Ne preporuča se često noćno nošenje čarapa, iako je ponekad prihvatljivo da se ugrijete. Međutim, prelazak u naviku može otežati cirkulaciju i povećati vjerojatnost kožnih infekcija. U početku nošenje čarapa može poboljšati protok krvi, no produljena uporaba ima suprotan učinak.
Ključno je voditi računa o tkanini vaših čarapa jer materijali poput poliestera i najlona mogu uzrokovati nelagodu i ometati prozračivanje stopala. Noćno znojenje je uobičajena pojava, a ako spavate s teškim pokrivačima, toplo i vlažno okruženje može stvoriti mjesto za razmnožavanje bakterija koje mogu utjecati na vaša stopala. Prisutnost jakih kemikalija, kao što su boje i smole, u procesu proizvodnje čarapa može izazvati nelagodu i iritaciju kože. Ako su elastične trake koje pričvršćuju vaše čarape pretjerano stegnute, možete se probuditi i pronaći bolne, grimizne otiske na koži.
Slično kao i svaka pripijena odjeća, tajice sa steznim elastičnim trakama mogu ometati pravilnu cirkulaciju krvi, što dovodi do oticanja. Nadalje, odjeća koju odaberete za spavanje može utjecati na vašu tjelesnu temperaturu. Iako ste u stanju mirovanja, vaše tijelo ostaje aktivno i prolazi kroz razne procese dok spavate. Tijekom noći vaša tjelesna temperatura varira, a spavanje u hladnijim uvjetima može poboljšati ukupnu kvalitetu vašeg sna.
- Nošenje čarapa izrađenih od tkanine koja ne propušta zrak može dovesti do povećanja tjelesne temperature, a time i ometati vaš san. Studije su pokazale da nošenje čarapa zapravo može poboljšati ukupnu kvalitetu sna.
Zapravo, jedna je studija otkrila da su pojedinci koji su nosili čarape iskusili 7,5 minuta manje vremena koje im je trebalo da zaspu, uživali su u dodatne 32 minute sna i budili se 7,5 puta rjeđe u usporedbi s onima koji su spavali bez čarapa.
- Stručnjaci tvrde da je pospanost povezana s nižim tjelesnim temperaturama, a dokazi upućuju na to da nošenje čarapa ili korištenje drugih metoda za zagrijavanje stopala može učinkovito sniziti tjelesnu temperaturu, olakšavajući brži početak sna.