U carstvu prirode postoje brojna zadivljujuća bića, ali su neke vrste, poput stršljena, posvuda prezrene. Ubod ovog konkretnog kukca predstavlja značajnu prijetnju, jer pojedinci mogu doživjeti alergijsku reakciju koja može biti fatalna.
Naš današnji cilj je pružiti smjernice o tome kako se nositi s takvim okolnostima. Kako sezona prelazi u proljeće i donosi divno vrijeme, donosi i invaziju insekata koji mogu naštetiti ljudima.
Danas ćemo pažnju usmjeriti na stršljene. U slučaju nesretnog uboda stršljena u grlo ili vrat, od iznimne je važnosti odmah potražiti liječničku pomoć. Naknadna oteklina može spriječiti disanje i potencijalno dovesti do gušenja, situacije opasne po život. Ključno je ispraviti pogrešno uvjerenje da je ubod stršljena obično smrtonosan, unatoč činjenici da može biti prilično bolan.
Općenito, posljedice uboda stršljena uključuju privremenu oteklinu koja se smanjuje unutar nekoliko dana. Ipak, postoje slučajevi u kojima otrov iz uboda stršljena može izazvati anafilaktički šok ili izazvati alergijski odgovor, čime se povećava razina opasnosti. Za optimalnu sigurnost u prirodnom okruženju, preporučljivo je kloniti se područja za koja se zna da su staništa stršljenova.
Budite oprezni i zaštitite sve izložene dijelove tijela kada se bavite vrtom. Ako ste slučajno ubodeni, odmah izvadite žalac i ublažite nelagodu primjenom hladnog obloga. Čin uboda stršljena obično rezultira upalom, crvenilom i osjećajem iritacije na zahvaćenom području kože. Dok se manji ubodi mogu povući unutar 30 do 60 minuta, osobe s povećanom osjetljivošću na otrov mogu doživjeti izraženu oteklinu koja obuhvaća cijeli ubod ili određeni dio tijela koji je uboden.
Kako biste izbjegli unutarnje širenje toksina, portal Krenizdravo.rtl.hr preporuča da zahvaćeni dio tijela podignete više od ostatka tijela. Za sigurno izvlačenje zaostalog uboda iz kože, savjetuje se korištenje plosnatog noža umjesto pincete, jer ona može nenamjerno zabiti otrov dublje u tijelo, pojačavajući ubod. Kada pojedinci dožive ubode u području grla i vrata, ključno je brzo potražiti liječničku pomoć kako bi se spriječile komplikacije s disanjem ili, u težim slučajevima, gušenje uslijed naknadne upale.
Osobe sklone alergijskim reakcijama posebno su osjetljive na otrovne ubode stršljena koji mogu izazvati anafilaktički šok. Postoje različiti čimbenici koji mogu dovesti do anafilaktičkog šoka, potencijalno teškog stanja, nakon uboda stršljena. Pojedinci s alergijama na ubode insekata mogu doživjeti specifične nuspojave. Postoji potencijalna opasnost od gušenja zbog otekline uzrokovane mjestom ubrizgavanja. Kada nekoga ubode stršljen ili osa, njegov imunološki sustav postaje izuzetno osjetljiv na alergen, izlažući ga riziku da doživi anafilaktičku reakciju ako bude ponovno uboden.
U slučaju anafilaktičkog šoka ključno je odmah obavijestiti hitnu službu radi hitne primjene antišok terapije. Kvalificirani stručnjaci temeljito će procijeniti simptome i propisati odgovarajuće doze adrenalina, antihistaminika i kortikosteroida za ublažavanje alergijske reakcije.
Imati unaprijed određenu količinu adrenalina na raspolaganju od iznimne je važnosti kada se suočite sa situacijom opasnom po život i kada nemate trenutni pristup medicinskoj pomoći. Ovo je posebno važno za osobe koje su sklone alergijskim reakcijama izazvanim ubodima insekata, poput uboda stršljena. Preporučljivo je konzultirati se sa zdravstvenim djelatnikom kako bi se preventivno primijenila potrebna injekcija adrenalina i tablete antihistaminika.
U slučajevima kada se upala pojavi bez ikakvih znakova alergijske reakcije, savjetuje se stavljanje hladnih obloga na mjesto uboda. Prikladan predmet za ovu svrhu može biti metalna žlica, koja služi kao učinkovit izvor hladnoće. U slučajevima kada je došlo do uboda insekta, od iznimne je važnosti odmah potražiti liječnički savjet, jer kod nekih osoba može doći do odgođenog alergijskog odgovora u rasponu od 8 do 10 sati. U slučaju bilo kakvih neugodnih osjeta ili iritacije nakon uboda pčele, ose ili stršljena, iskusan pčelar preporučuje potencijalne dobrobiti tableta aspirina ili andola. Proces je prilično jednostavan: otopite jednu tabletu i izravno je primijenite na zahvaćeno područje za ublažavanje nelagode ili upale.
Za postizanje najboljeg mogućeg ishoda u smislu smanjenja upale, ublažavanja nelagode i sprječavanja svrbeža, ključno je suzdržati se od dodirivanja zahvaćenog područja i primijeniti predmet točno jednu minutu nakon injekcije. Neophodno je da se ovaj postupak provede odmah nakon davanja injekcije. Održavanje stanja mira i pribranosti od iznimne je važnosti kada se suočite s ubodom stršljena ili insekta. U slučaju alergijske reakcije potrebno je odmah i bez oklijevanja potražiti liječničku pomoć.