Oglasi - Advertisement

U današnjem svijetu rijetki su pojedinci koji imaju povjerenja u dugovječnost svojih peći, budući da se kućanskim aparatima postupno smanjuje prosječni životni vijek. Sada ćemo istražiti čimbenike koji doprinose ovom trendu.

U dobi od 39 godina, Winifred Hughes je 1963. s ponosom dobila luksuzno električno kuhalo Beling, izuzetnu akviziciju koja joj je donijela veliku radost. Ovaj vrhunski uređaj, čija je vrijednost u to vrijeme iznosila £79 (što je ekvivalentno £1500 u modernoj valuti), kupljen je uz pažljivo plaćanje u ratama u razdoblju od četiri godine. Od tada, 92-godišnja Winifred vjerno koristi ovu peć na dnevnoj bazi, pružajući nepobitne dokaze njene praktičnosti i korisnosti. Winifred se prisjeća dana kada su se predmeti izrađivali da izdrže kušnje vremena, dok se rado prisjeća svoje pouzdane peći koja je ostala u besprijekornom stanju više od pola stoljeća.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Tijekom te 53 godine marljivo je kuhala obroke za svoju obitelj, uključujući i omiljena nedjeljna pečenja koja su ih okupljala. Osim štednjaka, na dar je dobila i knjižicu recepata s njezinim omiljenim jelima. Čak i sada nastavlja s ponosom kuhati ta jela, ponosno izjavljujući da se nikada nije morala oslanjati na dostavu hrane zbog obilja domaćih opcija.

U gorko-slatkom trenutku, Winifred se oprostila od prošle ere jer joj se termostat pokvario, što je podsjetilo na prethodni incident s njezinim brojačem, koji joj je imao malo značaja. Sada se suočava sa zadatkom da pronađe novi štednjak koji besprijekorno nadopunjuje njezinu pomno izrađenu kuhinju iz šezdesetih.

Ona je itekako svjesna da će pronalazak zamjene jednakog kalibra biti nevjerojatan pothvat. U novije vrijeme sve manji prosječni životni vijek kućanskih aparata doveo je do promjene u očekivanjima, pri čemu samo nekoliko pojedinaca predviđa da će štednjak trajati pedeset godina. U Ujedinjenom Kraljevstvu zabrinuti potrošači pokrenuli su peticiju kojom pozivaju proizvođače da objave predviđeni vijek trajanja svojih proizvoda. Ovaj masovni pokret već je prikupio preko 11.000 potpisa, dok se pojedinci okupljaju u borbi protiv pitanja “planiranog zastarijevanja”. Ovu kontroverznu praksu karakteriziraju optužbe da proizvođači namjerno proizvode lomljivu robu koja se ne može popraviti. Peticijom se traži intervencija vlade da se riješi ovaj problem.

Pojedinac koji stoji iza stvaranja BuyMeOncea, Tara Baton, preuzeo je inicijativu za pokretanje peticije. BuyMeOnce je izuzetna platforma koja nudi izbor proizvoda popraćen doživotnim jamstvom. Doista je neshvatljivo i na granici nezakonitosti da u vrijeme kada se rasprave vrte oko razvoja svemirskih letjelica za međuplanetarna putovanja, potraga za kotlićem koji bi mogao izdržati više od šest godina ostaje ogroman izazov. Nekoć su se proizvođači neizmjerno ponosili svojom sposobnošću da proizvedu robu iznimne kvalitete koja će trajati dugo vremena. Međutim, čini se da je ta predanost izvrsnosti u posljednje vrijeme oslabila, ne zbog nedostatka stručnosti ili tehnološkog napretka, već zbog nevjerojatnog viška odbačenih uređaja.

Osim toga, čini se da proizvođači zanemaruju ekološke smjernice, budući da potrošači odlažu svoju elektroniku čim jamstveni rok istekne. Kenneth Vot, iskusni prodavač dijelova za kućanske aparate koji osobno popravlja kućanske aparate od ranih 1980-ih, također ističe činjenicu da moderni uređaji imaju znatno kraći životni vijek u usporedbi sa svojim prethodnicima. Tijekom sredine 20. stoljeća, uređaji proizvedeni u 1950-im, 1960-im i 1970-im godinama imali su impresivan životni vijek od 15 ili više godina. Međutim, trajnost suvremenih aparata znatno se smanjila, s prosječnim životnim vijekom od samo šest ili sedam godina.

Ovaj pad dugovječnosti može se pratiti unatrag do rastuće potražnje potrošača za jeftinijim opcijama, što je rezultiralo primjetnim smanjenjem ukupne kvalitete. Ranije su perilice rublja bile podložne godišnjem servisu, slično kao i automobili. Ipak, suvremeni uređaji su namjerno projektirani da budu nepopravljivi. Ili se trošak popravka smatra neopravdanim ili su dijelovi sigurno zapečaćeni, čineći sve pokušaje popravka uzaludnim. Često promoviraju navodno ekološke proizvode; međutim, ako se ta roba ne može popraviti i zbrine se nakon samo nekoliko godina, znatno više pridonosi onečišćenju okoliša u usporedbi s kupnjom izdržljivijeg uređaja koji se možda ne smatra ekološki prihvatljivim, ali ima duži životni vijek. Novinama “Guardian” javila se značajna skupina čitatelja koji su potvrdili da posjeduju funkcionalne, iako ostarjele uređaje.

U dobi od 35 godina, Nik Buckley nastavlja koristiti glačalo Roventa koje ponosno nosi oznaku “Made u Zapadnoj Njemačkoj”. Ovo specifično glačalo prenosi se generacijama, isprva ga je naslijedila njegova majka prije 16 godina. S nostalgijom se prisjeća usavršavanja vještine glačanja tijekom 1960-ih uz pomoć ovog cijenjenog uređaja. Chris Evans i Annie White, koji dolaze s različitih mjesta, oboje ovise o usisavačima koji datiraju iz sedamdesetih. Annie, posebno, nikada nije smatrala potrebnim zamijeniti svoj usisavač zbog njegove postojane učinkovitosti tijekom godina.

Umjetnica Ana Niman, koja živi u Londonu, stara 36 godina, prihvaća trajnu tradiciju zanatstva koristeći majčin vintage šivaći stroj Singer iz 1923. Jedina izmjena napravljena na ovom dragocjenom nasljeđu bila je ugradnja električne pedale 1966. godine.

Kako stoje stvari u Srbiji? Ekonomski izazovi s kojima se zemlja suočava doveli su do veće zastupljenosti starinskih uređaja, posebno među starim stanovništvom, u usporedbi sa Zapadnom Europom. Nije neuobičajeno naići na potpuno funkcionalan Oboda hladnjak iz daleke 1956. godine, kada je Elvis Presley osvajao svijet. Peći poznate kao “Smederevci” i “Kreka Banovići” uživaju široku popularnost i upotrebu. Rijetkost je naići na nekoga tko ne zna da se netko još uvijek oslanja na “smederevac” ili neku od ovih gore navedenih peći. Zbog slabijeg ekonomskog položaja Srbije u odnosu na druge zemlje, nije neuobičajeno da dobijemo robu lošijeg kvaliteta. Veza između ponude i potražnje oduvijek je bila usko povezana i sve dok je naša kupovna moć ograničena, bit će ograničene i mogućnosti i standard proizvoda koji su nam dostupni.

Iz perspektive proizvođača, strategija je prilično jednostavna – što se proizvod brže kvari, to će potrošači prije biti prisiljeni kupiti zamjenski. Iako se to kupcima može činiti nepravednim, nakon razmišljanja postaje očito da poštenja često nema u raznim aspektima života. Novac danas ima veći značaj nego prije pedesetak godina, što služi kao još jedan razlog za namjerno dizajniranje proizvoda s ograničenim vijekom trajanja. Ovaj fenomen nije ograničen samo na kućanske aparate; prožima brojne industrije u kojima neposredna financijska dobit ima prednost pred promišljenim promišljanjem.

Pomnijim ispitivanjem različitih aspekata od prije pola stoljeća, ne ograničavajući se samo na kućanske aparate, postaje jasno da se kvaliteta s vremenom smanjila, često zbog težnje za brzom novčanom dobiti. Razmišljanje o sjećanjima iz naše mladosti ili o artefaktima otkrivenim u prebivalištima naših starijih često izazivaju osjećaj nostalgije.

Ipak, ključno je imati na umu da u današnje vrijeme pretjerane cijene ne jamče nužno iznimnu kvalitetu. Kako biste osigurali svoju sigurnost kao potrošača, ključno je biti oprezan tijekom procesa kupnje. Uzmite u obzir povratne informacije i svjedočanstva drugih kupaca i uvijek imajte na umu da je proizvođač ili serviser dužan pridržavati se uvjeta navedenih u ugovoru, bez obzira na vašu lokaciju, bilo da se radi o Srbiji ili drugdje. Ako dođe do nesretnog kvara, bolje je da se to dogodi mjesec dana prije isteka jamstva, a ne nakon njega.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here