Oglasi - Advertisement

Kiseli kupus nazivaju “superhranom” zbog visokog sadržaja vitamina, posebice vitamina C. Štoviše, bogat je vitaminima A1, B1, B2, B3, B6, B12, K i E, zajedno s esencijalnim mineralima uključujući kalcij, fosfor, kalij, magnezij i željezo.

Kada kiselite kupus kod kuće, korisno je znati koja hrana može poboljšati njegov okus i spriječiti kvarenje. Fantastična opcija za razmatranje je hren, jer ne samo da ubrzava proces kiseljenja, već i poboljšava okus i pomaže u sprječavanju kvarenja. Da bi kiseli kupus dobio zlatno žutu boju, ubacite šaku kukuruza.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Za ljubitelje ljutih okusa odlična je opcija dodavanje ljute papričice, a divan dodatak je i lovor. U bačvu možete staviti vrećice napunjene posoljenim i nasjeckanim kupusom, pazeći da je probušena kako bi slana voda mogla protjecati. Kako biste maksimalno iskoristili prostor i izvadili naribani sir iz iste bačve, vrećice bi trebalo postaviti između glavica kupusa. U zimskim mjesecima jedna od najomiljenijih namirnica je kiseli kupus. Služi kao sastojak raznih jela, uključujući sarme, podvarke, kuhani kupus, ali i salata koje obiluju vitaminima i pospješuju metabolizam.

Iako ga danas ima u gotovo svakoj trgovini, mnogi ipak radije kisele kupus kod kuće i koriste ga po želji. Značajna razlika između domaćeg i komercijalno pripremljenog kupusa leži u njegovoj živahnoj žućkastoj nijansi koja daje jedinstven okus. Ključ ove razlike je način kiseljenja kupusa. Za početak skinite vanjski sloj lišća s glavica kupusa i temeljito ih operite. Zatim izdubite središte svake glavice kako biste izvadili korijen i ispunili šupljinu solju. Početni sloj koji se stavlja u posudu sastoji se od naribanog kupusa. Nakon što ste kupus stavili u bačvu za kiseljenje, na vrh dodajte par komadića dunja i dva lista lovora kako bi kupus dobio žutu nijansu.

  • Dunja će prenijeti svoju žutu boju, pridonoseći i vizualnoj privlačnosti i dodatnom okusu kupusa. Kupus treba kiseliti u bačvi otprilike tri tjedna, ali je bitno paziti na bistrinu salamure i provjeriti da kupus nije promijenio miris. Predlaže se da je optimalno razdoblje za kiseljenje kupusa sredina listopada.

Za proces biofermentacije u kiselom kupusu bitno je održavati stabilnu temperaturu, idealno u rasponu od 18 do 21 stupanj, bez značajnijih oscilacija. Idealno mjesto za skladištenje kupusa je podrum, gdje su kolebanja temperature minimalna, za razliku od onoga što se događa kada se kupus stavi na balkon.

  • Za kiseljenje kupusa, sredina listopada smatra se optimalnim vremenom. Proces biofermentacije neophodan za kiseli kupus zahtijeva stabilnu temperaturu, idealno u rasponu od 18 do 21 stupanj, s minimalnim varijacijama. Opet, podrum se pokazao kao najbolja opcija za skladištenje kupusa zbog nedostatka značajnih temperaturnih razlika, što je u suprotnosti s uvjetima na balkonu.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here