Nataša Terzić je majka šestoro dece i u životu je preživela mnoge teške trenutke. Baš kada je mislila da je pronašla stabilnost i dom, muž je pronašao drugu ženu i napustio je.Posle 21 godine provedenih u izgnanstvu u svojoj zemlji, Nataša Terzić se 2019. godine skućila u sremskom selu Divoš, ispod padina Fruške gore. Tu je napisala svoj prvi roman pod nazivom „Podruga“.
- Rođena u cijenjenoj obitelji Terzić, Nataša je podrijetlom iz Begovog Lukavca, smještenog u srcu Metohije. Obrazovni put vodio ju je od osnovne škole u rodnom mjestu do matematičke gimnazije u istočnoj regiji, te konačno do više ekonomske škole u Peći. Trenutno nastanjena u šarmantnom mjestu Divoš, smještenom na živopisnim obroncima Fruške gore, Nataša je sretno udata i ponosna majka šestero djece i troje unučadi.
U rasponu od dva desetljeća krenula je na putovanje u fruškogorsko selo. Ova odiseja je započela 1998. godine kada je sa svoje troje djece pobjegla s Kosova. Tada je njezino najmlađe dijete imalo samo 8 mjeseci, a suprug je odlučio ostati i boriti se na bojnom polju.Nakon završetka rata suprug je odlučio potražiti novu suprugu te je djecu odvojio od majke. Ostavši samo s jednim koferom, napustila je obiteljsku kuću i preselila se u Beograd. Odredište joj je bio skupni logor u Resniku u kojem su bili smješteni i njezina majka, dva brata, šogorice i njihova djeca.
Nakon što je uspješno završila sve testove, konačno je dobila dugo očekivanu nagradu. U tom trenutku susreće Radovana, svoju pravu ljubav, i zajedno rađaju sina Jovana. Ukupno se njihova obitelj proširuje na sveukupno osmero djece – petero Natašinih, jedno zajedničko i dvije Radovanove kćeri.
Nakon našeg bijega dogodio se napad na Ljođu, mjesto udaljeno samo 6 kilometara od Peći. Kao odgovor dobili smo zapovijed da se povučemo i evakuiramo civile, jer je ovo područje postalo ratna zona s potencijalom daljnjeg širenja i značajnim rizicima. Na Rugovskoj klisuri, gdje sam bio smješten, izlazni pravci su bili blokirani, tako da je Peć ostala jedina moguća opcija. Dobili smo upute da se potpuno evakuiramo, što je dovelo do toga da se neki pojedinci vrate na Kosovo i nakon toga još jednom pobjegnu 1999.
Ostala sam na sadašnjem mjestu zbog potrebe pribavljanja sredstava koja su bila ključna za dobrobit mog djeteta kako bi se spriječilo nastanak sljepoće. Moj primarni cilj bio je prikupiti potrebna sredstva i održati nadu da ću se na kraju moći vratiti kući. Međutim, okolnosti su se neočekivano preokrenule, spriječivši me da se vratim u novoizgrađenu kuću koja je stajala samo 14 mjeseci prije nego što ju je zahvatio plamen. Moja djeca su tada imala 4 godine, 3 godine i samo 8 mjeseci. “Nataša je do svoje 2,5 godine živjela u Gajdobri kod Bačke Palanke. Nakon Gajdobre preselili smo se na ukupno 29 različitih adresa, razasutih po cijeloj bivšoj Jugoslaviji.
U potrazi za boljim okolnostima, donijela je odluku o preseljenju.U rasponu od dva desetljeća obitelj se selila ukupno 30 puta. U tom istom vremenskom okviru, majka je na svijet donijela još troje djece. Njegovala je i vodila svakoga od njih, usmjeravajući neke prema pozitivnoj putanji dok je nastavila podržavati i brinuti se za druge.
U lipnju 2018. stigla je u Divoš i uspjela je osigurati kuću uz pomoć Komesarijata za prognanike.Živeći u selu Divoš, kod Sremske Mitrovice, našao je svoj dom. Knjiga “Podruga” nastoji nas prenijeti na naše podrijetlo i oživjeti našu povezanost s vremenom kada smo svim srcem prigrlili tradiciju i trajna načela.Romane piše i sam život i pisci. Nataša Terzić, ekonomistica porijeklom iz Begovog Lukavca u općini Istok na Kosovu i Metohiji, trenutno nastanjena u Divošu, napisala je roman pod naslovom “Podruga”.
Nažalost, na području Kosova i Metohije bilo je uvriježeno mišljenje da je žena sama kriva ako ne može zatrudnjeti. U takvim slučajevima često se do rješenja dolazilo kompromisom, gdje bi dvije žene pristale na zajednički život kako bi obje iskusile majčinstvo – jedna kroz rađanje, a druga kroz odgoj djece. Ovaj jedinstveni običaj poslužio je kao inspiracija Nataši Terzić, rođenoj Metohijki, da napiše knjigu pod nazivom “Podruga”. Terzić je vješto uhvatila borbe i trijumfe ovih žena iz svog zavičaja, stvorivši snažno i prosvjetljujuće književno djelo.