Oglasi - Advertisement

Ne samo da su trešnje hranjiv i divan izvor vitamina C i joda, već povremeno mogu utočiti neprivlačne bijele crve koji su zapravo ličinke vinskih mušica. Kako biste bili sigurni da su vaše trešnje bez crva, evo nekoliko korisnih savjeta o tome kako provesti temeljit pregled. Pažljivo pregledajte vanjštinu ploda, obraćajući posebnu pozornost na sitne otvore na kožici trešnje.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Ove sićušne rupice potencijalno mogu značiti odlazak crva iz ploda, služeći kao prevladavajući pokazatelj prisutnosti crva. Da biste utvrdili jesu li crvi prisutni i aktivno jedu li trešnju, promatrajte bilo kakve promjene u boji pulpe ili prisutnost malih tunela unutar mesa ploda.

Kako biste učinkovito uklonili crve iz trešanja, počnite ih pažljivo pregledavati. Zatim uronite trešnje u hladnu vodenu kupelj sa soli ili octom. Obje tvari posjeduju sposobnost iskorjenjivanja i eliminacije ovih štetnika iz plodova. Pustite trešnje da se natapaju u otopini 15-20 minuta, povremeno ih miješajući. Kao rezultat toga, uginule ličinke će se podići na vrh, olakšavajući njihovo jednostavno uklanjanje.

Nakon pažljivog uklanjanja svih crva, dobro isperite trešnje slatkom vodom kako biste uklonili zaostalu sol ili ostatke octa. Kako biste bili sigurni da vaše trešnje nemaju nepoželjnih posjetitelja, ključno je dosljedno pregledavati i dezinficirati trešnje koje nabavite ili uberete. Poduzimajući ove mjere opreza, možete potpuno bezbrižno uživati ​​u trešnjama.

BONUS TEKST:

Najpreporučljiviji postupak bio bi nabaviti trešnje koje imaju peteljke, jarke crvene nijanse, sjajne vanjštine, bez znakova modrica i nakon kupnje ih pohraniti u hladnjak. Višnje su svestrano prisutne u raznim kulinarskim delicijama, od kompota i džemova do marmelada i čokolada, pa čak i u likerima i rakijama.

Bilo da zauzimaju središnje mjesto ili imaju sporednu ulogu, trešnje uvijek uspijevaju zablistati. Još od davnih vremena, Rimljani su vjerovali u energizirajuća i jačajuća svojstva ovog voća. Unatoč njihovoj današnjoj relativno visokoj cijeni, s obzirom na prehrambene i zdravstvene dobrobiti koje trešnje nude, možda je vrijedno žrtvovati nešto drugo kako bismo ih uključili u svoju prehranu.

Ako je moguće, preporuča se sadnja sorti trešnje u vlastitim vrtovima ili voćnjacima. Kada kupujete trešnje, važno je odabrati one s peteljkama, jarke crvene boje, sjajne kore i bez tragova modrica.

Njihovo čuvanje u hladnjaku može im produžiti rok trajanja na otprilike tjedan dana. Trešnje su bogate tiaminom, riboflavinom i vitaminom B6, koji su neophodni za metabolizam i pretvaranje hranjivih tvari u energiju, što ih čini vrijednim dodatkom svakom putu mršavljenja.

Unutar ploda trešnje nalazi se sastav koji se sastoji od 10% vode, celuloze, pektina, raznih organskih kiselina poput jabučne, limunske i vinske, kao i bitnih vitamina poput C, B i karotena. Uz visok udio kalija i nizak udio natrija, trešnje pozitivno utječu na izbacivanje vode iz organizma.

Ovo voće je također niskokalorično, sa samo 60 kcal na 100 grama, što ga čini idealnim izborom za lagani međuobrok ili zamjenu za obrok za osobe koje žele kontrolirati svoju težinu. Živahna grimizna nijansa trešanja može se pripisati prisutnosti antocijana, snažnih antioksidansa koji posjeduju izvanredna protuupalna svojstva. Ovi antioksidansi štite od štetnih učinaka slobodnih radikala koji se povezuju s raznim degenerativnim bolestima poput katarakte, Parkinsonove bolesti, ateroskleroze, pa čak i usporavanjem procesa starenja.

Studije su pokazale da samo 20 trešanja može nadmašiti učinkovitost jednog aspirina, a ujedno služe i kao bogat izvor bora (sa sadržajem od 396 ug/100 grama), koji u kombinaciji s kalcijem i magnezijem uvelike blagotvorno djeluje na kosti zdravlje.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here