Ono što je jako zanimljivo jeste činjenica da kada krenete na dijetu, gubitak težine se događa u gotovo svakom dijelu tijela; međutim, bokovi i stomak obično su najizazovnija i posljednja područja za skidanje kilograma. Čini se da je ovo neizgovoreno pravilo, a čini se i neizbježnim.
Marljivo se pridržavajući ovih koraka, nutricionist je učinkovito identificirao najjednostavniju metodu za uklanjanje neželjenog sala na trbuhu, što dovodi do besprijekornog smanjenja. Visceralna masnoća, koja se nalazi u trbušnoj šupljini i okružuje vitalne organe poput jetre, gušterače i crijeva, povezana je s povećanim rizikom od bolesti srca, bolesti jetre, dijabetesa tipa 2 i specifičnih vrsta raka. Prema nutricionistici Temi Lakatos Šems, bitna strategija za uspješno smanjenje sala na trbuhu uključuje mješavinu dosljedne tjelovježbe i hranjive dijete.
1. Smanjite veličinu porcija Da biste bili zadovoljniji svojim strukom, prvi korak je smanjiti veličinu porcija. Iako se ovo može činiti sporednim prijedlogom, on igra ključnu ulogu u utjecaju na vaše prehrambene navike. Poznati američki stručnjak za prehranu otkrio je da pojedinci često pune svoje tanjure bez obzira na veličinu. Međutim, odabir manjih tanjura može pružiti isto mentalno zadovoljstvo kao i potpuno pun tanjur, a također dovodi do znatnog smanjenja unosa kalorija, često za nekoliko stotina kalorija po obroku.
Za postizanje zdravijeg načina života preporuča se izbjegavanje konzumiranja alkoholnih pića tri nedjelje u mjesecu. Uživanje u slatkim koktelima dok pijete može dovesti do brzog nakupljanja kalorija. Mnogi ljudi ne shvaćaju da alkohol može potaknuti naš apetit, kako je primijetio Šemas. Konzumacija miješanih pića može uvelike utjecati na našu težinu jer unose dodatne kalorije u našu prehranu.
Postavljanje povrća kao primarnog fokusa u vašim obrocima je pametan izbor, jer vlakna koja ono pruža pomažu vam da se osjećate siti bez prekomjernog unosa kalorija. Nutricionisti preporučuju da salate obogatite okusom limuna ili octa te da se odlučite za zdraviju vrstu maslinovog ulja.
Uz to, mudro je ograničiti konzumaciju voćnih sokova. Baš kao što alkoholna pića mogu spriječiti vaše napore u mršavljenju, slatka gazirana pića i druga pića mogu imati isti učinak. Bitno je znati da razni sokovi često sadrže dodane šećere, pa se kao zdravija alternativa savjetuje odabir vode ili svježe cijeđenih sokova.
Povremeno prakticiranje isprekidanog posta može biti korisno. Ako još niste istražili povremeni post, ovo bi mogao biti zgodan trenutak za početak ove probe. Jedan popularan pristup uključuje dijeljenje obroka u osmosatne periode, nakon kojih slijede 16-satni intervali posta. Što se tiče međuobroka, važno je smanjiti slatke poslastice i smrznute deserte jer ove nezdrave opcije samo pojačavaju želju.
Odlučite se za mekše grickalice poput orašastih plodova s niskim udjelom šećera i voća kako biste smanjili želju za hrskavom hranom. Prije nego što jedete, odvojite trenutak da duboko, polako i namjerno udahnete. Ova tehnika, koju preporučuje Temi, može vam pomoći da usporite tempo jedenja. Zapamtite, obično je potrebno oko 20 minuta da mozak registrira punoću. Osim toga, ostanak smiren može pomoći u donošenju promišljenih izbora hrane, smanjujući vjerojatnost emocionalnog jedenja.