Oglasi - Advertisement

Srčanim problemima važno je pristupiti s najvećom ozbiljnošću te su neophodni redoviti pregledi i pretrage. Doktorica Simić istaknula je važnost prepoznavanja početnih simptoma, koji se često mogu manifestirati suptilno i proći nezapaženo, osobito u toplim ljetnim mjesecima.

Infarkt je primarni uzrok smrtnosti u Srbiji, ističe dr. Dragan Simić, predsjednik Udruženja kardiologa Srbije. To vrijedi ne samo za Srbiju nego i za globalno, gdje su kardiovaskularne bolesti odgovorne za većinu smrtnih slučajeva, ukupno oko 56.000 godišnje. Gostujući u emisiji, dr. Dragan Simić istaknuo je koliko je važno da osobe sa srčanim oboljenjima minimaliziraju boravak na otvorenom tijekom ljetne vrućine.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Kako bi se rizik sveo na najmanju moguću mjeru, preporučljivo je ograničiti aktivnosti na otvorenom i uzimati česte pauze za odmor i hidraciju. Ključno je održavati otvorene linije komunikacije sa zdravstvenim djelatnikom, osobito za osobe s hipertenzijom, jer njihovo stanje može varirati tijekom putovanja zrakoplovom, što zahtijeva moguće prilagodbe njihovog plana liječenja.

Pojava srčanog udara jasno je povezana s faktorima poput stresa, genetske predispozicije i povišene razine masnoće u krvi. Srbiju je profesor Simić označio kao jednu od nacija sa značajnom prevalencijom kardiovaskularnih bolesti. Europsko udruženje kardiologa našu je zemlju kategoriziralo kao visokorizičnu.

Profesor Šimić veliku važnost pridaje identifikaciji osoba s povećanim rizikom u svrhu proaktivne prevencije srčanog udara. Pojedinci koji imaju hipertenziju, puše, imaju prekomjernu tjelesnu težinu, vode sjedilački način života, imaju visoku razinu lipida i podnose kronični stres, suočeni su s povećanom osjetljivošću na zdravstvene komplikacije. Od iznimne je važnosti priznati da znatan broj pojedinaca ostaje nesvjestan postojanja arterioskleroze u svojim tijelima, kako ističe prof. Stoga postaje imperativ pomnog praćenja vlastitog zdravlja nakon 35. ili 40. godine života.

To podrazumijeva redovite posjete kardiologu i usvajanje stila života koji pridonosi općoj dobrobiti. Svaki primjer nelagode u dojkama treba smatrati potencijalno značajnim simptomom koji zahtijeva pozornost. Profesor Simić istaknuo je važnost provođenja temeljite evaluacije svih nepoznatih ili novih osjeta u prsima kao što su nelagoda, bol, gušenje, stezanje ili peckanje.

Unatoč nesretnoj sklonosti mnogih pacijenata da previde ove pokazatelje, ključno je da se oni nikada ne zanemaruju. Kako bismo unaprijedili svoju misiju, uključeni smo u niz inicijativa, uključujući razvoj kampanja za podizanje svijesti javnosti, aktivno sudjelovanje u medijskim raspravama, suradnju s organizacijama pacijenata, organiziranje konferencija i provedbu edukativnih programa.

Uz to, oduševljeni smo što možemo najaviti naš nadolazeći projekt, stvaranje centraliziranog resursnog centra za pacijente poznatog kao ‘Srbija Harthaus’. Ovo inovativno središte pružit će širok raspon vrijednih resursa za pacijente. Svakog utorka i petka pacijenti će imati neprocjenjivu priliku sudjelovati na informativnim sastancima, osiguravajući im potrebno znanje i edukaciju. Nažalost, istraživanje profesora Simića pokazalo je zabrinjavajući trend u Srbiji, gdje pojedinci često pokazuju nezainteresiranost ili nevoljkost kada saznaju za nekoga tko je doživio infarkt.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here