Može li lovorov list, koji se često koristi u kulinarstvu, također imati koristi za zdravlje? Ne samo da se obično kuha u čaju, već se iz biljke lovor može dobiti i visokokvalitetno ulje… Ispod svoje reputacije kulinarskog sastojka, lovorov list krije mnoštvo iznenađujućih prednosti za naše zdravlje.
Ovaj naizgled neugledni list prepun je ljekovitog ulja koje posjeduje brojna blagotvorna svojstva. Najbolji dio je što ovo ulje možete jednostavno napraviti u udobnosti vlastitog doma! Prednosti korištenja lovorovog ulja su… Lovorovo ulje ima izvanrednu sposobnost umirivanja živčanog sustava, izazivajući osjećaj smirenosti.
Nadalje, pomaže u očuvanju i jačanju našeg imunološkog sustava, jačajući njegovu otpornost. Također olakšava detoksikaciju stimulirajući znojenje, čime podržava prirodni proces čišćenja tijela. Poboljšava kognitivne sposobnosti i prisjećanje na pamćenje: protuupalna svojstva ulja ne samo da ublažavaju bolove u zglobovima, već također rješavaju probleme povezane s proširenim venama. Osnovne komponente potrebne za izradu ove mješavine ulja sastoje se od 30 grama suhog lista lovora i 250 mililitara vrhunskog maslinovog ulja.
Za pripremu sitno nasjeckajte lovorov list i pomiješajte ga s maslinovim uljem. Stavite smjesu u zatvorenu staklenu bocu i čuvajte je na hladnom, tamnom mjestu 14 dana, ne zaboravite povremeno protresti bocu. Nakon što istekne 14 dana, imate mogućnost nastaviti s filtriranjem ulja koristeći gazu kao medij za cijeđenje. Nakon ove faze, budite oprezni dok prenosite procijeđeno ulje u novu bocu ili posudu koja je temeljito dezinficirana. Kako biste u potpunosti iskoristili dobrobiti ovog prirodnog lovorovog ulja, preporučljivo je lagano ga zagrijati prije nanošenja.
Nakon što se dovoljno zagrije, nježno umasirajte ulje na željeni dio tijela. Uključivanjem ovog ulja u svoju rutinu njege kože i cjelokupno stanje, možete doživjeti osjećaj revitalizacije i smirenosti. Kroz povijest, pojedinci su njegovali i ubirali dobrobiti lovora, prilagodljive biljke s ljekovitom i kulinarskom primjenom. Njegov jedinstveni i snažan okus i miris poboljšavaju širok raspon jela, od slanog mesa do izdašnih juha i variva. Zanimljivo, lovor je ključna komponenta u proizvodnji lovorovog ruma, omiljenog mirisa. Lovor se također može naći u raznim kozmetičkim proizvodima, posebice u sapunima i deterdžentima.
Osim svojih kulinarskih doprinosa, lovorov list ima sposobnost ublažavanja određenih zdravstvenih tegoba kao što su plinovi i nadutost. Nadalje, njegova antioksidativna svojstva pružaju zaštitu od štetnog djelovanja slobodnih radikala. Potencijalne prednosti lovorovog lišća nadilaze njihovu kulinarsku upotrebu. Zapravo, čak postoje dokazi koji upućuju na to da lovorov list može biti učinkovit u liječenju prhuti, ublažavanju bolova u mišićima i zglobovima te u borbi protiv kožnih infekcija.
- Listovi lovora dostupni su u dva oblika: svježi ili osušeni i samljeveni u prah. Najčešće pronađena vrsta je turski lovorov list. Prepoznatljivu aromu i okus lovor može zahvaliti eteričnom ulju prisutnom u biljci, koje čini oko dva posto ukupne težine. U kuhanju se obično koristi cijeli osušeni list; međutim, važno ga je ukloniti prije posluživanja kako biste izbjegli potencijalne opasnosti od gušenja. Osim svog okusa, listovi lovora također nude nutritivni poticaj vašoj prehrani, jer su bogati vitaminima i antioksidansima poput vitamina A i polifenola. Lovorovo lišće ne samo da ima malo kalorija, već također pruža bitne hranjive tvari. Jedna žlica (otprilike 1,8 grama) smrvljenog lovorovog lišća nevjerojatno je niskokalorična, jer sadrži samo 5,5 kalorija.
Također osigurava 1,5 miligrama ugljikohidrata, pola miligrama vlakana i samo 0,2 miligrama ukupne masti. Što se tiče minerala, lovorov list sadrži 0,4 miligrama natrija, 0,1 miligrama mangana i 0,8 miligrama željeza. Ova nevjerojatna biljka prepuna je više od 80 različitih spojeva, uključujući polifenole, eukaliptol, cineol, sabinen i linalol, koji pridonose njezinom nizu zdravstvenih dobrobiti. Lovorov list i njegovo eterično ulje posjeduju protuupalna, antimikrobna i antioksidativna svojstva, što ga čini doista izvanrednim dodatkom svakoj prehrani.
Istraživači s Poljoprivrednog i tehničkog državnog sveučilišta Sjeverne Karoline nedavno su proveli studiju kako bi istražili potencijalne antimikrobne i antioksidativne učinke specifičnih eteričnih ulja, uključujući bijeli pelin, ružino geranije i ulje lovora, na svježe proizvode. Primarni cilj bio je procijeniti njihovu učinkovitost u borbi protiv štetnih bakterija, poput salmonele i Escherichie coli. Značajno je da su sva tri eterična ulja pokazala antioksidativna svojstva, pri čemu je eterično ulje lovora pokazalo najvišu razinu aktivnosti. Štoviše, upotreba lovorovog lišća dokazano je učinkovita u sprječavanju rasta kandide i olakšavanje zacjeljivanja rana. Brojna znanstvena istraživanja potvrdila su antigljivična svojstva lovorovog lista.