Kiselica, biljka poznata po tome što poboljšava okus jela, također nudi brojne prednosti za vaše dobro raspoloženje. Ako još niste imali priliku iskusiti kiseljak, savjetujemo vam da to učinite bez odlaganja. Njegov osnažujući i gotovo pikantan okus, koji podsjeća na citruse, posebno je divan tijekom proljetne sezone.
Kada kupujete kiselicu, slijedite iste smjernice kao i za drugo lisnato povrće poput rikule ili špinata. Kako biste spriječili venuće, kupujte kiselicu na dan kada je planirate koristiti. Potražite lišće koje je neoštećeno i bez promjene boje. Iako neki neprivlačni plodovi mogu biti jestivi, ključno je odabrati samo zdrave listove kiselice. Za optimalnu svježinu, kiselicu konzumirajte odmah.
Ako je potrebno pohraniti preko noći, osigurajte da se čuva na suhom mjestu jer vlaga može prouzročiti kvarenje. Zamotajte kiselicu u papirnati ručnik da upije suvišnu vlagu i neopranu čuvajte u hladnjaku.
Postoje različiti načini kako kiselicu uvrstiti u svoj kulinarski repertoar, bilo da je radije konzumirate sirovu ili je stavljate u termički obrađena jela. Evo nekoliko prijedloga kako možete maksimalno iskoristiti ovaj svestrani sastojak u svojoj kuhinji. Pesto: Zamijenite uobičajeni peršin ili bosiljak u svom receptu za pesto kiselicom za divan zaokret. Dodatak kiselice udahnut će vašem jelu od tjestenine pomlađujući okus. Počnite sa skromnom količinom i postupno je povećavajte kako biste postigli željeni okus.
Paprikaš: Kako biste zadržali okus i hranjivu vrijednost, preporuča se u proljetno varivo ubaciti kiselicu uz mješavinu povrća, no najbolje je to učiniti pred kraj kuhanja. Salate: Kako biste u potpunosti sačuvali nutritivne prednosti, odlučite se za uključivanje mlade kiselice u sirovom obliku u salate umjesto da je izlažete toplini tijekom procesa kuhanja. Zdravstvene dobrobiti kiselice su brojne, posebice u smislu visokog sadržaja vitamina C.
To ga čini fantastičnom opcijom za jačanje imunološkog sustava i promicanje cjelokupnog zdravlja. Osim toga, otkriveno je da kiselica ima pozitivne učinke na probavu, djelujući kao blagi laksativ za potporu zdravlju crijeva.
Svojom dugogodišnjom primjenom u smanjenju tjelesnih upala, ova tvar posjeduje zapažena protuupalna svojstva. Osim toga, široko je priznat zbog svog potencijala u prevenciji raka, pokazujući svoja antikancerogena svojstva.
Ovaj tretman je koristan za rješavanje simptoma povezanih s običnom prehladom, gripom i upaljenim grlom. Kroz povijest, kiselica je služila kao moćan lijek za bolesti poput skorbuta i drugih teških bolesti. Štoviše, engleski liječnici u 19. stoljeću iskoristili su njegova ljekovita svojstva u borbi protiv niza upalnih poremećaja. Hranjivog sastava i okrepljujućeg okusa, kiselica se pokazala kao savršen dodatak mnoštvu proljetnih kulinarskih kreacija.
BONUS ČLANAK :
Zdrav SIR bez odjeka i hemikalija: Imam 1 kg odličnog sira od 2 litre mlijeka – Voli ga cijela porodica!
Baš poput dobro poznatog i nadaleko omiljenog feta sira, sada je jednostavno moguće napraviti vlastiti domaći sir. Zbog čega se isplati napraviti vlastiti sir? Istražimo nekoliko uvjerljivih razloga: Sirila nema u domaćem siru, jer neki vjeruju da ima negativan učinak na probavu. Osim toga, domaći sir može se pohvaliti obiljem hranjivih tvari, uključujući proteine, kalcij i razne vitamine. Bez konzervansa:
Bez ikakvih konzervansa i umjetnih dodataka. Vrhunski sastojci: Slobodno upotrijebite visokokvalitetne sastojke po vlastitoj želji.
Okus:
Sir nudi blag i ugodan okus koji je istovremeno svestran i prilagodljiv. Može se poboljšati širokim spektrom bilja i začina prema vašim željama. Svježina ovog proizvoda je neusporediva, pršti okusom u svakom zalogaju. Cijena: Izrada vlastitog sira bez sirila nije samo isplativa, već vam također omogućuje da prilagodite količinu na temelju svojih specifičnih zahtjeva.
Evo recepta za domaći sir bez sirila.
Sastojci:
Za pripremu ovog recepta trebat će vam
2 litre mlijeka,
otprilike 1,5 do 2 žlice soli,
400 grama kiselog vrhnja
i 6 jaja.
priprema:
Započnite ulijevanjem mlijeka u tavu i dodavanjem soli. Smjesu promiješajte i zagrijavajte dok ne zavrije. Ako volite manje slan sir, slobodno izbacite sol. Slanost prilagodite vlastitom ukusu. Nastavite s mućenjem jaja.
Nakon što je mlijeko prokuhalo, unesite razmućena jaja zajedno s vrhnjem. Sastojke dobro sjediniti kako se jaja ne bi zgrudvala.
Ostavite smjesu da se kuha otprilike 5 minuta dok se ne počnu razvijati grudice i dok se sirutka ne počne odvajati. Uzmite cjediljku i obložite je gazom pa pažljivo ulijte smjesu u cjediljku.
Nastavite s procjeđivanjem i ravnomjerno stisnite smjesu. Stavite sloj gaze na vrh i pritisnite. Nakon što se sir potpuno ohladi, izvažite ga i ohladite. Za nježniji sir zamijenite kiselo vrhnje kefirom (200 g). Otkrijte tajnu pravljenja vlastitog domaćeg sira pomoću jednostavnog, ali učinkovitog sastojka octa.
Sastojci:
Za izradu domaćeg sira trebat će vam 1 litra punomasnog homogeniziranog mlijeka,
100 ml octa (kao što je bijeli ocat, vinski ocat ili jabučni ocat),
1/2 žličice soli i začinsko bilje po izboru ( poput peršina, vlasca, origana ili bosiljka).
Započnite zagrijavanjem mlijeka u posudi, pazeći da dosegne temperaturu od približno 80°C bez vrenja. U posebnoj posudi pomiješajte ocat s malom količinom hladne vode prije nego što ga dodate u zagrijano mlijeko.
Tijekom kuhanja neprestano miješajte i nakon otprilike 5-10 minuta primijetit ćete kako se skuta odvaja od sirutke. Maknite posudu s vatre i ostavite da odstoji 10 minuta. Zatim procijedite smjesu kroz gazu, pazeći da uhvatite skutu.
Umotajte skutu u gazu i stavite je u cjedilo iznad zdjele, pustite da se ocijedi otprilike 30 minuta. Nakon što se ocijedi, oblikujte sir po želji i potopite ga u posudu napunjenu posoljenom sirutkom (oko 2 žlice soli na 1 litru vode). Pustite sir da odstoji u sirutki 12 sati kako bi razvio svoj okus i teksturu.
Nakon odvajanja sira od sirutke, ostavite ga da se osuši prije nego što ga stavite u hladnjak na otprilike 2-3 tjedna da prođe proces zrenja. Savjeti: Kako bi se ubrzalo uklanjanje vode iz sedimenta, možete ga objesiti iznad posude pomoću gaze. Dodatno, sir se može aromatizirati raznim biljem, začinima ili sušenim rajčicama. Doživite transformaciju sira dok sazrijeva, razvijajući čvršću teksturu i intenzivniji okus. Otkrijte užitak izrade vlastitog sira bez sirila, uživajte u njegovom divnom okusu i iskoristite brojne prednosti dok stvarate drage uspomene.