Oglasi - Advertisement

Kamenac je dentalni problem nastao zbog kalcifikovanih materijala koji je žućkasto smeđe boje i formira se od bakterijskih otpadaka, naslaga i ojačan je mineralima iz pljuvačke.Uzrokovan je kontinuiranom akumulacijom minerala iz pljuvačke na zubima. Važno je da uklonite kamenac pre nego što uzrokuje nepopravljivu štetu.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Pored redovne oralne higijene, možete koristiti neke od prirodnih lekova za uklanjanje naslaga i zubnog kamenca.

  • Susam je jednostavan prirodni lek za uklanjanje kamenca sa zuba. Sve što treba da uradite je da lagano sažvaćete veću količinu susama, ali da ga ne progutate. Zatim operite zube suvom četkicom za zube sa sažvakanim susamom i dalje u ustima. Ove semenke deluju kao prirodni piling. One čiste, poliraju zube i pomažu da uklonite kamenac.

Soda bikarbona je još jedan efikasan način za borbu protiv kamenca. Pomešajte malo sode bikarbone sa vodom kako biste dobili pastu, a zatim četkajte zube tom smesom. Soda bikarbona deluje abrazivno, uklanjajući naslage i pomažući u beljenju zuba.

Jabukovo sirće može takođe biti korisno za uklanjanje kamenca. Ispirajte usta rastvorom jabukovog sirćeta i vode, ali nemojte preterivati jer kiseline iz sirćeta mogu oštetiti zubnu gleđ ako se koriste prečesto.

  • Kokosovo ulje se može koristiti za „oil pulling“ – tehniku ispiranja usta uljem. Uzmite kašiku kokosovog ulja i mućkajte ga u ustima 10-15 minuta, a zatim ispljunite. Ova metoda pomaže u uklanjanju bakterija i naslaga sa zuba.

Ljuske oraha takođe mogu pomoći. Prokuvajte ljuske oraha u vodi, a zatim natopite četkicu za zube u tu smesu i četkajte zube. Ljuske oraha imaju prirodna svojstva koja pomažu u uklanjanju kamenca.

Redovna poseta stomatologu je ključna za prevenciju i uklanjanje kamenca. Profesionalno čišćenje kod stomatologa je najsigurniji i najefikasniji način da se oslobodite kamenca i održite oralno zdravlje.

BONUS TEKST

Jedna od najfascinantnijih zanimljivosti iz sveta prirode odnosi se na pčele i njihov jedinstveni način komunikacije poznat kao “waggle dance” ili ples ljuljanja. Ovaj složeni ples pčele koriste kako bi prenele informacije o lokaciji izvora hrane, kao što su cvetovi bogati nektarom, do ostalih članova kolonije.

Kada pčela izviđač pronađe izvor hrane, vraća se u košnicu i započinje ples u obliku osmice. Tokom izvođenja plesa, pčela se kreće u pravcu koji odgovara uglu između položaja sunca i izvora hrane. Na primer, ako je hrana direktno prema suncu, pčela će se kretati pravo gore po saću. Dužina vremena koju provede u “ljuljajućem” delu plesa označava udaljenost do izvora hrane – duži ples znači veća udaljenost.

Pored smernica o pravcu i udaljenosti, intenzitet vibracija i frekvencija pokreta takođe nose važne informacije. Ovaj sofisticirani sistem omogućava pčelama da efikasno pronalaze i koriste resurse, što je ključno za opstanak kolonije.

Pčele takođe poseduju izuzetno razvijen osećaj za vreme. Mogu precizno proceniti koliko je vremena prošlo od poslednje posete određenom cvetu, što im omogućava da optimizuju svoje aktivnosti. Njihov unutrašnji sat toliko je precizan da mogu računati čak i male varijacije u dnevnoj svetlosti.

Ove sposobnosti pčela ne samo da ilustriraju njihovu inteligenciju i kompleksnost već i njihovu vitalnu ulogu u ekosistemu. Pčele su ključni oprašivači mnogih biljaka, uključujući mnoge poljoprivredne kulture. Bez njihovog truda, produktivnost mnogih useva bi značajno opala, što bi imalo ozbiljne posledice po globalnu prehrambenu sigurnost.

Dakle, sledeći put kada vidite pčelu kako zuji oko cveta, setite se njenog neverovatnog plesa i složenog društvenog života koji je čini jednim od najvažnijih insekata na našoj planeti.

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here