Ova biljka ima veći sadržaj antioksidansa od špinata, a njegove razine omega-3 masnih kiselina premašuju one koje se nalaze u određenim ribljim uljima.
Portulaca oleracea ima sočno, sočno lišće zajedno sa žutim cvjetovima. Često se smatra samo korovom zbog svoje sposobnosti da uspijeva u različitim okruženjima, od bogatog vrtnog tla do pustih područja i kamenitih površina.
Otpornost ove biljke očituje se u njezinoj sposobnosti da njezino sjeme ostane održivo u tlu čak 40 godina. Podrijetlom iz Perzije i Indije, Tušt se sada može naći diljem svijeta. Postoje dokazi koji pokazuju da bi mogao biti učinkovit u rješavanju raznih zdravstvenih problema.
Istraživači su otkrili da špinat ima veću količinu antioksidansa u usporedbi s drugim povrćem i da njegova koncentracija omega-3 masnih kiselina nadmašuje onu koja se nalazi u određenim ribljim uljima. Osim toga, njezina kompatibilnost s vegetarijanskom i veganskom prehranom doprinosi privlačnosti ove biljke.
Antioksidansi imaju značajnu ulogu u poboljšanju cjelokupnog zdravlja i jačanju imunološkog sustava. Smatraju se ključnim čimbenicima u stanjima poput bolesti srca, arterioskleroze, raka, oštećenja pamćenja i gubitka vida povezanih sa starenjem.
Omega-3 masne kiseline smanjuju vjerojatnost razvoja reumatoidnog artritisa, Alzheimerove bolesti, demencije, astme, bolesti srca i depresije.
Tuš je bogat vitaminom A, poznatim po svojoj ulozi u smanjenju rizika od određenih vrsta raka i poboljšanju vida. Porcija od 100 g tuste donosi 44% dnevnog preporučenog unosa vitamina A.
Osim toga, sadrži obilje vitamina C i vitamina B, kao što su riboflavin, piridoksin i niacin, zajedno s karotenoidima i esencijalnim mineralima u tragovima poput željeza, magnezija i kalcija.
Imajte na umu da se nutritivna vrijednost tuša brzo smanjuje nakon što se ubere. Ako je vaš vrt ograničene veličine ili ste zabrinuti da bi mogla dominirati prostorom, možete je uzgajati i u zatvorenom prostoru kao kućnu biljku.
Pronađite prikladnu praznu posudu, zajedno sa zemljom i organskim sjemenkama. Posijte sjeme i osigurajte da tlo ostane vlažno, pazeći da ne zalijete previše. Uživajte u procesu dok vaš mali vrt cvjeta.
Na Bliskom istoku prodaju se svežnjevi tushta koji se koriste za pripremu raznih jela. U toplim krajevima često se smatra “osvježavajućom namirnicom”. Osim toga, ima ulogu u pripremi nekih tradicionalnih mediteranskih jela.
Možete ga pirjati s rajčicama, lukom i češnjakom ili napraviti hranjivu salatu s malo limunova soka i maslinova ulja. Tušt služi kao izvrstan i zdrav sastojak za pripremu omiljenih juha i shakeova.
BONUS TEKST:
Bosiljak se ubraja među najpotentnije biljke koje se mogu uzgajati kod kuće tijekom cijele godine. Ova mirisna biljka ne samo da poboljšava okus jela, već pruža i izvanredne zdravstvene prednosti, što je čini neizostavnom komponentom svakodnevne prehrane.
Koje su prednosti uzgoja bosiljka kod kuće? Uzgoj bosiljka u vlastitom prostoru jednostavan je zadatak koji osigurava svježu zalihu ove biljke tijekom cijele godine. Ovoj biljci treba malo njege i može uspijevati u posudama ili u vrtu, osiguravajući vam stalan pristup lišću bogatom hranjivim tvarima.
Prednosti bosiljka za zdravlje Bosiljak je poznat po svojim snažnim antibiotskim svojstvima i obilju antioksidansa, koji pomažu u zaštiti stanica od oštećenja. Redovita konzumacija bosiljka može pridonijeti nižim razinama kolesterola, poboljšati zdravlje kardiovaskularnog sustava i ublažiti simptome povezane s prehladom i upalom grla.
Nadalje, bosiljak je učinkovit u ublažavanju stresa, depresije i tjeskobe te ima umirujući učinak na um i tijelo. Za žene koje doje, bosiljak može pomoći u proizvodnji mlijeka i oporavku nakon poroda.
Terapeutske prednosti bosiljka pripisuju se njegovom sastavu. Bogati eteričnim uljima, vitaminima i mineralima, listovi bosiljka nude niz zdravstvenih prednosti. Ova mješavina komponenti čini bosiljak posebno učinkovitim za jačanje imunološkog sustava, pospješivanje probave i detoksikaciju tijela.
Kako napraviti ulje od bosiljka Ulje od bosiljka je i ukusno i korisno za kuhanje i njegu kože. U nastavku je jednostavan recept za izradu vlastitog ulja od bosiljka kod kuće:
Sastojci:
150 grama listova svježe ubranog bosiljka i 1 litra vrhunskog maslinovog ulja.
priprema:
U staklenu zdjelu dodajte nasjeckane listove bosiljka. Pobrinite se da su potpuno potopljeni tako da ih prelijete maslinovim uljem.
Zatvorite spremnik i ostavite ga na tamnom mjestu 3 do 4 tjedna. Upotrijebite finu gazu ili filter za kavu da procijedite ulje, uklanjajući sve biljne čestice.
Ulje čuvajte u staklenoj posudi i stavite na hladno i tamno mjesto.
Uzgoj bosiljka kod kuće je i koristan i koristan za vaše zdravlje. Uključivanje ove biljke u vašu rutinu može pružiti brojne zdravstvene prednosti, uključujući pojačan imunitet i poboljšanu probavu, kao i cjelokupno zdravlje. Iskusite dobrobiti bosiljka i iskoristite njegove brojne pogodnosti već danas! Proširite vijest svojim prijateljima kako bi i oni mogli ubrati plodove ove izvanredne biljke.