Davne 1985.godine , mladi i izuzetno talentovani muzički bend Crvena Jabuka , je svakako bio jedan od najpoznatijih u Jugoslaviji.Naime , samo godinu dana nakon što su postali poznati , članovi grupe Crvena Jabuka su doživeli tešku saobraćajnu nesreću .
Vrpca je sadržavala ilustraciju gole ženske stražnjice ukrašene crvenom jabukom, popraćenu rečenicom: “Moram slušati glasno.
Cijela se Jugoslavija pozorno i čujno uključila u svaku pjesmu s tog albuma. Članovi Crvene Jabuke bili su itekako svjesni svoje odgovornosti, što je odmah rezultiralo hvalospjevima. Njihova je kvaliteta bila prepoznata, što je dovelo do jednog od najznačajnijih koncerata grupe zakazanog za 18. rujna 1986. Otprilike 1200 ulaznica prodano je za ovaj događaj.
Dražen Ričl poručio je majci: “Bio sam na koncertu u Mostaru, zakasnit ću, pa me molim da me ne čekate.” Ovo su bile njegove posljednje riječi upućene ženi koja se nikada neće u potpunosti oporaviti od njegove odsutnosti.
U trenutku njegove smrti, imao je samo 24 godine, a žene diljem Jugoslavije gajile su duboku ljubav prema njemu.
Bend Crvena jabuka u poslijepodnevnim satima krenuo je iz Sarajeva put Mostara s tri vozila: fića, golf i zastava, te kamionom namijenjenim za prijevoz opreme za koncert.
Dražen Ričl, Aljoša Buha i Zlatko Arslanagić našli su se u neizvjesnoj situaciji. U blizini Jablanice, kiša je učinila cestu skliskom, što je dovelo do nesretnog incidenta gdje je malo žuto pile udarilo ispod kamiona, ostavljajući samo smrskani ostatak za sobom.
Dok su Dražen Žerić Žera i Darko Jelčić svojim golfom obilazili teren, ostali su zatečeni težinom nesretne nesreće.
Po dolasku u Mostar, dok su čekali dolazak trojice prijatelja iz benda, potresna slika nesreće im je okupirala misli. Žera kontaktira miliciju i zatečen je saznanjem da su njegovi prijatelji zadobili teške ozljede.
Pripreme za događaj bile su gotove, glazba je odjekivala dvoranom, a prisutni su pristizali s nestrpljenjem iščekujući početak koncerta. No, na vijest o nesretnoj nesreći okupljeni su skrenuli pozornost s nastupa i požurili u bolnicu kako bi dali krv za članove Crvene jabuke.
Prijavljeno je da je red pojedinaca strpljivo stajao, ispunjen nadom.
Aljoša Buha odmah je podlegao teškim ozljedama glave. Teške ozljede glave zadobio je i Dražen Ričl, koji je iz mostarske klinike hitno prevezen na liječničku pomoć u Beograd. Vozač Arslanagić također je zadobio povrede; međutim, očekuje se da će preživjeti.
Nakon 13-dnevne borbe, 1. listopada 1986. preminuo je Dražen Ričl, gitarist Crvene Jabuke, koji je za sobom ostavio stihove pjesme “Crvena jabuka”, koji kao da nagovještavaju njegovu smrt.
“Radije bih preminuo prije početka starosti.
Bio bih sklon prigrliti smrt da nije mogućnosti da im svjedočim.
način na koji pripovijedaju priče podsjećaju na naše pretke
“prethodno identificirane ženke i prethodno identificirani muškarci