključno je da se posavjetuju sa stručnjakom kako bi odredili metodu uklanjanja dlačica koja najbolje odgovara njihovim željama i zahtjevima. Žene s tamnijim tonovima kože imaju veću vjerojatnost da će imati tamniju kosu, dok one sa svjetlijom puti ili plavom kosom obično imaju svjetliju kosu.

Gubitak kose kod žena može se pojaviti zbog starenja ili hormonalne neravnoteže, a ponekad može signalizirati i značajniji zdravstveni problem. Hirzutizam je stanje obilježeno obiljem dlaka na tijelu i licu kod žena, a može nastati zbog više čimbenika. Žene mogu primijetiti porast dlaka na licu kako stare, osobito nakon što navrše 80 ili 90 godina.

Ranije pojave ovoga mogu se posebno primijetiti tijekom menopauze, kada dolazi do smanjenja razine estrogena. Neophodno je uzeti u obzir genetske obrasce kose prisutne u obiteljskoj povijesti, jer ti genetski elementi igraju značajnu ulogu u određivanju dlakavosti pojedinca. Hormonalne fluktuacije, poput onih tijekom trudnoće ili drugih hormonalnih poremećaja, mogu dovesti do privremenog rasta dlačica.

Stanje poznato kao policistični jajnici, obilježeno stvaranjem cista, može dovesti do nepravilnih menstrualnih ciklusa i povećane proizvodnje androgena, koji se često nazivaju “muškim hormonima”. Uz to, Cushingov sindrom, koji uključuje prekomjernu proizvodnju hormona kortizola, može rezultirati rastom dlaka na licu zajedno s drugim simptomima poput debljanja, strija, smanjenog libida te oslabljenih mišića i kostiju.

Postoji nekoliko dostupnih metoda za uklanjanje neželjenih dlačica, uključujući depilaciju voskom, čupanje, brijanje ili lasersko uklanjanje dlačica. Ako vas zabrinjava prekomjerna dlakavost, savjetuje se da se posavjetujete s liječnikom kako biste utvrdili temeljni uzrok i razmotrili odgovarajuće mogućnosti liječenja.

Parni organi poznati kao jajnici sastavni su dijelovi unutarnjeg reproduktivnog sustava žene i također imaju endokrinu ulogu. U obliku badema, obično su dugački između 3 i 5 centimetara i široki 1,5 do 3 centimetra.

Klasificiran kao ženske spolne žlijezde, svaki jajnik ima bjelkastu nijansu i nalazi se uz bočnu stijenku maternice unutar područja koje se naziva jajna jama. Ovu jamu definiraju vanjska ilijačna arterija ispred uretera i unutarnja ilijačna arterija, dimenzija približno 4 cm x 3 cm x 2 cm. Smješteni na krajevima jajovoda, jajnici su smješteni uz svoje otvore s obje strane gornjeg dijela zdjelice, počivajući u plitkim jamama (fossa ovarica) u donjem dijelu trbušne šupljine, uz maternicu.

  • Kod muškaraca su homologni testisima. Razvoj jajnika počinje već u sedmom tjednu intrauterinog rasta. Unutar njih nalazi se određeni broj primordijalnih jajnih stanica, općenito u rasponu od 300 000 do 400 000, koje su ugrađene u vezivno tkivo poznato kao stroma jajnika. Od tog ukupnog broja, samo oko 10 posto tih stanica perzistira, što rezultira približno 30 000 preostalih u pubertetu, što je njihov konačni broj. U početku, primordijalni folikul mjeri oko 50 do 100 mikrometara, a tijekom ovulacije se proširi do opsega od 1,5 cm. Hormoni kao što su FSH i LH potiču istovremeni rast nekoliko primarnih folikula; međutim, između petog i sedmog dana ciklusa, samo je jedan folikul odabran da nastavi s razvojem, dok ostali degeneriraju.

Četrnaestog dana menstrualnog ciklusa dolazi do ovulacije, oslobađanja zrele jajne stanice iz jajnika za potencijalnu oplodnju. Nakon probijanja folikularne membrane, jajna stanica putuje u jajovod, gdje ga resice jajovoda vode prema maternici. Zreli folikul naziva se Graafov folikul. Cijeli ovaj proces događa se tijekom plodnog razdoblja žene, od puberteta do menopauze.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here