Oglasi - Advertisement

Kakav bi utjecaj na naše tijelo imala svakodnevna konzumacija kave? I kakve promjene možemo očekivati ​​ako ga prestanemo piti? Istražimo četiri potencijalna scenarija koja se mogu dogoditi kada se suzdržimo od kave.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Dnevni ritual ispijanja kave postao je prevladavajuća praksa, no kakav utjecaj na naše fizičko stanje ima unos najmanje 200 ml kave dnevno? Sam čin ispijanja kave povezan je s nekoliko nedostataka i nedostataka.

Ne savjetuje se konzumiranje kave bez prethodnog jela zbog njezine sposobnosti da potakne lučenje kolecistokinina, hormona odgovornog za pokretanje probavnih procesa. U nedostatku hrane u želucu nema se što probaviti, što potencijalno dovodi do simptoma poput žgaravice i gastritisa. Konzumacija kave povezana je s raznim štetnim učincima na tijelo. To uključuje povećanu kiselost u želucu, povišeni krvni tlak i poremećaje spavanja. Osim toga, istraživanje je pokazalo da aditivi koji se nalaze u kavi mogu negativno utjecati na metabolizam i pridonijeti stvaranju celulita. Snaga energizirajućih svojstava kave pojačava se ubrzo nakon konzumacije, a njeni stimulirajući učinci postaju izraženiji unutar sat vremena.

Međutim, nakon što prođe sat vremena, pojedinci mogu osjetiti rastući osjećaj pospanosti. Ženama se savjetuje da se suzdrže od konzumacije kave tijekom trudnoće i dojenja zbog činjenice da kofein može proći kroz placentu, što dovodi do smanjenja esencijalnih minerala, uključujući željezo, kako u majčinom mlijeku tako iu tijelu. Važno je priznati pozitivna svojstva kave, unatoč njezinoj ovisnosti i potencijalu dehidracije kada se konzumira u velikim količinama. Kava posjeduje antioksidanse koji učinkovito eliminiraju štetne slobodne radikale u tijelu.

Ovi moćni antioksidansi aktivno se bore protiv razvoja kancerogenih tumora, specifičnih kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i Parkinsonove bolesti. Unatoč sposobnosti ublažavanja glavobolje širenjem krvnih žila u mozgu, nije preporučljivo piti kavu odmah nakon buđenja. To je zbog prirodne proizvodnje kortizola u tijelu, hormona odgovornog za jutarnje buđenje i olakšavanje spavanja noću. Razina kortizola dostiže vrhunac ujutro, a konzumiranje kave u to vrijeme može spriječiti proizvodnju hormona, što kasnije rezultira pospanošću.

Tipično, proizvodnja kortizola doseže svoj zenit između 6 i 9 ujutro, a najveća koncentracija se javlja oko 8 ili 9 ujutro. Stoga je idealno vrijeme za ispijanje šalice kave oko 10 sati ujutro ili nakon ručka. Koji su mogući ishodi ako se pojedinac suzdrži od konzumacije kave? Unos kofeina ima negativne učinke na sposobnost tijela da apsorbira esencijalne hranjive tvari, posebno vitamine B skupine, kao i ključne minerale poput željeza, kalija, cinka i kalcija. Čak i konzumacija jedne šalice kofeina može značajno odgoditi apsorpciju kalcija za značajno razdoblje od 3 sata.

Nadalje, kofein aktivno izbacuje kalcij iz tijela, što dovodi do propadanja koštanog tkiva i povećane osjetljivosti na prijelome. Konzumacija kofeina može igrati ključnu ulogu u procesu skidanja kilograma aktiviranjem nadbubrežne žlijezde i poticanjem proizvodnje kortizola. Ova korelacija između kofeina i nadbubrežne žlijezde usko je povezana sa štitnjačom, koja ima ključnu ulogu u kontroli metabolizma.

Zanimljivo je da unos kave može dovesti do smanjenja brzine metabolizma, što u konačnici dovodi do boljeg blagostanja i uspješnog mršavljenja. Kofein može negativno utjecati na imunološki sustav, posebno u pogledu štitnjače. Posljedično, nedovoljna funkcija štitnjače može spriječiti sposobnost tijela da uspostavi učinkovit imunološki odgovor. Iskorijenjivanje bilo kakvog sjećanja na probleme s jetrom je zajamčeno, jer će oni biti potpuno eliminirani. Proces metaboliziranja kave predstavlja značajnu prepreku za tijelo. Jetra, kroz proizvodnju enzima, ima presudnu ulogu u razgradnji i metabolizmu ovog napitka.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here