Kako pojedinci stare, metabolizam se prirodno usporava, a taj je učinak posebno vidljiv kod žena tijekom i nakon menopauze, obično oko 51. godine. Smanjenje razine estrogena i progesterona povećava rizik od gubitka koštane i mišićne mase, zajedno sa sklonošću udebljati se.
Pristupi poticanju metabolizma u dobi od 50 do 60 godina Čak i uz poteškoće koje donosi menopauza, revitalizacija metabolizma je moguća. U ovoj fazi života održavanje tjelesne aktivnosti je bitno i ne smije se zanemariti.
Trening snage se visoko preporučuje; unatoč uobičajenoj zabludi da može dovesti do problema sa zglobovima, on zapravo povećava gustoću kostiju i smanjuje rizik od kroničnih stanja poput osteoporoze, dijabetesa tipa 2, kardiovaskularnih bolesti i artritisa.
- Štoviše, aktivnosti poput joge i pilatesa izvanredne su mogućnosti. Redovita tjelovježba i ostanak aktivan ključni su za očuvanje mišićnog tonusa, povećanje učinkovitosti metabolizma i osiguravanje pravilne probave. Bilo koja vrsta kretanja, bilo da se radi o vožnji bicikla, hodanju ili vježbanju, može uvelike pomoći u mršavljenju, osobito tijekom menopauze kada raste vjerojatnost pretilosti.
Nutritivna ravnoteža za metaboličku pomoć Tjelesna aktivnost usko je povezana s pravilnom prehranom. Stručnjaci preporučuju unos između 100 do 200 grama proteina dnevno kako bi se poboljšao metabolizam.
- Ova preporuka ne podrazumijeva preobilje teško probavljivog mesa; nego se zalaže za dobro zaokruženu prehranu koja uključuje proteine biljnog podrijetla. Izvrsni izvori ovih biljnih proteina uključuju kvinoju, tofu, orašaste plodove, sjemenke, zob, rižu i povrće poput avokada, brokule, cvjetače, kelja i gljiva.
Proteini igraju ključnu ulogu u održavanju sitosti tijekom duljeg razdoblja, reguliranju apetita, poticanju rasta mišića i pozitivnom utjecaju na metaboličke procese u tijelu. Uključivanjem ovih namirnica u svakodnevne obroke možete pospješiti svoj metabolizam i održati zdravlje i vitalnost kako starite.
BONUS :
Kuhinjske spužve služe izvan pukog čišćenja posuđa ili brisanja površina u kuhinji. Također se mogu pokazati neočekivano učinkovitima u održavanju čistoće i svježeg hladnjaka.
Jednostavna metoda za rješavanje problema vlage i neželjenih mirisa u hladnjaku uključuje korištenje svježih, nekorištenih spužvi. Koraci koje treba slijediti:
Organizirajte spužvice tako da ih postavite na svaku policu hladnjaka. Ove će spužve upiti vlagu i spriječiti nakupljanje vode na hrani.
Neutralizacija mirisa: Ne samo da spužve upijaju vlagu, već i uklanjaju neugodne mirise, učinkovito rješavajući čest problem koji se nalazi u hladnjacima. Rutinska zamjena: Preporučljivo je mijenjati spužve svakih nekoliko dana ili čim primijetite promjene u njihovom izgledu ili razini vlažnosti. Dosljedna zamjena pomaže u sprječavanju rasta plijesni.
Dezinfekcija i ponovna uporaba: Nema potrebe stalno kupovati nove spužve. Jednostavno ih dezinficirajte nakon upotrebe kuhanjem u vodi pomiješanoj s tekućinom za pranje posuđa. Nakon dezinfekcije ostavite spužve da se osuše i spremne su za ponovnu upotrebu.
Učinkovit odgovor: Jednostavan i isplativ način za održavanje hladnjaka čistim i bez mirisa. Ekološki osviješten: sposobnost ponovne upotrebe spužvi smanjuje otpad.
Jednostavan za izvođenje: Ovaj proces je jednostavan i ne zahtijeva skupa rješenja ili specijalizirane alate. Slijedeći ove praktične upute, lakše ćete održavati svoj hladnjak, osiguravajući da vaša hrana ostane svježa i bez neugodnih mirisa.