Oglasi - Advertisement

Svojom zadivljujućom pričom, zadivljujuća serija “Nečista krv, grijeh predaka” osjetljivo je istraživala različite običaje vezane uz inauguralnu svadbenu večer u Srbiji. Roman i TV emisija Bore Stankovića “Nečista krv” istražuju događaje koji su iznjedrili ovaj općepriznati fenomen.

Priča u prvi plan stavlja davno zaboravljene rituale koje je vrijeme zamračilo, s posebnim naglaskom na mučno i užasno iskušenje koje mlade žene prolaze: čin spolnog odnosa. Ovaj prastari običaj, koji je privukao značajnu pozornost na web stranici Stil Kurir, čvrsto je ukorijenjen u gradu Prizrenu, kao što je prikazano u knjizi i njezinoj televizijskoj adaptaciji. Kroz istraživanje ovih zanemarenih tradicija, narativ naglašava njihovo značajno povijesno značenje.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Unutar izuzetnog književnog dela Ivana S. Jastrebova pod naslovom „Običaji i pesme Srba u Turskoj: u Prizrenu, Peći, Moravi i Debru“, autor se upušta u zadivljujuću tradiciju poznatu kao „dovođenje mladenaca“. Ovaj drevni običaj uključuje okupljanje tek vjenčanih parova u ponoć, gdje pomno biraju prostoriju, pazeći da ponedjeljak ne bude praznik i da se ne poklopi sa obilježavanjem Usjekanja glave Ivana Krstitelja. Ceremonija vjenčanja odvija se na sljedeći način: pouzdana prijateljica mladenke, obično mlada žena, uz udane žene iz mladoženjine obitelji, pedantno priprema mladoženjin krevet u određenoj prostoriji.

Kada mladoženjin otac nije u mogućnosti ponuditi besplatan raspored spavanja, uobičajeno je smjestiti krevet ili u podrum ili u spremište. Pored kreveta, niz vina i slatkih slastica pomno je izložen za novovjenčani par. Prije nego što bude upućen u određenu prostoriju, mladoženja pokazuje poštovanje delikatnim ljubljenjem ruku svojih roditelja i cijenjenih članova kućanstva. Isto tako, mladenka pozdravlja i ljubi ruke svim prisutnima prije nego što odvede mladoženju do svoje supruge uz pomoć mlade žene.

  • Kada mladenka uđe u sobu ili smočnicu, ona pokazuje gestu poštovanja delikatnim ljubljenjem muževe ruke, simbolizirajući njegov položaj u kućanstvu. Nakon toga, ona mu pomaže u skidanju odjeće, iako je on sam odgovoran za svlačenje, jer mladenka osjeća nelagodu svlačeći se pred muškarcem kojeg je nedavno susrela prvi put, unatoč njihovoj bračnoj zajednici. Obično mlade žene iz mladoženjine obitelji savjetuju mladenku da se suzdrži od odgovaranja na bilo kakva pitanja i da održava apsolutnu tišinu tijekom noći.

U prošlosti je bio običaj da se mladoženjini rođaci ponašaju bez poštovanja tijekom svadbenih veselja. Snažno bi lupali na vrata novopečenog para, nanoseći štetu okolini. Ipak, kako vrijeme prolazi, ovo nepristojno ponašanje se polako iskorijenjuje. U ranu zoru, mlada žena prilazi sobi u kojoj stanuje novopečeni bračni par i nježno kuca na vrata, pokazujući da je vrijeme da se ustane i sudjeluje u uobičajenom obredu boščaluka. Pod vodstvom mlade žene, mlada nježno poljubi muža u čelo.

Kao gestu zahvalnosti, suprug žene uzvraća darujući joj kolekciju zlatnika, čija količina ovisi o njihovoj financijskoj situaciji, u rasponu od 1 do 30 (ekvivalentno 5-10 pijastera). Mlada, još uvijek okićena u odjeći koju je donijela kao dio svog miraza, priprema se natočiti vodu iz vrča, simbolizirajući pročišćenje i pomlađivanje onih koji se probude iz sna. Istovremeno, neoženjeni muškarci, u pratnji drugih žena, nestrpljivo prilaze bračnoj postelji u potrazi za naznakama mladenkina djevičanstva.

Nezadovoljstvo koje doživljavaju nije ukorijenjeno ni u kakvoj sumnji u mladenkinu ​​vrlinu, već u uvjerenju da su nadnaravne sile i čarolije spriječile mladoženju u konzumiranju svete zajednice. Kako stoji u knjizi, običaj je da majka izrazi svoje emocije kada joj mladoženja poljubi ruku tijekom ceremonije vjenčanja. Ovaj čin simbolizira sinovo emocionalno odvajanje od majke i njegovu posvećenost ženi. Institucija braka, često zanemarena i pod utjecajem patrijarhalnih običaja, dodaje element intrige prvoj zajedničkoj noći kao bračnog para i obiteljskim vezama. Ovaj ozračje tajanstvenosti okruženo je društvenim tabuima i ukrašeno ceremonijalnim značenjem.

  • Tijekom ranijih razdoblja, naši su prethodnici sudjelovali u aktivnostima koje se danas smatraju tabuom, ali su bile široko prihvaćene tijekom njihove ere. Priče o drevnim ritualima, osobito onima povezanima s prvom bračnom noći, vjerojatno su se prenosile generacijama, posebno u južnoj Srbiji. Od iznimne je važnosti priznati da se određene društvene frakcije još uvijek pridržavaju ovih tradicija, kao što je provjera posteljine na tragove krvi nakon konzumiranja braka. Razlozi za održavanje ovog običaja su očiti.

U modernom društvu simbolički prikaz mladenkine čistoće demonstrira se kroz prisutnost krvi tijekom ceremonije vjenčanja. Ova tradicija, iako značajna, samo je jedan element koji pridonosi nelagodi i dvosmislenosti oko ove konkretne situacije. Dok novovjenčani par sjeda za svoj prvi intimni zajednički obrok, stariji rođaci stoje na ulazu, spremni ponuditi vodstvo i podršku ako mladoj osobi bude potrebna pomoć dok prolazi ovo duboko osobno iskustvo.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here