Predstavljamo najnoviju senzaciju na tržištu koju vam donosi švedska tvrtka – krumpirovo mlijeko. A najbolji dio? Dolazi s cijenom ne manjom od 3 do 5 eura po litri. Ne samo da je krumpirovo mlijeko ukusna alternativa, već se može pohvaliti i impresivnim nutritivnim profilom, prepunim vlakana, vitamina B12, željeza i folata.
Trebam napomenuti da je recept koji danas dijelim s vama izvorno osmislila profesorica Eva Tornberg sa Sveučilišta Lung 2017. Ona je razvila izuzetno ukusnu i glatku “emulziju od krumpira”. Dostupne su tri varijante ovog mlijeka: originalno, barista i nezaslađeno. Proizvođači tvrde da je ovo mlijeko bogato vitaminom C, kalijem, magnezijem i antioksidansima.
- Osim toga, reklamira se kao ekološki najprihvatljivija opcija za piće na biljnoj bazi. Krumpirovo mlijeko ima dodatne prednosti jer sadrži manje šećera i masnoće, a također ne sadrži uobičajene alergene poput laktoze, glutena i orašastih plodova. To ga čini izvrsnim izborom za osobe s prehrambenom osjetljivošću. Krstarica donosi jednostavan vodič za pripremu domaćeg krumpirovog mlijeka.
Za početak ogulite i skuhajte krumpir dok ne bude potpuno kuhan. Kad su gotovi, prebacite ih u blender. Za dodatni okus možete dodati mljevene bademe, iako ovaj korak nije obavezan. Za pojačanje okusa dodajte prstohvat soli i prirodni zaslađivač. Po želji se može dodati i mala količina ekstrakta vanilije. Pomiješajte sve sastojke dok se dobro ne sjedine, a zatim smjesu prebacite u posudu za pohranu.
Za lakše podnošenje tegoba visokih temperatura liječnik hitne pomoći Nebojša Josipović dao je dragocjene prijedloge kako ugodnije podnijeti vrućinu i reagirati na nagli pad atmosferskog tlaka.
- Prema riječima doktora Nebojše Josipovića iz Hitne pomoći, nepovoljan utjecaj visokih temperatura na kronične bolesti je vrlo raširen, a nerijetko za posljedicu imaju kolaps uzrokovan padom krvnog tlaka. Prema njegovom upozorenju, kada su izložene visokim temperaturama, krvne žile su prve na udaru jer se šire, što dovodi do pada krvnog tlaka.
Prema Josipovićevim riječima, dolazak ugodnog vremena donosi širenje tjelesne topline i širenje krvnih žila, što rezultira padom krvnog tlaka. Taj pad tlaka često dovodi do nesvjestice, što je jučer uočeno u većoj mjeri.
Kada nam vani naglo padne krvni tlak i osjećamo se nesposobnim za hodanje ili smo na rubu kolapsa, preporučeni lijek je konzumiranje gaziranog pića jer djeluje kao brzodjelujući lijek. Dr. Nebojša Josipović kaže da je najučinkovitiji način da osoba brzo ublaži tegobe zauzme sjedeći ili ležeći položaj, podigne noge i popije gazirano piće poput kisele vode ili Coca Cole. Ako je osoba u udobnosti vlastitog doma, može također razmotriti pripremu slane otopine kombiniranjem vode i soli.
On predlaže da se suzdržite od izlaska vani tijekom velikih vrućina, osobito između 12:00 i 17:00, ako se to može izbjeći. Dr. Josipović savjetuje da je u tom razdoblju osobito važno da se osobe starije životne dobi suzdrže od izlaska na ulicu. Dr. Josipović preporuča da sa sobom uvijek nosite bočicu vode ako iz bilo kojeg razloga niste u mogućnosti ostati kod kuće za to vrijeme ili si to ne možete priuštiti. Dr. Josipović je zaključio da je bitno da osim hidratacije ljudi nose zaštitu za glavu, poput kape ili šešira.
Ako osjete simptome poput vrtoglavice ili zvonjenja u ušima, savjetuje se da pronađu mjesto gdje će sjesti kako bi spriječili potencijalne padove koji mogu dovesti do ozljeda ramena, kuka ili glave. Kako biste izbjegli daljnje komplikacije, najbolja preporuka je izbjegavanje dugotrajnog izlaganja suncu tijekom tog razdoblja.