Oglasi - Advertisement

Zadušnice služe kao svečana prilika da se oda počast uspomeni na naše voljene pokojnike, a svećenik pojašnjava držimo li se ove tradicije na odgovarajući način.

Svi pravoslavci, zajedno sa Srpskom pravoslavnom crkvom, sutra će služiti Miholjske zadušnice, koje se u narodu nazivaju jesenjim zadušnicama.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Sutradan ćemo odati počast onima koji su od nas otišli obilazeći njihove mezare i paleći im svijeće u znak sjećanja. Za one čiji najmiliji počivaju daleko od nas, primjereno je zapaliti svijeću u crkvi njima u čast i izmoliti molitve za milost i oproštenje grijeha.

Prevladavajući običaj koji se uočava među pojedincima u našem narodu uključuje čin donošenja hrane na sprovode i konzumiranje iste na groblju. Prema riječima sveštenika Bogdana Milovanovića, „Ova tradicija nije kršćanska, to je narodni običaj koji je duboko ukorijenjen u našoj zemlji.

Prema njegovom mišljenju, takvo ponašanje podriva kršćanska načela, jer hranu treba dijeliti potrebitima, a naša je dužnost moliti se za duše pokojnika.

Milovanović naglašava da pokojnici ne trebaju hranu. Naša nas uvjerenja upućuju da je Kristov život prinesen kao žrtva u naše ime, čineći daljnje žrtve nepotrebnima, jer nitko ne može nadmašiti ovaj čin. Tradicija donošenja i konzumiranja hrane na grobljima smatra se poganskom i treba je odbaciti.
Ipak, svećenik primjećuje da postoji stvar koju treba odnijeti u grob.

“Prigodom zadušnica, obljetnica i komemoracija poželjno je ponijeti oljuštenu i zaslađenu pšenicu koja simbolizira uskrsnuće. Uz ovo žito, koje se naziva koljivo, treba staviti i crno vino koje označava krv Kristovu prolivenu za čovječanstvo. “, navodi dalje.

Što se tiče viška hrane, uobičajeno je da se za sahrane priprema složeno jelo; međutim, s obzirom na to da mnogi pojedinci mogu izgubiti apetit tijekom takvih prilika, znatna količina često ostaje nepojedena.

Ostaci hrane obično se dodjeljuju sudionicima sprovoda ili komemoracije, s dijelom rezerviranim za pokojnika.

BONUS:

Odlazak u mirovinu ne znači nužno završetak aktivnog i ispunjenog života; nego može predstavljati početak novog poglavlja koje karakteriziraju putovanja, svježa iskustva i poboljšani odnosi s obitelji i prijateljima.

Izvanredan primjer koji pokazuje da odlazak u mirovinu može biti uzbudljiv je Mira, 80-godišnja umirovljenica koja se nedavno vratila s putovanja koje joj je duboko obogatilo srce i dušu. Kroz njezino pismo podsjećamo se na važnost povremene promjene okoline, prihvaćanja novih kultura i običaja, slušanja nepoznatih jezika, uživanja u različitim kuhinjama, promatranja različitih stilova života, doživljavanja suštine novih mjesta i usvajanja različitih perspektiva.

  • “U jednom lijepom europskom gradu nedavno sam obilježila svoj 80. rođendan. Moja me zamišljena prijateljica iznenadila ovim putovanjem, poklonivši mi avionsku kartu i osmodnevni smještaj. Dvoje od moje troje djece, uz moju prvu unuku , pridružio mi se na slavlju. Ovo iskustvo me je istinski revitaliziralo”, kaže gospođa Mira u svom pismu. Produbljivanje obiteljskih veza s voljenima i novopronađena vitalnost najznačajniji su darovi s kojima se vratila kući.

Značajna određenja

Naknadno je naglasila kako su joj očuvanje mira i njegovanje skladnih odnosa ključni kako se približava nadolazećim godinama. Kako bi ublažila sve potencijalne sukobe među svojom djecom, napravila je nekoliko značajnih životnih odluka, od kojih jedna uključuje preseljenje u ustanovu za brigu o starijim osobama kada postane nesposobna brinuti se sama za sebe.

Otkriva nam da je namjerno i promišljeno odlučio svojoj djeci ne stavljati teret sporova oko toga tko se više brine za njega. Nažalost, primijetio je brojne slučajeve u kojima su se braća i sestre otuđili i upali u ozbiljne sukobe zbog usporedivih okolnosti. Želja mu je da njegova djeca očuvaju svoje prijateljske odnose i održe obiteljski sklad koji on smatra bitnim nakon svoje smrti. Stoga se namjerava smjestiti u starački dom kada više ne bude mogao brinuti sam o sebi.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here