Oglasi - Advertisement

Cvijeće u domu služi kao uobičajeni ukrasni element, a ljeti je lijepo vidjeti balkone ukrašene cvjetovima različitih nijansi. Danas nudimo savjete o tome kako se brinuti za poznato cvijeće geranije.

S dolaskom zime bitno je fokusirati se na pelargonije koje su vam pružale sreću tijekom cijele sezone. Tražili smo smjernice od iskusnog vrtlara o tome kako se pravilno brinuti za ove biljke kako bismo zajamčili njihovo cvjetanje u proljeće, a nabavili smo i otporne nove sorte. Ključno je razumjeti da različite vrste pelargonija zahtijevaju posebnu pozornost tijekom zimskih mjeseci.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Ono što koristi jednoj vrsti može biti štetno ili čak kobno za drugu! Uzgajam tri vrste geranija i svake jeseni, obično u rujnu ili listopadu, slijedim ove korake: Klasični prstenovi muškatnog oraščića vjerojatno su najzastupljenija sorta, prikazujući živi raspon boja; lijepe su i uspijevaju uz pravilnu njegu.

Kako su temperature blizu nule, postupno smanjujem zalijevanje dok se tlo u njihovim posudama potpuno ne osuši. Nema potrebe dopustiti da se osuši prije brisanja prašine; samo pustite da se osuši, a zatim ih nježno podignite s tla, a da im pritom korijenje ostane netaknuto. Sve suhe ili oštećene korijene treba ukloniti, ali ako izgledaju zdravi, ne morate ništa poduzimati. Uzimam vremena da svaku posebno zamotam u obične novine, uključujući korijenje, i stavim ih u podrum da počivaju u tamnom okruženju.

  • U proljeće ih prebacujem u svježu zemlju kako bih ih revitalizirao, slično ranijim sortama. Za nove geranije najbolje je uzeti reznice za razmnožavanje prije zimske sezone. Tirolski pelargoniji trebaju vrlo malo njege tijekom zimskih mjeseci. Jednostavno eliminiram sve suhe ili oštećene dijelove i premjestim posude na hladnije mjesto u zatvorenom prostoru. Zalijevanje je rijetko, otprilike svaka dva tjedna.

U proljeće obrežem ružne zimske rastinje i često mijenjam položaje biljaka. Kako se vraćaju sunčani dani, apsorbiraju više vlage i hranjivih tvari. Ja ću oživjeti biljke. Kada stigne proljeće, s blagim danima i svježim noćima, promijenim položaj biljaka tako da ih danju izložim sunčevoj svjetlosti, a noću ih premjestim unutra. Za uzgoj novih pelargonija u proljeće jednostavno uzmem nekoliko reznica u kolovozu i rujnu i premjestim ih u manje posude.

Posude pokrijem poklopcima od plastičnih boca i držim u prostoriji na kojoj se temperatura kreće od 10 do 15 stupnjeva. Za sadnju koristim isključivo prskalicu i suzdržavam se od zalijevanja. Tijekom zimskih mjeseci ponekad koristim razrijeđenu otopinu za suzbijanje plijesni u supstratu koja predstavlja opasnost za sadnice.

Neophodno je zapamtiti važnost dosljedne ventilacije. U proljeće premještam svoje živahne i zdrave sadnice u veće posude koje su postavljene blizu jedna drugoj, omogućujući im da napreduju pod suncem uz pojačano zalijevanje, što rezultira njihovom nevjerojatnom ljepotom. Moja omiljena sorta su štitaste pelargonije, iako one zahtijevaju više pažnje tijekom zime i razmnožavanja, što dovodi do manjeg uspjeha u usporedbi s tirolskim. U zimskim mjesecima izražena je osjetljivost i na svjetlo i na hladnoću. Od presudne je važnosti osigurati da prostor u stanu bude što je moguće više osvijetljen, a temperatura bi stalno trebala biti iznad nule.

Prije zime uklanjam sve suhe lišće i po potrebi orezujem suhe grane. Prioritet mi je da lišće biljke ostane netaknuto tijekom zime, jer je to znak njenog dobrog zdravlja. Tijekom ove sezone posebno pazim na pretjerano zalijevanje, jer višak vlage može biti štetan za pelargonije, koje se teško nose s dodatnom vodom dok su u stanju mirovanja. Uvijek pazim da tlo ostane vlažno i da se potpuno ne osuši.

U proljeće podrezujem stari rast i postupno potičem novi rast, kao što sam radio i prije. Također koristim reznice za razmnožavanje, ali ih stavljam u toplije okruženje i redovito koristim sredstvo za ukorjenjivanje prije nego što ih prenesem u tlo. Namjeravam uzeti više reznica jer sam ustanovio da se ne ukorijenjuju sve uspješno.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here