Problemima sa srcem treba pristupiti s ozbiljnošću, stoga je neophodno redovito obavljati kontrole i pretrage. Doktorica Simić upozorila je da početni simptomi mogu biti suptilni, au ovim toplim ljetnim danima često znaju proći nezapaženo.
Dr Dragan Simić, koji je predsjednik Udruženja kardiologa Srbije, istaknuo je da je srčani udar primarni uzrok smrtnosti u Srbiji. Nadalje, kardiovaskularne bolesti uzrokuju značajan broj smrtnih slučajeva u svijetu, što dovodi do oko 56 000 smrtnih slučajeva svake godine. Tijekom gostovanja u emisiji dr. Simić istaknuo je nužnost srčanih bolesnika da ograniče boravak na otvorenom tijekom sparnih ljetnih mjeseci.
Kada je izlazak van ključan, preporučljivo je da izlazak bude kratak, uključujući redovite pauze za hlađenje i osiguravanje stalnog pristupa boci s vodom. Profesor Simić ističe važnost održavanja otvorene komunikacije s liječnikom, posebno za osobe s hipertenzijom, jer njihovo stanje može fluktuirati tijekom putovanja zrakoplovom, što zahtijeva eventualne promjene ili prilagodbe liječenja. Postoji očita veza između stresa, genetskih čimbenika, povišene razine lipida u krvi i rizika od srčanog udara.
Kako je rekao profesor Simić, Srbija je među nacijama s najvećom prevalencijom kardiovaskularnih bolesti. Europsko udruženje kardiologa našu je zemlju svrstalo u visokorizične zemlje. Profesor Šimić ističe nužnost prepoznavanja osoba s povećanim rizikom kako bi se spriječio srčani udar. Oni koji pate od hipertenzije, puše, pretili su, vode sjedilački način života, imaju povišenu razinu lipida i podnose kronični stres, suočavaju se s povećanom vjerojatnošću zdravstvenih komplikacija.
Profesor naglašava nužnost priznanja da mnogi pojedinci ostaju nesvjesni postojanja arterioskleroze u svom tijelu. Stoga postaje neophodno aktivno pratiti vlastito zdravlje nakon navršene 35. ili 40. godine života, što podrazumijeva redovite posjete kardiologu i prihvaćanje stila života koji potiče cjelokupno zdravlje. Svaki oblik nelagode u dojkama treba smatrati potencijalno ozbiljnim simptomom koji zahtijeva pozornost. Profesor Simić istaknuo je važnost temeljite procjene svih nepoznatih ili tek iskusenih osjeta u prsima, uključujući nelagodu, bol, stezanje, gušenje ili peckanje.
Naglasio je kako je važno da se ti pokazatelji nikada ne zanemaruju, iako ih, nažalost, mnogi pacijenti znaju zanemariti. Kako bismo unaprijedili svoju misiju, uključeni smo u niz inicijativa, uključujući pokretanje kampanja za podizanje svijesti javnosti, sudjelovanje u medijskim raspravama, suradnju s organizacijama pacijenata, organiziranje konferencija i provođenje edukativnih programa.
Uz to, s oduševljenjem objavljujemo naše planove za stvaranje središnjeg resursnog centra poznatog kao ‘Srbija Harthaus’, koji će djelovati kao sveobuhvatno središte za resurse pacijenata. Svakog utorka i petka pacijenti će imati neprocjenjivu priliku sudjelovati na informativnim sastancima na kojima će se dobro informirati i educirati. Nažalost, primijetio je profesor Simić, u Srbiji se čini da postoji trend nezainteresiranosti ili oklijevanja kod pojedinaca kada saznaju da je netko doživio infarkt.