Među vrtlarima postoje različita mišljenja o optimalnom vremenu zalijevanja povrća – ujutro ili navečer. Osim toga, neki vrtlari odlučno zagovaraju korištenje tople vode. No, potražili smo stručnost Miše Pušenjak, specijalistice za uzgoj povrća, koja samouvjereno tvrdi da na ovo pitanje nedvosmisleno postoji jedan točan odgovor.
S dolaskom mjeseca svibnja bilo je obilje oborina, pa je izostala hitna potreba za obilnim zalijevanjem vrta. Međutim, kako temperatura raste i suhoća i dalje traje, vrtlari sada razmišljaju o optimalnom vremenu za zalijevanje svojih biljaka kako bi osigurali optimalan rast i produktivnost. Prema riječima Miše Pušenjaka, stručnjaka za povrtlarstvo i poljoprivredu s Kmetijsko-šumarskog instituta u Mariboru, nema rasprave o optimalnom vremenu zalijevanja vrta.
Nedvosmisleno je bolje zalijevati ujutro nego navečer. Pušenjak objašnjava da se ujutro i tlo i voda hlade, što rezultira manjim šokom za biljke i tlo. Stoga se vrlo preporuča zalijevanje ujutro. Prema riječima Pušenjaka, ključno je suzdržati se od zalijevanja biljaka tijekom dana, bez obzira na njihovo stanje. Posljedice mogu biti katastrofalne ako se za to vrijeme potapaju ili navodnjavaju hladnom vodom, jer može doći do opeklina lišća, osobito za vrućih dana.
Osim toga, mokre biljke su osjetljivije na bolesti i štetočine, zbog čega je nužan oprez u njihovoj njezi. Kako navodi Miša Pušenjak u svom radu “Navodnjavanje kap po kap”, ističe se da je navodnjavanje kapanjem daleko superiornije od tradicionalnih metoda zalijevanja pomoću kante za zalijevanje kada je u pitanju njegovanje biljaka. Naime, Pušenjak ističe dobrobiti večernjeg zalijevanja. Kako bi se osigurala optimalna hidratacija biljaka u večernjim satima, bitno je regulirati temperaturu vode.
Prema Pušenjakovim riječima, ako postoji bunar ili alternativni izvor hladne vode, potrebno ju je tijekom dana čuvati u odgovarajućoj posudi, po mogućnosti bijeloj, kako bi se spriječilo zagrijavanje od izlaganja suncu. Vodu treba držati na umjerenoj temperaturi, ne previše toploj ili hladnoj, idealno između 20 i 30 stupnjeva. Uz to, Pušenjak upozorava da crijevo ne ostavljate bez nadzora jer se može pretjerano zagrijati. Potrebno je imati strpljenja i dopustiti biljkama da se “priberu” prije nego što ih navečer zalijete. Izbjegavajte ih zalijevati u ranim večernjim satima i umjesto toga pričekajte da temperatura padne ispod 30 stupnjeva, što se ne mora dogoditi prije 22 ili 23 sata. tijekom toplinskog vala, prema savjetu stručnjaka.
Biljke visoke rodnosti, kao što su rajčice, paprike, patlidžani, krastavci, bundeve i tikvice, nikada se ne smiju nanositi vodom izravno na lišće. No, kod salate i kupusa, ako vrijeme prži, Pušenjak preporučuje lagano zalijevanje lišća ujutro kako bi se biljke rashladile. Međutim, važno je osigurati da kapljice vode nisu pretjerano teške, savjetuje.
Za određivanje potrebne količine vode Pušenjak preporuča koristan savjet za početnike: kopajte lopatom i promatrajte dubinu koju voda doseže nakon zalijevanja. Ova jednostavna tehnika mnoge pojedince često iznenadi velikom količinom potrebne vode, osobito tijekom vrućih dana. Važnost malčiranja Pušenjak također naglašava važnost korištenja malča za smanjenje isparavanja vode iz izloženog tla. Nanošenjem sloja trave ili slame možemo sačuvati i do polovicu vode, a istovremeno zaštititi biljke od ekstremnih kolebanja temperature.