Vjerojatno ste susreli nekoga tko je glasno pričao o svojim problemima sa snom. Promjenjivi vremenski uvjeti uzrokovali su da neki pojedinci imaju poteškoća u postizanju mirnog sna, dok je drugima teško probuditi se ujutro.
U nedavnom gostovanju u televizijskoj emisiji “150 minuta” dr. Irena Đorđević, psihijatrica i psihoterapeutkinja, rasvijetlila je razloge ovih problema, čimbenike koji utječu na san te metode kojima možemo poboljšati njegovu kvalitetu. Dok se povremena nesanica smatra normalnom, postoje određene okolnosti koje mogu signalizirati temeljne zdravstvene probleme.
Kada imate poteškoća u postizanju mirnog sna, bitno je promijeniti svoju večernju rutinu i ponovno uspostaviti osjećaj stabilnosti. Tijekom ove sezone često se raspravlja o fenomenu koji se naziva sindrom proljetnog umora.
Može se činiti kontradiktornim da se usred buđenja prirode osjećamo umorno, letargično i pospano. Dr. Đorđević objašnjava da kako se godišnja doba mijenjaju iz zime u proljeće, naša tijela prolaze kroz niz fizioloških promjena koje različito reagiraju na ugodno vrijeme. Tijekom zimskih mjeseci naše se prehrambene navike mijenjaju, što rezultira smanjenom konzumacijom svježeg voća i povrća, što dovodi do nedostatka esencijalnih vitamina i sunčeve svjetlosti.
Ovaj nagli prijelaz iz zime u proljeće često dovodi do stanja poznatog kao sindrom proljetnog umora. Ključno je da se naša tijela priviknu na ove promjene kako bi se prilagodila u skladu s tim. U području poremećaja spavanja postoji stanje poznato kao nesanica, koje karakteriziraju poteškoće u uspavljivanju, buđenje tijekom noći ili prerano buđenje.
- Ovo stanje često prati osjećaj neodgovarajuće kvalitete sna. Iako opći konsenzus sugerira da je idealna količina sna u rasponu od 8 do 9 sati, važno je priznati individualne razlike. Nekim pojedincima može biti potrebno manje sna, dok drugima može trebati više. Toj varijabilnosti doprinose različiti čimbenici, uključujući genetsku predispoziciju, dob, razinu stresa i cjelokupno zdravstveno stanje, objašnjava dr. Đorđević. Za utvrđivanje kvalitete sna dr. Đorđević daje sljedeće smjernice. Prema riječima dr. Đorđevića, ključ za postizanje pomlađujućeg i opuštajućeg sna leži u njegovoj kvaliteti. Ako se probudimo svježi, to znači da smo dovoljno spavali.
Naša ukupna kvaliteta života služi kao odlučujući faktor u tom pogledu. Kada osjetimo razdražljivost, umor i pad koncentracije, to su jasni pokazatelji da ne spavamo dovoljno. S vremenom se naša snaga volje i raspoloženje postupno smanjuju. Dakle, kako možemo prepoznati prisutnost nesanice? Ističući važnost neprekidnog sna i potencijalne prednosti kratkog poslijepodnevnog drijemeža, dr. Đorđević je istaknula važnost ne oslanjanja na samoliječenje kao dugoročno rješenje za regulaciju spavanja. Upozorio je protiv ove prakse, naglašavajući da nesanica uvijek proizlazi iz temeljnog uzroka i treba je riješiti ako potraje dva tjedna ili dulje.
Dok lijekovi mogu pružiti privremeno olakšanje tijekom prva tri tjedna, dr. Đorđević je naglasio nužnost dubljeg proučavanja uzroka, često povezanih s anksioznošću, depresijom ili drugim poremećajima. Nadalje, podijelio je korisne prijedloge za lakše uspavljivanje. Za poboljšanje kvalitete sna dr. Đorđević je dao vrijedne preporuke. Preporuča se isključiti sve uređaje koji ometaju san i ostaviti mobitel sa strane barem sat vremena prije spavanja. Upuštanje u smirujuće aktivnosti poput uživanja u toploj kupki, ispijanja čaja, uživljavanja u umirujuće melodije i postupnog opuštanja tijela može biti korisno.