Mozak je najsloženiji sistem unutar ljudskog tijela i, kao i drugi organi, zahtijeva vitalne mikroelemente. Neuravnotežena prehrana povećava vjerovatnoću za pojavu psihičkih i fizičkih poremećaja, preranog starenja i raznih drugih problema. Postoje korisne tvari koje potiču zdravlje i pravilan rad mozga. Donosimo vam ih u nastavku !
Nedostatak ovih šest mikroelemenata rezultira postupnim slabljenjem funkcije mozga. Nasuprot tome, kada je prehrana obogaćena hranjivim tvarima koje promiču zdravlje mozga, dolazi do značajnog poboljšanja pokazatelja intelektualne izvedbe, uključujući pamćenje i znanje.
1. Askorbinska kiselina
Hipofiza, produžetak mozga, pokazala je najveću razinu askorbinske kiseline, 400 mg/kg. Ovaj snažan antioksidans igra ključnu ulogu u sintezi dopamina, poznatog kao hormona sreće, a također pomaže u zaštiti stanica mozga od oštećenja tijekom oksidativnih procesa.
Ljudsko tijelo ne može sintetizirati vitamin C, pa je redoviti unos hranom neophodan. Približno 90 mg je dnevna potreba organizma. Ovim vitalnim nutrijentom obiluju tamnozeleno povrće i citrusno voće.
2. Cink
Značajna količina cinka pronađena je u specifičnim nakupinama pojedinačnih vlakana živčanog tkiva, koja se nalaze isključivo u prednjem dijelu mozga (prosencephalon). Istraživači nastavljaju istraživati ulogu cinka u održavanju normalne funkcije mozga. Međutim, sada s pouzdanjem tvrde da nedostatak ovog metala povećava vjerojatnost raznih neuroloških i psiho-emocionalnih poremećaja.
Stoga su ispitivanja pokazala da osobe s dijagnosticiranim Parkinsonovim sindromom i senilnom degeneracijom pokazuju poremećaje povezane s homeostazom cinka. Prirodni izvori bogati cinkom uključuju sjemenke bundeve, govedinu i škampe.
3. Kalcij
Kalcij je ključni element u ljudskom tijelu, igra ključnu ulogu u prijenosu živčanih impulsa. Iako je manjak neuobičajen zbog značajnih rezervi pohranjenih u koštanom tkivu, neuravnotežena prehrana i određeni lijekovi mogu sniziti razine kalcija u tijelu. Ovo smanjenje može uvelike ometati zdravo funkcioniranje mozga.
4. Tiamin – Grupa B
Normalna funkcija mozga uvelike se oslanja na ove mikroelemente. Tiamin je posebno prisutan u znatnim količinama unutar živčanih vlakana i neophodan je za učinkovito provođenje živaca. Manjak vitamina B1 može rezultirati značajnim problemima s pamćenjem, koji se vide u stanjima kao što su kronična zlouporaba alkohola, AIDS i razni drugi poremećaji.
5. Folni dodatak
Vitamin B9 ima ključnu ulogu u sintezi aminokiselina i formiranju neuronskih vlakana. Bolesti povezane s nedostatkom češće se uočavaju kod djece. Istraživanje na životinjama pokazalo je da unos folne kiseline uvelike poboljšava pamćenje.
Vitamin B9, koji je dio folne skupine, može se naći u izobilju u namirnicama biljnog podrijetla poput špinata, određenih mahunarki i šparoga. Većina tjelesnih rezervi B9 pohranjena je u jetri, što znači da oštećenje jetre može dovesti do manjka ovog vitamina.
6. Element magnezij
Ova tvar pretvara vitamine B skupine i razne mikroelemente u aktivan oblik, što znači da većina korisnih spojeva postaje djelotvorna tek kada se magnezij uključi u prehranu. Istraživanja koja su uključivala životinje pokazala su da magnezij poboljšava fizičku izvedbu i dugoročno pamćenje.
Razumijevanje potrebe za održavanjem odgovarajuće ravnoteže kalcija i magnezija ključno je za izbjegavanje pojačane živčane razdražljivosti. Nedostatak bilo kojeg od ovih elemenata povećava rizik od neuroloških poremećaja.