Svojstva antialergijskog čaja za jačanje imuniteta, koji uključuje protuupalno bilje, mogu se učinkovito boriti protiv specifičnih simptoma alergije. Obrambena reakcija imunološkog sustava na uobičajene alergene iz okoliša, uključujući pelud s drveća, cvijeća i trave, manifestira se kao alergija.
Alergijski rinitis, poznat i kao peludna groznica, sezonska je alergija koja se obično javlja tijekom proljetnih, ljetnih i ranih jesenskih mjeseci. S druge strane, alergije na prašinu, dlaku kućnih ljubimaca i grinje traju tijekom cijele godine. Znakovi sezonskih alergija lako su prepoznatljivi, iako se povremeno mogu zamijeniti sa simptomima obične prehlade. Ove indikacije uključuju kihanje, začepljenost i iscjedak iz nosa, umor, suzenje i svrbež očiju, crvenilo u očima, grebanje u grlu, kašalj i otežano disanje.
Alergijski rinitis, koji se obično naziva peludna groznica, može se ublažiti upotrebom lijekova na recept ili lijekova bez recepta, kao što su antihistaminici i dekongestivi, kako bi se ublažili neugodni simptomi. Ako tražite prirodne lijekove za ublažavanje uobičajenih simptoma alergije, određene biljke i čajevi mogu biti vrlo učinkoviti.
- Zeleni čaj, eukaliptus, matičnjak, klinčići i kopriva primjeri su prirodnih antihistaminika koji mogu pružiti olakšanje. Zapravo, postoje razni biljni čajevi koji mogu pomoći u smanjenju upale, jačanju imuniteta i opuštanju dišnih mišića. Dodavanjem ljekovitog bilja u svoj čaj možete poboljšati respiratornu funkciju i poboljšati disanje. Kopriva je osobito cijenjena ljekovita biljka koja se često koristi u tradicionalnoj narodnoj medicini. Studija iz 2018. otkrila je njegova snažna protuupalna svojstva, koja mogu ublažiti simptome peludne groznice ciljanjem na receptore i enzime uključene u alergijske reakcije.
Istraživanja su također pokazala da je čaj od lišća koprive posebno učinkovit u ublažavanju kihanja, curenja nosa i svrbeža očiju povezanih s alergijama. Još jedan snažan antihistaminik je čaj od đumbira, koji se preporučuje piti prije spavanja kako bi se spriječile histaminske reakcije. Studija iz 2010. potvrdila je da prirodni protuupalni spojevi đumbira mogu smanjiti simptome alergije i sinusitisa, očistiti višak sluzi iz pluća i ublažiti upalu nosa. Kako biste održali redovitu rutinu ispijanja čaja, preporučuje se konzumiranje čaja 2-3 puta dnevno.
- Jedna od mogućnosti je čaj od limunove kore, koji se pokazao prirodnim lijekom protiv alergija zbog visokog sadržaja antioksidansa, posebice vitamina C. Ovaj vitamin ne samo da jača imunološki sustav, već djeluje i kao prirodni antihistaminik.
Za pripremu ovog čaja počnite s guljenjem svježe organske limunove kore ili korištenjem suhe kore citrusa. Stavite 1-2 žličice limunove korice u posudu i prelijte je s 2 šalice vruće vode. Pokrijte zdjelu i ostavite da se strmi 5-10 minuta prije naprezanja. Uživajte u ovom osvježavajućem čaju od limuna 2-3 puta dnevno. Još jedan blagotvoran čaj za respiratorne simptome je čaj od paprene metvice. Znanstveno priznat zbog svojih terapeutskih svojstava, čaj od paprene metvice pomaže smanjiti otpuštanje histamina, upalnog enzima odgovornog za alergijske reakcije.
- Posebno je djelotvoran tijekom sezonskih alergija, a zbog svojih svojstava hlađenja pruža olakšanje kod upale grla. Osnažujući miris paprene metvice također djeluje kao dekongestiv, ublažavajući začepljenost nosa. Osim toga, pregled iz 2006. godine otkrio je da čaj od paprene metvice ima antibakterijska i antioksidativna svojstva, što ga čini potencijalno korisnim u liječenju infekcija sinusa.
- Korijen sladića (Glycyrrhiza glabra) poznat je po svojim antihistaminskim i protuupalnim svojstvima, što ga čini popularnim izborom za liječenje upala, uključujući alergije. Konzumacijom čaja od korijena sladića pojedinci mogu doživjeti olakšanje od simptoma poput curenja iz nosa i svrbeža, zahvaljujući njegovim snažnim protuupalnim učincima. Zeleni čaj, s druge strane, bogat je izvor antioksidansa i vrlo je učinkovit u borbi protiv alergija. Njegov visok sadržaj metiliranih katehina i epigalokatehin galata (EGCG) pruža snažno antialergijsko djelovanje.
Osim toga, prisutnost kvercetina, biljnog spoja, u zelenom čaju pomaže u smanjenju upale uzrokovane alergenima i sprječava imunološke reakcije izazvane peludom, prašinom i životinjskom dlakom. Korijen kurkume, poznat po svojim snažnim protuupalnim i antioksidativnim svojstvima, djeluje kao prirodni antihistaminik, odgađajući pojavu simptoma povezanih sa sezonskim alergijama. Redovita konzumacija čaja od kurkume može ublažiti iritacije i otekline uzrokovane alergijskim rinitisom. Još jedna korisna biljka je čičak (Petasites Hybridus L.), koji uspijeva u vlažnim područjima u blizini rijeka i potoka. Ova biljka se obično koristi za liječenje alergija, migrena i problema s nosom. Studija provedena u Turskoj 2013. godine pokazala je da je čaj od čička jednako učinkovit kao i antihistaminik feksofenadin u ublažavanju simptoma alergije, točnije alergijskog rinitisa. Sveti bosiljak, poznat i kao Tulsi, biljka je s adaptogenim i imunomodulatornim svojstvima. Pomaže u revitalizaciji dišnog sustava i štiti tijelo od stresa.
- Čaj od svetog bosiljka ima antialergijska, antibakterijska i protuupalna svojstva koja učinkovito suzbijaju i ublažavaju upale nosne sluznice. Brojna su istraživanja pokazala da kofein, koji se nalazi u biljnim pripravcima poput crnog i zelenog čaja, igra ulogu u ublažavanju simptoma astme poboljšavajući funkciju pluća i šireći dišne putove. Za osobe s kožnim ili respiratornim alergijama preporučuju se sukulenti kao što su aloe vera i dlaka. Čuvarkuča, poznata po svojim antioksidativnim, protuupalnim i antibakterijskim svojstvima, također je korisna.
Kombinacija čaja od čuvarkuće i aloe vere vrlo je učinkovita u detoksikaciji tijela i liječenju stanja poput upale grla, bronhitisa i oralnih bolesti. Može se koristiti i kao oblog za nadraženu kožu. Za pripremu nasjeckajte 2-3 lista komorača i prelijte ih sa 250 ml vruće vode. Ostavite da se čaj ohladi, pa ga nakon dva sata procijedite. Ovaj čaj piti 2-3 puta dnevno, najbolje ujutro na prazan želudac i prije jela tijekom dana. Osim toga, svježi sok od lišća ove biljke može se koristiti za ublažavanje iritacija kože uzrokovanih alergijama. Ako se pojavi alergijska reakcija na koži, nanošenje soka od svježeg uzdužno razrezanog lišća na zahvaćeno područje može pružiti hlađenje i umirujuće olakšanje.